Acetilcistein ima trostruko dejstvo: sekretolitičko i sekremotorno dejstvo koje kida disulfidne veze koje povezuju lance mukopolisaharida, a u purulentnom mukusu vrši i depolimerizaciju lanaca DNK. Usljed ovih mehanizama dolazi do smanjenja viskoziteta mukusa i olakšanog iskašljavanja. Kao drugo dejstvo javlja se antioksidativno dejstvo gdje reaktivna grupa acitelcisteina ima sposobnost da za sebe vezuje različite hemijske radikale i na taj način smanjuje njihovu toksičnost, i kao treće dejstvo detoksikacija glutationa koji ima važnu ulogu u procesima detoksikacije organizma od štetnih agenasa.
Korisni efekti pokazani u kliničkoj praksi na dejstvo acetilcisteina su povećana drenaža paranazalnih sinusa, acetilcistein razređuje paranazalnu sekreciju i sprečava bakterijske superinfekcije zbog svoje izražene sposobnosti da smanjuje prianjanje bakterija na epitelne ćelije. Acetilcistein smanjuje i viskoznost nazalnog sekreta, a to znaći ponovno uspostavljanje normalne drenaže i ventilacije paranazalnih sinusa smanjuje nelagodnost u sinusima i smanjuje mogućnost razvoja komplikacija i hroničnih procesa – naglasila je dr Mitrović
Jedna od tema skupa bila je i anemija, o kojoj je govorila dr Ankica Ivanović, spec. med. rada, iz Doma zdravlja Podgorica. Ukazala je da anemija nije bolest već stanje i da može biti primarna koja se definiše kao bolest, dok je sekundarna anemija stanje pa se i ljekari u svojoj praksi bave isključivo sekundarnom anemijom.
Anemija je stanje koje je definisano smanjenim volumenom crvenih krvnih zrnaca (eritrocita) u cirkulaciji ili smanjenom količinom hemoglobina (proteina) koji nosi kiseonik u crvenim krvnim zrncima. Anemija je stanje koje je definisano sniženim vrijednostima hemoglobima, broja eritrocita ili hematokrita. Uzroci su smanjena proizvodnja Er, povećano uništavnje Er, gubitak Er iz cirkulacije. Među tri glavna uzroka anemije spadaju: prekomjerni gubitak krvi (hemoragija), prekomjerno uništenje crvenih krvnih zrnaca (hemoliza) i nedostatka crvenih krvnih zrnaca.
Što se tiče uzroka nedostatka gvožđa, mogu biti sljedeći: trauma, operacija, hronično krvarenje iz gastrointestinalnog trakta i rjeđe urinarnog trakta, obilne menstruacije, trudnoća, nedostatak gvožđa u ishrani, mala apsorpcija, celijakija, ezophagitis, dobrovoljno davanje krvi i rjeđe krvarenje iz nosa.
Ukazujući na činjenicu da su stanja anemija najčešće posljedice raznih hroničnih bolesti, dr Ivanović je naglasila važnost detaljne laboratorijske analize i praćenje stanja pacijenta bar tri mjeseca kako bi se utvrdio uzrok anemije.
Dijagnostikovanje anemije se vrši uz pomoć laboratorijske analize, kompletne krvne slike, koncentracije hemoglobina i hematokrita, ćelijskih indeksa, broja retikulocita, serumskog feritina, nivoa gvožđa u krvi, nivoa vitamina B12 u krvi i na osnovu ukupne sposobnosti vezivanja gvožđa.
Na kraju, najvažnije je dijagnostikovati hroničnu bolest koju pacijent ima, a ne zna da je ima, pravilno tumačenje laboratorijskih nalaza dovodi nas do rješavanja ove enigme – zaključila je dr Ivanović.
Verica Pantelić
Add comment