S obzirom na to da ne postoje apsolutni klinički parametri koji defnišu hronično oboljele krajnike u mirnoj fazi, u praksi su se korisnim pokazali:
-Crvenilo prednjih nepčanih lukova (Frankeov simptom) – tamno crvena i zadebljala ivica, otok zadnjih lukova,
-Prisustvo detritusa (čvrsti čepovi ili gnojni sadržaj) u krajnicima,
-Asimetrija krajnika,
-Hronični otok vratnih limnih čvorova.
Hronični tonzilitis je relativna indikacija za operaciju.
PERITONZILARNIAPSCES
Peritonzilarni apsces je komplikacija ponavljanih upala krajnika ili hroničnih upala krajnika koji se u prvom ataku tretira incizijom i drenažom uz konzervativnu terapiju. Ponovljeni atak peritonzilarnog apscesa relativna je indikacija za operaciju krajnika.
Hemoragični tonzilitis – „krvareći krajnik”
Hemoragični tonzilitis, „krvareći krajnik”, karakteriše učestalo krvarenje iz izraženog krvnog suda na krajniku. Ako ne može biti kontrolisano kauterizacijom, zbog loše sarad-nje ili smanjenja nivoa hemoglobina i hema-tokrita, potrebno je hirurško zbrinjavanje. Apsolutna je (definitivna) indikacija za operaciju zbog postojanja sumnje na malignitet.
Asimetrični krajnici – krajnici nejednake veličine
Uvećanje i veoma izražena asimetrija ili ulceracija krajnika treba da probudi sumnju na maligni proces (limfom, karcinom), a naročito ukoliko kliničku sliku karakteriše anamneza upala krajnika koja traje duže od šest sedmica, što je praćeno otežanim gutanjem, noćnim znojenjem i lako povišenom temperaturom. Apsolutna je indikacija za vršenje operacije zbog postojanja sumnje na malignitet.
Idiopatska hiperplazija tonzila i adenoida
Idiopatska hiperplazija tonzila i adenoida (uvećanje nepčanih krajnika i trećeg krajnika) predstavlja uvećanje limfnog tkiva ždrijela koje je u disproporciji sa prostorom gornjih aerodiges-tivnih puteva koji započinju svoj razvoj u ranom djetinstvu. Ova pojava nije praćena znakovima inflamacije, a svojim prisustvom vrši mehaničku opstrukciju u gornjim aerodigestivnim putevima. Relativna je indikacija za operaciju.
Savremene indikacije za adenotonzilektomiju (operaciju sva tri krajnika) koje se odnose na dječiji uzrast
l.Ponavljane ili hronične upale krajnika i trećeg krajnika, naročito ako su praćene komplikacijama:
– Nenapredovanjem djece, kao posljedicom čestih upala ili česte primjene antibiotika,
– Febrilnim konvulzijama,
– Oboljenjima traheobronhijalnog stabla
i pluća.
Relativna je indikacija za operaciju.
2.Idiopatska hiperplazija tonzila i adenoida praćena komplikacijama:
– Opstruktivnom apneom u snu (zastoj disanja u toku spavanja). Opstruktivna apnea u snu karakteriše se prekidima disanja djece u snu u trajanju od 10 s, kao i time da se javlja u najmanje 30 epizoda tokom 6 časova spavanja. Predstavlja apsolutnu indikaciju za obavljanje operacije. Opstruktivnu slip apneu treba razlikovati od opstruktivne hipopnee kod koje se uočavaju otežano disanje, disanje na usta, hrkanje, suvoća u grlu, kao rezultat smanjenog protoka vazduha. Ovaj oblik opstrukcije predstavlja relativnu indikaciju za operaciju.
– Poremećajem dentalne okluzije i abnormalnosti orofacijalnog razvoja, adenoidni facies. Ovo je apsolutna indikacija za operaciju krajnika.
– Govornim abnormalnostima u smislu pojave hipo- i hipernazalnog govora, u zavisnosti od toga da li je udruženo sa rascjepom mekog nepca i insuicijencijom mekog nepca. Ovo je relativna indikacija za operaciju.
– Smetnjama pri gutanju, što može dovesti do nenapredovanja i smanjenog razvoja djeteta. Ovo je relativna indikacija za operaciju.
Savremene indikacije za adenoidektomiju
1. Ponavljane ili hronične upale trećeg krajnika, naročito ako su praćene komplikacijama na ušima, sinusima, traheobronhijalnom stablu i plućima. Predstavljaju relativnu indikaciju za operaciju.
2. Hiperplazija adenoida (uvećan treći krajnik), naročito ako je praćena komplikacijama u vidu sekretornog otitisa medie predstavlja relativnu indikaciju za operaciju.
Operacija nepčanih krajnika i operacija trećeg krajnika, urađene zbog pravih i preciznih indikacija, podižu kvalitet života koji je bio narušen i normalizuju režim života usljed čestih odsustvovanja iz škole ili sa posla. Ponekad spašavaju život bolesnika.
Piše: dr Jevrem Nedić, otorinolaringolog
Add comment