Moguće komplikacije virusa varičele kod djece, super infekcija je rijetka, ali je oprez neophodan
Roditelji tvrde da im je u Domu zdravlja pedijatar kazao da je tako visoka temperatura i jak otok tijela i lica normalna pojava, te da je dovoljno kućno liječenje. Kako su roditelji bili uznemireni i poveli dijete u bolnicu, tamo je zadržano nekoliko dana na liječenju, a dobilo je i jake antibiotike, te infuziju i dodatnu terapiju
Roditeljima trogodišnjeg djeteta koje je oboljelo od ovčijih boginja (varičela) je pedijatar u Domu zdravlja konstatovao infekciju, i pored visoke temperature (40) i otoka kazao da odvedu dijete kući jer je „sve uobičajeno“. Roditelji su, ipak, i dalje zabrinuti, na svoju ruku poveli dijete u Institut za bolesti djece, a dijete je odmah hospitalizovano i uključena mu je terapija.
Ljekari Instituta za bolesti djece su roditeljima kazali da je uput za bolničko liječenje bio neophodan te da se radi o „super infekciji varičela“, te da je dobro što su se javili. Kazali su da su to teži klinički simptomi, za koje je neophodna hospitalizacija, koja traje i do dvije nedjelje.
Roditelji tvrde da im je u Domu zdravlja pedijatar kazao da je tako visoka temperatura i jak otok tijela i lica normalna pojava, te da je dovoljno kućno liječenje. Kako su roditelji bili uznemireni i poveli dijete u bolnicu, tamo je zadržano nekoliko dana na liječenju, a dobilo je i jake antibiotike, te infuziju i dodatnu terapiju.
Iz Kliničkog centra su najavili odgovore o tome da li i koliko ima djece koja su hospitalizovana zbog „super varičele“, odnosno komplikacija virusa ovčijih boginja.
Iz Instituta za javno zdravlje su na pitanja Pobjede o navodima da postoji „super virus“ varičela te da li je tačno i da je on uslovio zadržavanje određenog broja djece u bolnici, odgovorili da u Crnoj Gori na godišnjem nivou, s obzirom na visoku zaraznost virusa, oboli više hiljada osoba od kojih mali udio razvije komplikacije i završi na bolničkom liječenju.
– Varičela (u narodu često poznata pod imenom ovčije boginje) je akutno veoma zarazno virusno oboljenje koje počinje iznenada sa povišenom tjelesnom temperaturom i razvojem ospe po koži. Obično se ispoljava u blagoj formi kod djece. Teže forme bolesti se mogu javiti kod odraslih i osoba sa oslabljenim imunitetom – kazali su iz Instituta.
Istakli su da varičela može uzrokovati komplikacije kao što su bakterijske infekcije kože, upale pluća, encefalitis (upala mozga).
Epidemiolozi IJZCG su kazali da postoje rizične grupe djece koja su podložnija ovim komplikacijama a to su djeca sa oslabljenim imunološkim sistemom koja imaju bolesti kao što su: leukemija ili HIV/AIDS, kao i djeca koja primaju imunosupresivne terapije, poput hemoterapije ili kortikosteroida.
Pod rizikom su i djeca sa hroničnim bolestima pluća (npr. astma) ili srčanim bolestima, te novorođenčad i odojčad čije majke nikada nijesu imale ovčije boginje ili nijesu primale vakcinu. Djecu sa teškim ekcemom ili drugim kožnim bolestima, koji mogu biti podložniji ozbiljnijim kožnim infekcijama koje mogu pratiti varičelu.
– Komplikacije koje se mogu javiti kod djece iz ovih rizičnih grupa uključuju bakterijske infekcije kože, upale srednjeg uha, upale pluća, encefalitise, hepatitis, trombocitopeniju… – kazali su iz IJZCG.
U odgovorima su naveli da je neophodno javiti se ljekaru ukoliko dijete razvije karakterističan osip kome je prethodila povišena tjelesna temperatura, bolovi u trbuhu, blagi kašalj i curenje nosa potrebno je javiti se pedijatru.
– Nakon pregleda i postavljanja dijagnoze, pedijatar razmatra da li se radi o uobičajenim simptomima ove bolesti ili simptomima koji bi ukazali na neku od komplikacija oboljenja, što bi zahtijevalo dalji tretman u procesu liječenja oboljelih – piše u odgovorima IJZCG.
Na pitanje Pobjede da li su epidemiolozi uputili dopise domovima zdravlja o pojavi „super virusa“, odnosno da su moguće teže komplikacije, kako bi pedijatri ozbiljnije pristupili ovom problemu i upućivali djecu kod specijalista, odgovaraju da nema odstupanja u odnosu na raniji period.
– Kontinuiranim epidemiološkim nadzorom koji se sprovodi nad određenim zaraznim bolestima nijesu uočena odstupanja i varijacije u odnosu na poređenje broja slučajeva u istom periodu prethodnih godina. S tim u vezi, prosljeđuje se mjesečni epidemiološki izvještaj svim javno zdravstvenim ustanovama u zemlji od strane Centra za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti – kažu u IJZCG.
Prema njihovim podacima, u prethodnih pet godina, ne računajući pandemijsku 2020. i 2021. godinu, prosječno je registrovano oko 4.400 slučajeva varičele na godišnjem nivou. U toku prvih 6 mjeseci ove godine registrovano je 2.113 što predstavlja uobičajeni broj slučajeva za ovaj period godine. Tokom juna 2024. godine registrovano je 234 slučaja što takođe nije veći broj od očekivanog.
U odgovorima na pitanje da li postoje podaci da je virus mutirao u super virus u posljednjih nekoliko mjeseci na globalnom nivou, navedeno je da varičela virus nije posebno sklon mutacijama, zahvaljujući stabilnosti svog DNK genoma i mehanizmima korekcije grešaka tokom replikacije.
– Pominjanje VZV u kontekstu krupnih mutacija i ,,super virusa“ je prema svim dosadašnjim naučnim dokazima potpuno neosnovano – kazali su oni.
Vakcina protiv varičele je dostupna u dva oblika, kao monovalentna i kombinovana vakcina (MMRV). U mnogim zemljama Evrope ova vakcinacija se sprovodi u okviru redovnog kalendara. Vakcinacija se sprovodi živom atenuiranom vakcinom poslije navršenih 12 mjeseci života sa dvije doze vakcine.
Prema Programu imunizacija u Crnoj Gori, počev od 2023. godine, ova vakcina je preporučena kod zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, a naročito u odjeljenjima neonatologije, infektivnih bolesti, ginekologije, hematologije i onkologije. Preporučuje se ženama koje nijesu stekle imunitet, a koje planiraju trudnoću, kao i onima koji se pripremaju za presađivanje organa ili tkiva. Prema preporukama epidemiologa, pacijenti sa multiplom sklerozom koji započinju proceduru liječenja određenim lijekom, po mišljenju specijaliste neurologa bi mogli primiti vakcinu. Takođe, preporučena je za osobe koje su oboljele od težih formi atopijskog dermatitisa, ekcema ili neurodermatitisa.
Ono što su istakli iz IJZCG je činjenica da na tenderima za nabavku tokom posljednje dvije godine nije bilo zainteresovanih proizvođača za ovu vakcinu.
Pobjeda