Aktivno učešće zastupnika esnafskih udruženja medicinske struke u Crnoj Gori omogućilo je da se na Jedanaestoj MEDICAL konferenciji prezentuju potrebe i ukaže na status medicinskih radnika: ljekara, farmaceuta i fizioterapeuta.
Javni susret predstavnika ovih triju komora upriličen je na okruglom stolu sa temom Korist međunarodne saradnje, a ovom prilikom govorili su: dr Žanka Cerović, predsjednica Ljekarske komore Crne Gore, dipl. ph Milanka Žugić, predsjednica Farmaceutske komore Crne Gore i mr Dragan Guberinić, v. d. predsjednik Komore fizioterapeuta Crne Gore.
Saradnja komora bitna i na globalnom nivou
Predsjednica Ljekarske komore Crne Gore dr Žanka Cerović podsjetila je da je Ljekarska komora osnovana 1995, a članstvo u ovom udruženju obavezno je za sve ljekare koji obavljaju djelatnost u Crnoj Gori. Danas u Crnoj Gori ima 2.422 ljekara sa prebivalištem, 120 sa stalnim boravkom, 81 sa privremenim boravkom i 110 ljekara koji zdravstvene usluge pružaju po pozivu ustanove.
Ljekarska komora, kako je objašnjeno, svjesna je značaja dobre međunarodne saradnje, kao načina na koji su pravno formulisana pitanja iz oblasti zdravstvene zaštite, načina zaštite profesionalnih interesa, razmjene stručnih iskustava, standardizacije, kontinuirane edukacije, uvođenja savremenih dijagnostičkih i terapijskih procedura, sticanja međunarodnih sertifikata, sa stečenim stručnim zvanjima iz svih oblasti medicine. Danas ova organizacija ima saradnju sa brojnim svjetskim i evropskim asocijacijama (Svjetskim medicinskim udruženjem, Stalnim komitetom evropskih ljekara, Medicinskim forumom komora Jugoistočne Evrope, Asocijacijom ljekarskih komora Centralne i Istočne Evrope, Evropskim forumom asocijacija), a donešena je i odluka o apliciranju za pridruženo članstvo u jednoj od najvažnijih i najstarijih asocijacija evropskih specijalista Udruženja evropskih specijalista doktora medicine.
Dr Cerović je objasnila da bi ovakav međunarodni status omogućio akreditaciju zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori koja je jako važna za turističku destinaciju. Ističući značaj učešća u brojnim važnim susretima na međunarodnom nivou, predsjednica Ljekarske komore, sa aspekta člana Glavnog odbora SEEMF[1]-a, izrazila je zadovoljstvo zbog uspjeha u inicijativi da ovogodišnja konferencija bude održana u Crnoj Gori. Značaj međunarodne saradnje komora dr Cerović ocjenjuje kao izuzetno važan u okviru globalnih pojava u vidu pandemija, epidemija, zaraznih bolesti i sl. čime se stiču uslovi za sticanje materijalne pomoći i medicinskih sredstava, a značajna je i iz aspekta razmjene stručnih kadrova. ─ Naši sastanci na globalnom nivou su pokazali da su problemi doktora i pacijenata vrlo slični u svim zdravstvenim sistemima na globalnom nivou gdje se ističu: problemi sa vakcinacijama, nezadovoljstvo ljekara, preopterećenost ljekara, trend širenja bolesti za koje se vjerovalo da su iskorijenjene (tuberkuloza, veliki kašalj, male boginje), kao i problemi koji su od države do države različitog intenziteta a tiču se odnosa politike i profesije, tj. uticaja politike na profesiju ─ kaže predsjednica Ljekarske komore. Ona je dalje istakla značaj iskustva regionalnih komora, od kojih kao najvažnije Komore Hrvatske, jer kao član EU djeluje sa izuzetno velikim uticajem na politiku.
Dr Cerović je skup na Medikalovoj konferenciji ocijenila kao značajan zbog neophodnosti međusobne saradnje između komora sa medicinskim predznakom u Crnoj Gori, koji za sada postoji samo na ličnoj osnovi. ─ Jasno je da ujedinjenim snagama i formalizovanom saradnjom možemo da uradimo mnogo više u cilju ostvarenja naših zajedničkih interesa koji se tiču zdravstvene zaštite ─ ističe ona. Ovom prilikom uputila je poziv komorama sa medicinskim predznakom u Crnoj Gori da zajedno potpišu neki dokument o saradnji kako bi se definisalo zajedničko djelovanje. Ističući značaj učešća u predstojećoj izradi Nacrta zakona o zdravstvenoj zaštiti i zakona o komorama, dr Cerović je zaključila: ─ Možemo da kažemo da je zdravstvena zaštita jedan globalni izazov i može da funkcioniše samo na osnovu globalne saradnje: počev od nas, od naših asocijacija koje učestvuju u zdravstvenom zbrinjavanju, tako apsolutno i na globalnom nivou.
