Ujednačene terapije i isti tretman za sve
– Ne treba davati antibiotik dan nakon pojave simptoma upale grla, kada znamo da su većina virusnog porijekla. Time direktno uvodimo pacijenta u rezistenciju. Ljekari ove smjernice treba da prihvate kao nešto što je njima olakšavajuće, čijom se primjenom obezbjeđuje isti kvalitet za sve pacijente, jer svi oni dobijaju isti lijek ili isti tretman kada se radi o istoj bolesti. Ljekovi koji se preporučuju u Smjernicama nalaze se na pozitivnoj listi, čime se sprečava nepotrebno i neracionalno trošenje i na taj način se vodi računa o mogućnostima Fonda za zdravstvo -kazala je dr Simović, ističući da se dešava da protokoli za istu bolest nijesu isti kod svih ljekara.
– Ljekar može da pogriješi zaboravljajući važnu stvar, što dovodi do stručne greške. Može i da se prisjeti za nekoliko dana, ali to je onda odugovlačenje dijagnostike i liječenja. Dešava se da se određuju nepotrebne pretrage, nepotrebni ili preskupi ljekovi, što sve dovodi do skupljeg liječenja. Način liječenja u istoj ustanovi za istu bolest može biti različit. Posljedice toga su da imamo protokola koliko i ljekara, veće troškove i lošiji kvalitet. Klinički protokoli i smjernice su u suštini sredstva mjerenja i služe kao vodič. Donošenjem pravilnika za kontrolu i bezbjednost zdravstvene zaštite, biće donijeti i indikatori kvaliteta, među kojima će biti i primjena smjernica za upalu grla. Dio smjernica će biti praćenje kvaliteta zdravstvene zaštite u Crnoj Gori. Za sada se to ne radi, ali će biti jedan od zadataka Nacionalnog tijela i Društva za kvalitet – kazala je Simović.
Potrošnja antibiotika
Dr Simović je istakla da je potrošnju ljekova pratio Fond zdravstva, te da su za sada rađene analize potrošnje onih ljekova koji se izdaju na recept.
– Ukupna vrijednost ljekova na recept za 2009. godinu bila je oko 15, u 2010. potrošeno je 18, a prošle godine 17 miliona eura. Samo za antibiotike 2009. je izdvojeno 1.766.000, u 2010. godini učešće antibiotika u svim troškovima bilo je 11,54 odsto, ili oko 1,9 miliona, a u 2011. učešće je bilo 10,17 odsto. Za sve ljekove koji se propisuju pri akutnom sinuzitisu, uključujući antibiotike i kapi za nos, izdvojeno je u 2011. godini 45.000 eura. Za liječenje upale krajnika potrošeno je 311.000, a za infekcije respiratornog trakta čak 363.000 – kazala je dr Simović.
D. Novčić
Add comment