Metode skrininga:
Uobičajene metode skrininga su: anketa kojom se identifikuju simptomi tuberkuloze i rendgenski snimak pluća. Na ovaj način se trijažiraju potencijalno oboljeli na koje valja sprovesti bakteriološku dijagnostiku.
Zaključak
Skrining se organizuje u cilju optimizacije programa kontrole tuberkuloze. Jedan od vidova skrininga je i ispitivanje kontakata koje mora biti sistematsko da bi dalo rezultat. Profilaktička terapija je važan dio kontrole tuberkuloze.
Svi detalji koji se tiču skrininga moraju postojati u obliku stručno metodološkog uputstva koje donose zdravstvene vlasti.
AKTIVNA TUBERKULOZA /TUBERKULOZA (TB,TBC) : TEŠKA ,POTENCIJALNO SMRTONOSNA, ZARAZNA BAKTERIJSKA BOLEST HRONIČNOG TOKA UZROKOVANA BACILIMA TUBERKULOZE.
LATENTNA TUBERKULOZA (LTBI): INFEKCIJA BACILIMA TUBERKULOZE BEZ PROGRESIJE U AKTIVNU TUBERKULOZU. INFICIRANI JE ” ZDRAV”, NIJE ZARAZAN A U TOKU ŽIVOTA POSTOJI ŠANSA DA DOĐE DO AKTIVACIJE BACILA I RAZVOJA AKTIVNE TUBERKULOZE.
SLUČAJ TUBERKULOZE: OBOLJELI OD TUBERKULOZE KOJI JE PRIJAVLJEN U REGISTAR OBOLJELIH.
PROGRAM KONTROLE TUBERKULOZE: DONOSE GA ZDRAVSTVENE VLASTI. REGULIŠE RAZLIČITE ASPEKTE KONTROLE TUBERKULOZE U ZEMLJI/OBLASTI. UKOLIKO NE POSTOJI PROGRAM, DONOSE SE SMJERNICE ZA KONTROLU TUBERKULOZE. PROGRAM SE DONOSI NA OSNOVU EPIDEMIOLOŠKE SITUACIJE I END TB STRATEGIJE.
END TB STRATEGIJA: GLOBALNA STRATEGIJA ČIJI JE CILJ ELIMINACIJA TUBERKULOZE KAO ZDRAVSTVENOG PROBLEMA DO 2050. GODINE. FOKUS JE STAVLJEN NA PREVENTIVNE MJERE, RANU DIJAGNOSTIKU, DOSTUPNOST BAKTERIOLOŠKE DIJAGNOSTIKE, LJEKOVA ZA SVE OBOLJELE, A U OSNOVI SVEGA JE SNAŽNA PODRŠKA DRŽAVNIH INSTITUCIJA PROGRAMU TUBERKULOZE I PROMOCIJI PRAVA PACIJENATA. MJERE PREVENCIJE SU BCG VAKCINACIJA I HEMIOPROFILAKSA, A MJERE RANOG OTKRIVANJA: SKRINING I PRIMJENA WRD TESTOVA (OD SZO PRIHVAĆENE – MOLEKULARNI TESTOVI ZA BRZU DIJAGNOSTIKU TUBERKULOZE).
Dr Stevan Lučić, spec. mikrobiologije
Specijalna bolnica za plućne bolesti, Brezovik, Nikšić
Add comment