Preći na konkretno djelovanje
─ Možemo suštinski da se držimo nauke, i farmaceuti to vrlo često rade, ali ako to nije pretočeno u dobru formu, mi možemo samo da pričamo ─ naglasila je predsjednica Farmaceutske komore Crne Gore dipl. ph Milanka Žugić. Ona je objasnila da je potrebno imati sluha da se želje farmaceuta i izazovi sa kojima se oni svakodnevno suočavaju pretoče u dobru normativu. ─ Ukoliko nemamo pokriće da odradimo nešto konkretno u farmaceutskoj djelatnosti, ukoliko to nije propisano zakonom, mi sve i kad hoćemo da pomognemo pacijentu zapadamo u problem ─ kaže dipl. ph Žugić.
Činjenica da svaki politički koncept određuje i zdravstvenu politiku sasvim je jasna, a strategija, kojom se određuju prioriteti u zdravstvu, predviđa da farmaceuti zauzimaju važno mjesto. To znači da u fokus dolaze farmaceutska zdravstvena zaštita i farmaceutski servis koji su za farmaceusku struku jako bitni. Farmaceuti su, kako naglašava dipl. ph Žugić, trenutno diskriminisani sa aspekta koeficijenata zarade, ali je ona izrazila nadu da će se doći do pravednijeg odnosa po ovom pitanju, imajući u vidu obećanje aktuelnog ministra zdravlja i odluku Skupštinskog odbora da se farmaceutima obezbijedi adekvatna plata kakvu oni formalno i suštinski zaslužuju.
Dipl. ph Žugić je istakla značaj učešća u međunarodnim skupovima ali i prisnog kontakta sa predstavnicima srodnih medicinskih struka, najprije ljekarima, u cilju unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite. Važno je koristiti nove tehnologije, ali i sprovoditi savjetovanja pacijenata u cilju optimizacije terapije i vrednovati dodatni rad farmaceuta. Stoga je predsjednica Farmaceutske komore i predložila da bi bilo jako korisno uspostaviti interaktivni protok informacija u smislu konstruisanja informatičke platforme koja bi olakšala i učinila produktivnijom svakodnevnu saradnju farmaceuta i ljekara.
Neophodno povezivanje strukovnih organizacija
Mr Dragan Guberinić, v. d. predsjednik Komore fizioterapeuta Crne Gore, pozdravio je inicijativu za potpisivanje Memoranduma o saradnji komora u Crnoj Gori i iznio stav o mogućnosti formiranja saveza komora kojim bi se prisnije povezala ova tijela.
Komora fizioterapeuta funkcioniše već 6 godina a početkom oktobra bi trebalo da se organizuje kongres ovog udruženja u Igalu. Pod okriljem ove organizacije uveliko se sprovode razne edukacije za fizioterapeute, a na Fakultetu primijenjene fizioterapije od prošle godine su omogućene i magistarske studije. Licenciranih fizioterapeuta u Crnoj Gori trenutno ima oko 450, a ukupno ih je oko 700.
Mr Guberinić je ocijenio da je pozicija ove komore trenutno stabilna i da su stvoreni dobri uslovi za dalji rad fizioterapeuta.
Na šta bi trebalo obratiti pažnju ?
U nizu tema koje su pokrenute tokom diskusije konstatovano je da se osjeća snažna potreba za ustanovljenjem Pravilnika o propisivanju i izdavanju ljekova u farmaceutici. S aspekta zdravstvenih radnika javlja se potreba da, u skladu sa većinom zemalja, na osnovu akreditacije Ljekarske komore ljekar može da kupi lijek / antibiotik u apoteci. U cilju optimizacije tržišta ljekova učesnici skupa usaglasili su se da bi trebalo aktivnije reagovati što se tiče tačnosti objava na društvenim mrežama (pojave lažnih ljekova i netačnih informacija uopšte u ovoj oblasti).
Skrenuta je i pažnja da inspekcijske službe u zdravstvu ne funkcionišu u dovoljnoj mjeri, i da bi trebalo decentralizovati inspekcijski nadzor. Svako ministarstvo bi, po dr Cerović, trebalo da ima svoj edukovani organ za inspekcije, a saradnjom ministarstava i komora moglo bi se doprinijeti rješavanju problema na terenu. Izraženo je i uvjerenje da će se za sada prilično pasivan odnos članova prema komorama u budućnosti poboljšati kako bi se izgradila efikasnija i aktivnija udruženja medicinskog kadra.
Anita Đurović
[1] South East European Medical Forum (SEEMF)