Mobbing (Work abuse)
Mobing je ušao u pravnu i medicinsku terminologiju novijeg datuma, a sve više se pojavljuju i u sudskim slučajevima vještačenja nematerijalne štete u vidu duševnih bolova zbog povrede prava ličnosti, te ugleda i časti. Mobing postaje rasprostranjena pojava, najčešće proučavana na radnim mjestima, a posljedice se odražavaju na socijalno okruženje, radnu sredinu i na pojedinca, pa se stoga problem promatra sa medicinskog, sociološkog, pravnog i forenzičko-psihijatrijskog aspekta. Iz tog razloga, u cilju prevencije, potrebno je rano prepoznavanje mobinga, edukacija o posljedicama, postupci u različitim vidovima terapije, kao i zakonodavnim normama koje sprečavaju mobing.
Kod procjene opšte ili preostale radne sposobnosti, procjene tjelesnog i psihičkog oštećenja, koriste se i tabele invalidnosti koje svrstavaju posljedice mobinga u različite stepene:
● Prvi stepen: Neriješen sukob među saradnicima koji remeti međuljudske odnose uz prisutno poniženje na radnom mjestu. Međutim, osoba zadržava kontrolu normalnog fuksionisanja i pored prisutnih simptoma poremećaja sna, nervoze, koncentracije i drugih psihosomatskih smetnji.
● Drugi stepen se odnosi na dužu izloženost na radnom mjestu koja uzrokuje psihosomatske smetnje sa povišenim krvnim pritiskom, aritmijom srca, te gastrointestinalne smetnje, metaboličke poremećaje, debljanje ili mršavljenje.
● Treći stepen je kada žrtva nije u stanju da izvršava svoje obaveze na radnom mjestu, uz prisustvo težih duševnih poremećaja od depresije ili suicida. Ekspertiza koja čini vještačenje mobinga sadrži: napad na profesionalni status, napad na lični integritet, izolaciju, prekomjerni rad i destabilizaciju.
Kod vještačenja predmeta koji se odnose na mobbing, odnosno duševnih bolova, potrebno je utvrditi uzročnu povezanost između traumatskog psihostresora, kao i posljedice na socijalnom i zdravstvenom planu. Pri tome, potrebno je imati u vidu profesiju osobe, funkcionisanje na radnom mjestu, procjenu premorbidne ličnosti koja se tiče psihološkog, medicinskog i socijalnog funcionisanja ličnosti, ugroženost od gubitka posla i stres koji je uzrokovan preopterećenošću na radnom mjestu. Poremećenost i konflikti na radnom mjestu se prepoznaju i u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti. Potrebno je isključiti rentne tendencije (rentnu neurozu), kao i smetnje u smislu simulacije.
Mr sci Omer Markišić
Add comment