Dvanaesti edukativni skup o dijabetesu obuhvatio širok opseg predstavnika društva. U Baru još jednom potenciran značaj timskog rada u dijabetesu.
NVO „Plavi krug”— Društvo za borbu protiv šećerne bolesti iz Bara, u suorganizaciji sa Savezom dijabetičkih društava organizovalo je još jedan, dvanaesti po redu, Edukativni kamp o dijabetesu. U Baru je, četvorodnevnim događajem od 31.08.2023. do 03.09.2023. god., pod sloganom TIMSKI RAD U DIJABETESU još jedanput upućen poziv: POVEŽI SE, MIJENJAMO DIJEBETES. Uz brojne goste, dvanaesti barski kamp o dijabetesu akcentovao je uticaj ove hronične bolesti kako na samog pojedinca tako i na društvo u cjelini i ukazao na inovativne puteve timskog prevazilaženja ovog problema.
Ishrana kao izazov i faktor glikoregulacije, planiranje porodice, te najnoviji pristupi u liječenju bili su teme bogatog sadržaja Kampa, a radionicama otvorenog tima ponuđeno je učešće u programu svima koji su bili za to zainteresovani.
Timski protiv dijabetesa
Večernji sati posljednjeg dana avgusta bili su u Baru rezervisani za svečano otvaranje Dvanaestog kampa o dijabetesu. Voditeljka programa Silvija Vukelić predstavila je šarolik portfolio govornika: kako predstavnika struke i resornih vlasti, tako i samih članova udruženja dijabetičara, aktivista u ovoj sferi, a koncept je začinjen i umjetničkim notama. Njihovim obraćanjima ukazano je na širok društveni aspekt koji dijabetes zauzima, kao i spremnost raznovsnih društvenih sfera da daju doprinos u borbi protiv ovog značajnog problema jer dijabetes ne pogađa samo pojedinca, već i društvo u cjelini.
Motivacionim video spotom poznatog crnogorskog karatiste Nenada Dulovića, u muzičkoj pratnji Nikolete Strugar i Slađane Božović, na samom početku skupa potenciran je značaj borbe za normalan život sa dijabetesom. Ličnim primjerom renomirani karatista pokazuje da je, uprkos tome što mu je sa 11 godina dijagnostifikovan dijabetes tipa 1, i te kako bilo moguće da već kao osamnaestogodišnjak postane vicešampion Evrope.
Svaka deseta osoba dijabetičar !
Dr Violeta Mladenović, doc. Fakulteta medicinskih nauka i načelnica Odeljenja za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma UC Kragujevac, svečano je otvorila Dvanaesti edukativni kamp o dijabetesu. Uz najsrdačniju zahvalnost zbog počasti da otvori skup, ona je skrenula pažnju na činjenicu da je 2020. god. Međunarodna dijabetesna federacija procijenila da je čak 537 miliona osoba oboljelo od dijabetesa, da je svaka 10. osoba dijabetičar, svaka 9. osoba u opštoj populaciji u stanju predijabetesa, 1,2 miliona djece oboljelo je od dijabetesa, a opasnost od dijabetesa uočljiva je u svakoj 6-oj trudnoći. — Naš fokus je da se regrutujemo, da sakupimo neke nove instrukcije i da širimo timski rad — istakla je doc. dr Mladenović i podsjetila na značaj doprinosa organizacije „Plavi krug” u borbi protiv ove bolesti.
Poželjno uključenje što šireg kruga stručnjaka
Psiholog i psihoterapeutinja Branka Ćalasan pohvalila je entuzijazam uložen u ovaj događaj, ali i ocijenila da je Kampu potrebna sve veća podrška i višegodišnja edukacija kako bi timski rad bio promovisan kao jedini uslov za uspjeh.
Doc. dr Sanja Medenica, spec. interne medicine i subspec. endokrinologije u KCCG-u, istakla je da joj je kao rođenoj Baranki posebna čast što ima priliku da govori na otvaranju ove tradicionalne manifestacije. Ona je ukazala na značaj udruživanja u postizanju uspjeha u liječenju, ali i saradnju sa nadležnim institucijama. — Gojaznost je pandemija koja, nažalost, uzima sve više maha i među mlađom populacijom i pomjera granice i u postavljanju dijegnoze i terapije dijabetesa — upozorila je dr Medenica i podsjetila da kao pojedinci ne možemo ništa, ali zajedno možemo mnogo toga.
Glavna sestra KCCG-a Ivana Popović izrazila je zahvalnost na pozivu da bude dio ovog izuzetno važnog skupa, te ocijenila i da je on „željeno lice i naličje timskog rada u borbi protiv dijabetesa”. — Svima je nama jasno da zasebnim naporima ni medicina, ni ljekari ni porodica ni pacijent ne mogu dati značajne rezultate.
Nije lako, ali nije ni teško
— Kad smo krenuli s kampovima ideja je bila da nešto što ne stignemo u ambulantama prenesemo na nekom mjestu gdje se susreću struka i pacijent koji ima stvarni život. Jedno je diktirati terapiju i dati dijetu, a drugo je naći se u okruženju porodice, škole i to sprovesti — istakla je inicijatorka ovog skupa, direktorica NVO „Plavi krug” dr Valentina Kalinić. U ovom poduhvatu kampovi su pomogli da se dođe do ideja kako pružiti pomoć. Kampovi su pokazali kako je veliki značaj prisustva porodice i drugih aspekata društva, ali se vremenom pokazalo da doći do uspjeha u kontroli dijabetesa nije lako, ali nije ni teško.
