Govoreći o aktuelnim interesovanjima istraživača, dr Poduje je navela da oko 50% pacijenata ima BRAF pozitivnu mutaciju, što se i postavlja za tačku dejstva terapije. Ova pojava se klinički najčešće prezentuje kao superficijalno širenje melanoma. Velike epiteloidne stanice, minimalna solarna elastoza, velika količina melanina u stanicama, zadebljanje epidermisa i dr. faktori predstavljaju još neke patološke karakteristike tih melanoma.
U vezi sa trenutno raspoloživim sredstvima za terapiju pacijenata sa metastazama, autorka ovog predavanja navela je da se sa molekularne analize prelazi na biološku. Danas se istražuje uglavnom te RNA ekspresija, protonske i mikroerenalna analiza, i u budućnosti će nove klasiikacije raditi po tome da ćemo analizirati kliničke, patološke, molekularne i biološke podatke koji će pomoći da se karakterizira pojedini melanom kod svakog pacijenta. Sve to skupa vodi jednoj personaliziranoj medicini objasnila je dr Poduje.
Revolucionarni napredak u liječenju bolesnika sa metastatskim melanomom
Medikalni onkolog, načelnica Odjeljenja za melanome i sarkome na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, prim. dr med. sci. Nada Babović, govorila je o aktuelnim dometima antimelanomske terapije. Posebno ističući značaj terapijskog djelovanja na BRAF mutirani gen, te za sprovođenjem ciljane individualizovane terapije, dr Babović je visoko ocijenila značaj uvođenja nove generacije ljekova u terapiju metastatskog melanoma. Bogato ilustrujući efekte sasvim novog načina liječenja koji je postao dio terapijskih protokola od kraja 2011, ona je navela da to znači čak revolucionarni napredak u liječenju metastatskog melanoma. Bili liječeni, ili ne, ovi bolesnici su živjeli najduže 10 mjeseci navela je ona.Objašnjavajući da je tokom posljednjih 40 godina sprovedeno više od 3.300 studija, a da su tek 2011. konačno promovisani potpuno novi efikasni ljekovi koji su suštinski promijenili prognozu i produžili preživljavanje kod ovih pacijenata, dr Babović je istakla da se ovdje radi o ciljanoj terapiji koja utiče na destrukciju malignih ćelija i sprečava proliferaciju tumora. Prikazujući rezultate referentnih onkoloških studija koje su doprinijele registraciji vemurafeniba, ona je pored ostalog istakla da je tumorska regresija konstatovana kod čak 90% pacijenata na ovom lijeku, te da je konstatovan do sada najduži period ukupnog preživljavanja, da je za 74% smanjen rizik od progresije bolesti, a za 63% smanjen rizik od smrti. Ono što se ocjenjuje kao faktor visokog rizika jeste pojava skvamocelularnih karcinoma kože kao najčešćeg oblika neželjenih efekata terapije, koji je najčešće liječen lokalnom ekscizijom bez potrebe za prekidom terapije. Ipak, zbog ovoga, više puta u okviru izlaganja naglašena je potreba za što pažljivijim baratanjem ovim moćnim ali nimalo bezopasnim sredstvima liječenja i to isključivo od strane iskusnih relevantnih stručnjaka (medikalnih onkologa).
Najveća incidenca obolijevanja
U svijetu danas postoji oko 200.000 pacijenata sa različitim stadijumima melanoma, od toga 44.000 slučaja neresektabilnog ili metastatskog melanoma, od čega bar polovina otpada na one sa BRAF mutacijom. U 2001. godini registrovano je 41.000, a u 2008. 46.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih melnomom. Ukazujući na ovu veoma nepovoljnu epidemiološku situaciju, dr Todorović je objasnio da u posljednjih 30 godina incidenca obolijevanja od ovog tumora više raste, u odnosu na sve ostale lokalizacije. Petogodišnje preživljavanje u poodmaklim stadijumima iznosi 20-70% za stadijum 3, a manje od 10% u stadijumu 4.
Najveći procenat obolijevanja bilježi se u Skandinaviji. Mediteranske zemlje, ako je za utjehu, imaju 3 puta manju incidencu. Tip kože, intermitentno izlaganje suncu, tanja atmosfera, deplecija ozonskog omotača, ali i viši ekonomski status, izloženost pesticidima i brojni drugi raznovrsni faktori utiči na razvoj ove opake bolesti. Prema podacima dr Todorovića, u Crnoj Gori su prošle godine dijagnostikovana 44 slučaja obolijevanja od melanoma.
Terapija pacijenata sa metastazama
Prof. dr Vladimir Todorović, subspecijalista onkolog, profesor na Medicinskom fakultetu u Podgorici i načelnik Odjeljenja za hemioterapiju na Klinici za onkologiju i radioterapiju u Kliničkom centru Crne Gore, ilustrovao je predavanje o našim iskustvima u sistemskoj terapiji metastatskih melanoma i obogatio prikazima dvaju slučajeva iz ovdašnje prakse, pacijenata na tretmanu i nama dostupog inovativnog terapijskog agensa.
Dajući objektivan prikaz mogućnosti hemioterapije, radioterapije, kombinovane terapije i primjene nekih drugih terapeutika u tretmanu pacijenata sa razvijenim metastazama melanoma, dr Todorović je ocijenio da ovi vidovi liječenja nažalost imaju veoma ograničene mogućnosti. Od 25 pacijenata koji su liječeni hemio, radio i kombinovanom terapijom, naveo je on, 2/3 nijesu imali posebne benefite od terapije jer su imali drastične neželjene efekte nekada veoma toksične, sa malom efektivnošću.
Add comment