Radiotalasnom LOOP excizijom se promjena uklanja u potpunosti. Intervenciju izvodim isključivo u lokalnoj anesteziji, specijalnom tehnikom koja ne traje duže od tri minuta. Pri tome, žena niša ne osjeća i nema krvarenja. Specijalnom kombinacijom radiotalasne LOOP excizije i naknadnom dubokom radiotalasnom vaporizacijom, promjena se u potpunosti otklanja, bez nepotrebnog prekomjernog oštećenja cervikalnog kanala. To je veoma važno, jer kod mladih žena koje nisu rađale neće biti kasnijih problema i deformacije cervikalnog kanala, koji mogu dovesti do njegovog suženja, kao što je slučaj kod drugih metoda (klasična konizacija, laser, termokauter…) i, naravno, neće doći do skraćenja grlića kao kod klasične konizacije. To su dvije ključne prednosti za normalnu trudnoću i bezbolne menstruacije, jer cervikalni kanal nije sužen i krv pri menstruaciji normalno otiče, bez zastoja koji bi izazvali bolove. Metoda je apsolutno bezbjedna i nakon moje intervencije žena odmah nastavlja sa normalnim aktivnostima. Grlić u potpunosti zaraste za pet sedmica, tako da se i ne primjećuje da je na njemu bilo šta rađeno, a promjena je u potpunosti uklonjena. Već nakon šest sedmica pacijentkinja može da ostane u drugom stanju. Oporavka gotovo da i nema, jer ne postoje otežavajući simptomi. Jednostavno, žena jednim potezom rješava svoj, obično višemjesečni, pa i dugogodišnji problem. U jednom potezu nestaje promjena, ali i konstantna zabrinutost pacijentkinje.
ZA USPJEŠNU RADIOTALASNU LOOP EXCIZIJU POTREBNO JE VELIKO ISKUSTVO U RADU, JER JE JEDINO PRAVILNA LOOP EXCIZIJA GARANT DOBRIH TERAPIJSKIH REZULTATA.
Danas se susrijećemo sa previše straha, koji sa sobom vuče i odlaganje rješavanja ozbiljnih problema. Ako taj strah kombinujemo sa nedovoljnim iskustvom ginekologa u patologiji grlića materice, dolazi do ozbiljnih propusta već kod jako mladih djevojaka.
Previše oslanjanja na PAPA nalaz, bez adekvatnog kolposkopskog pregleda (stručan) sa sobom povlači i nepotrebno odlaganje rješavanja promjena na grliću materice.
Naravno, prvo treba razlikovati kolposkopski vidljive promjene, koje su posljedica hronične bakterijske i gljivične vaginoze (infekcije) od onih koje su posljedica dejstva visoko i niskorizičnih HPV Virusa.
Greška je sve promjene nazvati ranicom, to je apsolutno stručna greška. Bitne su kolposkopske slike, koje se vide pregledom i koje nam mogu ukazati sa 80 procenata sigurnosti na težinu promjene. Obično, kada se vidi ectopija, to mi ukazje na hroničnu gljivičnu i bakterijsku infekciju. Međutim, kolposkopske slike poput mozaika, punktacija ili AW epitela gotovo sa sigurnošću nam mogu ukazati na infekciju HPV virusom. U ovo smo gotovo potpuno sigurni ako imamo i prateće kondilome kod pacijentkinje. Kada se vidi pomenuta promjena, apsolutno je pogrešno zanemariti je bez dodatne dijagnostike i reći da je potrebno samo praćenje. Ako odmah ne pristupimo uklanjanju, jer to pacijent ne želi, onda je potrebna HPV tipizacija. Pozitivna HPV tipizacija zahtijeva uklanjanje promjene metodom radiotalasne LOOP excizije. Biopsija je, u ovom slučaju, nepotrebno gubljenje vremena i maltretiranje pacijentkinje, jer će nam ukazati samo na dijagnozu, na šta se, opet, mora nadovezati i terapija. Često se biopsijom i promaši promjena, ili se uzme nedovoljno materijala za tačnu dijagnozu, pa se dalja terapija i ne provede.
ZAŠTO SE NE TREBA PLAŠITI I IZBJEGAVATI RADIOTALASNU LOOP EXCIZIJU?
Danas je problem na grliću materice sve više prisutan kod mlađih djevojaka. Tačnije, sve se više teških displazija tipa (CIN II i III) srijeće kod djevojaka mlađih od 25 godina. To je nedvosmisleno veliki problem, koji nam nameće višestruku odgovornost. Sa jedne strane, radi se o djevojkama koje su mlade i uplašene, a sa druge strane, većina njih još nije rađala. Strah od intrevencije je apsolutno prisutan jer se plaše bola, opšte anestezije i kasnijeg oporavka. Postoji, zatim, i strah od problema sa kasnijim ostankom u drugom stanju i eventualnih problema prilikom porođaja.
Uspio sam, zahvaljujući velikom iskustvu i najvećem broju intervencija radiotalasne LOOP ekscizije u svijetu, da specijalnom tehnikom rada, u roku od pet minuta, u lokalnoj anesteziji, uklonim promjenu na grliću u potpunosti, bez krvarenja i bolova. Ovaj način uklanjanja omogućava potpuno rješavanje svih promjena na grliću (CIN I, II, III, hronični cervicitis), a da, pri tome, nema nikakvog rizika za pacijentkinju.
Ovakva intervencija pruža pacijentkinji mogućnost da u jednom aktu riješi svoj problem, a da nakon intervencije nema bolova, krvarenja, infekcije.
Radiotalasna LOOP excizija, za razliku od klasične konizacije ili lec excizije kauterom, ne dovodi do deformacije grlića, tačnije suženja i skraćenja cervikalnog kanala, što je osnovni preduslov za normalan porođaj.
ZAKLJUČAK
Apsolutno je nepotrebno odlagati uklanjanje promjene na grliću materice, ako postoje i minimalni znaci koji upućuju na ozbiljnu promjenu. Razlog za to je lakoća intervencije i njen fantastičan terapijski rezultat. Odmah nakon intervencije pacijentkinja se vraća normalnim životnim aktivnostima. Pet sedmica nakon intervencije može da se vrati seksualnim odnosima, i da ostane trudna.
Nemojte odlagati rješavanje problema na grliću materice, bez obzira na godine i prisutan strah, jer je radiotalasna LOOP excizija potpuno bezbjedna i terapijski djelotvorna, pa tako možete spriječiti nastanak vrlo ozbiljnih problema, koji rezultiraju karcinomom grlića materice.
Piše: Dr Igor Jeremić, spec. ginekologije i akušerstva,
licencirani edukator radiotalasne hirurgije za Evropu i Rusiju
i stručni saradnik u Poliklinici ”Rezidencija zdravlja – Kerber
Add comment