Snus, odnosno nikotinska kesica, može da sadrži velike količine štetnog sastojka, pa i više od konvencionalnih duvanskih proizvoda poput cigareta, rezultati su jedne studije.
Iako zabranjen u Njemačkoj, snus je među mladima popularan, zbog reklama na društvenim mrežama, objasnili su stručnjaci Univerziteta Ludvig Maksimilijan (LMU) u Minhenu.
Zajedno sa Saveznom kancelarijom za procjenu rizika (BfR), univerzitet je istražio količine nikotina koje ovi proizvodi oslobađaju i kakve efekte to ima na ljudsko tijelo.
Prema BfR, nikotinske kesice sadrže prah koji se sastoji od soli nikotina i vezivne materije. Stavljaju se ispod gornje usne – tako da su neupadljive i mogu da se koriste u svakoj prilici.
U istraživanju u časopisu Frontiers in Pharmacology, naučnici su testirali snus različitih brendova sa deklarisanim sadržajem nikotina od šest, 20 i 30 miligrama, na 15 osoba koje redovno puše i cigarete.
“Pokazalo se da ovi proizvodi mogu da oslobode velike količine nikotina – ponekad čak i veće od cigareta. Stoga se mora pretpostaviti da nose veliki rizik stvaranja zavisnosti”, rekao je šef odeljenja za duvan LMU Tobias Riter (Rüther).
Kao i kod konzumiranja cigareta, kesice koje sadrže 20 i 30 miligrama nikotina imale su efekte na srce i cirkulaciju, uključujući ubrzan rad srca. Pored toga, sve kesice su iritirale sluzokožu usta.
“Zavisnost može postati ozbiljan problem”, dodala je koautorka Andrea Rabenštajn (Rabenstein).
Snus je, kaže, u nekim zemljama u kojima je legalan poput Austrije već osvojio škole.
B92