Oboljenje usne duplje o kome se danas najčešće govori, a koje je značajno zastupljeno, ne samo na ovim prostorima već i u cijelom svijetu, jeste parodontopatija. Ona se ističe kliničkom slikom i već kao takva, predstavlja problem kome treba obiljno pristupiti. Ali, pored ovog ozbiljnog oboljenja, ne treba zanemariti i druge promjene na desnima koje nam se možda ne čine tako ozbiljnima, a zahtijevaju pažnju i tretman.
Jedna od njih je i recesija gingive, poznata i kao povlačenje desni. Ona može biti izolovana, kada zahvata desni oko jednog zuba, ili multipla, kada zahvata šire područje oko više zuba.
Gingivalna recesija – povlačenje desni, ne može se smatrati bolešću, ali predstavlja promjenu koja vremenom stvara različite probleme i koju svakako treba tretirati. Uslovljena je različitim faktorima, kao što su morfologija zuba, nepravilna oralna higijena ili funkcionalno preopterećenje, ali ni životnu dob kao faktor ne treba zanemariti.
Obilježje ove pojave jeste povlačenje gingive bez prisustva znakova upale i ekspozicija vrata zuba, koja sa sobom nosi subjektivni osjećaj nelagode u smislu pojačane osjetljivosti zuba na termičke i mehaničke nadražaje. Pored ovih simptoma, gingivalna recesija i eksponiran korijen zuba, za posledicu imaju akumulaciju štetnih bakterijskih produkata, čime se povećava rizik od razgradnje cementa korijena zuba i nastanka karijesa vrata zuba, kao i postepene upale desni. Recesiju gingive pacijent najčešće uoči kao estetski problem, naročito u frontalnim partijama zubnog niza, što najčešće i bude povod javljanja stomatologu.
Interesantan podatak je, da je za ovu pojavu okidač najčešće naizgled bezazlena stvar. Izbor neadekvatne četkice za pranje zuba kao i nepravilna i preagresivna tehnika četkanja (horizontalno četkanje i jak pritisak na desni) prouzrokuju traumu mekog tkiva na koju desni reaguju povlačenjem. Pored ovih mehanickih faktora, uzrok mogu biti i ortodontska pomjeranja zuba (fiksna proteza), nepravilan kontankt gornjih i donjih zuba, tjeskoba u vilici i slično.
Šta je rješenje?
Problem povlašenja desni može se djelimično riješiti nehirurškim procedurama koje se primjenjuju u cilju sprečavanja daljeg napredovanja povlačenja desni. Najbolja prevenecija je primjerena higijena usne duplje, što podrazumijeva pravilnu tehiku pranja zuba i primjenu odgovarajuće četkice, o čemu treba konsultovati vašeg stomatologa.
Kod složenijih slučajeva, gdje je uzrok recesije djelovanje više faktora istovremeno, veoma su efikasne hirurške procedure prekrivanja ogoljenog dijela vrata zuba. Određenim hirurškim postupcima moguće je otkloniti nastale estetske nedostatke, rijesiti problem eksponiranog korijena zuba, prevenirati nastanak karijesa cementa korijena, što je najznačajnije, omogućiti uslove za efikasniju kontrolu zubnog plaka.
Povlačenje desni važno je prepoznati kao stanje koje nije prirodno, koje ima uzrok nastanka pa tako i posljedice, te ga je zbog toga važno dijagnostifikovati i na vrijeme liječiti.
Dr Julija Rašović
Add comment