Naglašavajući značaj podrške u kontroli ove hronične bolesti, dr Kalinić izrazila je zadovoljstvo zbog mogućnosti da i lično učestvuje u brojnim životnim događajima ovih ljudi. — Kampovi su ujedno kroz edukaciju dali društvu dimenziju da smo poželjeli da mnogo toga postignemo za pacijente. Smatram da ulaganje u dijabetes prevenira velike troškove — kazala je ona, uz ocjenu da ako preveniramo nećemo trošiti, a to je u dijabetesu jako bitno. S tim u vezi, dr Vujović Kalinić je izrazila nadu da će se u skoroj budućnosti u Crnoj Gori obezbijediti senzori i za dijabetičare mlađe životne dobi.
Stalna uloga u prevenciji
Ocjenjujući da je zahvaljujući ovoj zdravstvenoj manifestaciji pokrenuto mnogo različitih inicijativa putem kojih je ostvaren dubok i pozitivan uticaj na živote mnogih ljudi oboljelih od dijabetesa i njihovih porodica, dr Igor Galić, direktor IJZCG, upozorio je da je Crna Gore zemlja sa visokom zastupljenošću oboljelosti od dijabetesa, sa nacionalnom prevalencijom od oko 11 % i daljom tendencijom porasta broja oboljelih. — Udio nedijagnostikovanog dijabetesa u prevalenciji čini preko 20 hiljada odraslih osoba. Otkriven, dijagnostikovan dijabetes ima preko 20,700 odraslih osoba u Crnoj Gori — naglasio je on.
Ističući da statistički podaci o dijabetesu ukazuju na duboko ukorijenjene nezdrave navike življenja u Crnoj Gori i na veličinu društvenog izazova za uspješno sprovođenje prevencije obolijevanja od nezaraznih hroničnih bolesti, dr Galić je naglasio da svi, kao pojedinici i zajednica, imamo ulogu u sprovođenju preventivnih programa, pa stoga zdravstveni radnici i nevladina udruženja ne treba da budu usamljeni borci za zdravlje. — Prevencija dijabetesa nije samo pitanje medicinske intervencije već i promjene u našem društvenom okruženju i načinu života. Sprovođenje preventivnih programa zahtijeva multidisciplinarni pristup koji uključuje zdravstvene radnike, obrazovne institucije, medije, industriju hrane i cjelokupnu zajednicu. Preventivni programi imaju cilj da informišu, motivišu i omoguće ljudima da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem — naveo je dr Galić.
S druge strane stetoskopa
Ukazujući na lični primjer borbe sa dijabetesom, s druge strane stetoskopa našli su se oni koji o bolesti mogu, nažalost, govoriti iz ličnog iskustva. Ipak, nesebično dijeleći intimnu povijest bolesti, oni su dali i primjer kako je moguće uspješno kontrolisati ovu bolest. Prisutnima na otvaranju Kampa o dijabetesu obratila se Ana Brajković, članica HVO „Dijabetes” iz Podgorice. Ova dvadesetpetogodišnja Podgoričanka posvjedočila je da je značajnu promjenu u kvalitetu njenog života početkom ove godine unijela mogućnost korišćenja pumpe i senzora.
U svojstvu roditelja djece koja imaju ovaj zdravstveni problem prisutnima su se obratili renomirani TV voditelj Dejan Pantelić i generalni sekretar Sportskog saveza Kragujevca Borko Marinković.
Autorka knjige „Naš život uz dijabetes”, Aneta Crnojević podijelila je ovom prilikom primjerke svoje knjige učesnicima Kampa. Uz želju da njena knjiga služi kao podrška roditeljima, prvenstveno majkama djece dijabetičara, Aneta je poručila: — Vjerujte u sebe kao što vjeruje moja Ema i srećan život uz dijabetes !
Veče svečanog otvaranja Dvanaestog kampa o dijabetesu završeno je prijatnim melodijama u izvođenju Seke Tomičić i Omera Hodžića.
Brojni stručni predavači
Prvi dan Kampa bio je posvećen edukaciji o dijabetesu. O njegovim tipovima, edukaciji, definiciji, terapiji, ishrani i fizičkoj aktivnosti, samokontroli i savremenoj terapiji govorili su: dr Valentina Vujović Kalinić, prof. dr Snežana Vujošević, prof. dr Mirjana Šumarac Dumanović, dr Elvir Mučić, psih. Branka Ćalasan, dr Jelena Bogdanović, prof. dr Milena Mitrović, v.s.s. Danijela Simić, doc. dr Snežana Barjaktarović Labović, dr Zorica Đorđević, dr Marija Mrdak. Učesnici Kampa bili su u prilici i da čuju riječ endokrinologa: dr Zlate Bogićević, dr Suzane Ivanović, doc. dr Violete Mladenović, doc. dr Sanje Medenice, dr Igora Bjeladinovića, dr Vesne Dujović, dr Zlate Kovačević, dr Jelene Jovović, dr Olivere Bošković, dr Emira Muzurovića, dr Rade Sparavalo.
Drugi dan kampa rezervisan je za edukaciju, a posebne teme bile su tranzitni period i insulinske pumpe. Učešće u ovom programskom dijelu uzeli su: doc. dr Sanja Medenica, doc. dr Violeta Mladenović, dr Valentina Kalinić, prof. dr Mira Samardžić, dr sci. med. Marina Anđelić Jelić, dr Maja Raičević, med. sestra Biljana Lagator, dr Sreten Kavarić, dr Đorđe Krnjević i dr Marija Mačešić.
Anita Đurović
Add comment