Marija Bulatović Merdović, spec. primijenjene fiziotetapije
JU Dom starih “Bijelo Polje”
Stopalo se sastoji od više kostiju, mišića i zglobova i oni su pričvršćeni ligamentima koji mu daju jedan normalan oblik. Ali, ukoliko zbog fizičke neaktivnosti mišići budu slabi i ligamenti budu mlitavi, doći će do spuštanja svoda stopala i do pojave deformiteta tj. do ravnih tabana.
Ravna stopala predstavljaju deformitet spuštanja svoda stopala i zauzimanje valgusnog položaja pri stajanju. Ovaj deformitet spada u kategoriju stečenih deformiteta. Djeca sa ravnim stopalima se često žale na bolove u stopalima, potkoljenicama, koljenima, može postojati valgus koljena, brzo se zamaraju, ne mogu dugo da hodaju, trapavo hodaju, mogu da imaju bolove u kičmi, a sve to se javlja kao reakcija na izmijenjen statički položaj.
Opasnost od spuštanja svodova kod djece je naročito izražena u periodu od prve do druge godine života. Aktivnosti koje u tom periodu nose rizik spuštanja svodova su rano ustajanje, stajanje i početak hodanja. Formiranje svoda kod djece nastaje tek od treće godine života pa nadalje, a sva djeca do tada imaju prividno ravna stopala zbog prisustva masnog jastučeta i pri hodu se oslanjaju na cijelo stopalo.
Tek poslije treće godine dolazi do atrofije masnog jastučeta i do formiranja svoda na stopalu U predškolskom i školskom uzrastu i pubertetu, kada djeca naglo rastu i dobijaju na tjelesnoj težini, postoji izražena mogućnost nastanka ovog deformiteta. U školskom uzrastu najveći broj djece nema naviku vježbanja i bavljenja sportom, tako da se sa njihovim rastom povećava rizik od pojave spuštenih svodova.
Da li dijete ima ravna stopala ili spuštene svodove možete da vidite ako mokrim stopalima stane na ravnu površinu (pločice u kupatilu, beton) i ostane trag. Ako ima odstupanja u odnosu na normalan otisak dijete treba odvesti na pregled kod ljekara.
Drugi način da provjerite da li je prisutan deformitet je da dijete bosim nogama stane ispred vas okrenuto leđima. Ako uočite da je Ahilova tetiva na peti iskrivljena u stranu i peta zarotirana u polje, a oslonac stopalom o pod na unutrašnjoj strani, dijete sigurno ima ravna stopala ili spuštene svodove.
Za djecu sa spuštenim svodovima neophodna je adekvatna obuća koja treba da bude prije svega odgovarajuće veličine, primjerena djetetovim aktivnostima (cipele i sandale za hodanje, patike za sportske aktivnosti).
Ulošci nisu neophodni osim ako se ne radi o kombinovanim deformitetima što će procijeniti ljekar na pregledu. Ortopedski ulošci svojim oblikom uzdižu ili spuštaju dio stopala uspostavljajući ravnotežu pritiska na tabanskoj strani, dovodeći osovinu stopala u normalan položaj.
Da bi se spriječila progresija deformiteta i postigla korekcija neophodno je da djeca rade vježbe za jačanje mišića stopala. Vježbe se rade svakog dana u trajanju od 10-20 minuta. Samo dovoljno snažne i pravilno izvedene vježbe mogu dati zadovoljavajuće rezultate.
Kineziterapija u liječenju ravnih stopala
Preporučuju se aktivne vježbe čiji je cilj jačanje dugih i kratkih fleksora stopala i supinatora:
- hod na prstima i petama naizmjenično,
- hod sa supiniranim stopalima (na spoljašnjim ivicama),
- prstima stopala podizati sa podloge loptice ili klikere, premještati ih sa jednog mjesta na drugo,
- valjati tabanskom površinom stopala naprijed – nazad štap, olovku, flašu,
- nabirati prstima stopala platno, maramicu, papir,
- vježbe odizanja kantice sa pijeskom (za jačanje dorzalnih fleksora stopala).
Add comment