Dr Danijela Katić, spec. dermatovenerologije
Klinički centar Crne Gore
URTIKARIJA je česta dermatološka bolest, monomorfna dermatoza, koja se karakteriše iznenadnim pojavljivanjem urtika – eksudativnih papula ili plakova, uzrokovanih edemom dermisa i praćenih svrabom. Podrazumijeva prisustvo urtika, angioedema ili oba istovremeno i značajno utiče na kvalitet života pacijenta i njegovo svakodnevno funkcionisanje.
Urtikarija se često koristi i kao deskriptivni termin kojim se opisuju kožne promjene koje po sličnostima odgovaraju promjenama koje nastaju u kontaktu kože sa listovima koprive, otuda i naziv koprivnjača.
Incidenca urtikarije u Evropi je oko 30%, u SAD-u je 23% i predstavlja 4% ukupnog broja pacijenata u dermatološkim ambulantama. Može nastati u svim uzrastima.
UZROCI urtikarije mogu biti alergijski i nealergijski.
Alergijski: IgE- ljekovi, hrana, venomi (akutne urtikarije),
IgG- SLE C3a, C5a, autoimunske (hronične urtikarije).
Nealergijski: Direktna degranulacija mastocita – opijati, jod…
Bradikininska – hereditarni angioedem, ACE inhibitori (recidivantne),
Fizičke urtikarije – toplota, hladnoća, pritisak…
Izmijenjen metabolizam arahidonske kiseline – aspirin, NSAIL…
KLINIČKI, urtikarija se odlikuje pojavom ružičastih urtika (urticaria rubra) koje svrbe. Nekada urtike mogu biti bijele boje (urticaria porcellanea), hemoragične (urticaria hemoragica), anularnog izgleda (urticaria anularis), džinovske (urticaria gigantea), circinarne (urticaria circinata), sa pojavom mjehura (urticaria bullosa)….
Urtike se povlače poslije nekoliko sati, po pravilu ne traju duže od 24h i u daljem toku pojavljuju se u sukcesivnim naletima.
PODJELA URTIKARIJE
Urtikariju možemo podijeliti na osnovu trajanja na akutnu i hroničnu.
Akutna urtikarija je ona koja traje do 6 nedjelja i kod koje je uzročnik najčešće poznat. Uglavnom se javlja kod djece i mlađih osoba.
Najčešći indukujući agensi koji provociraju nastanak urtika su ljekovi, hrana, hemikalije, aditivi, akutne infekcije, endogeni faktori, radiokontrastna sredstva, opijati, intravenski anestetici, emocionalni stres i dr.
Hronična urtikarija je ona koja traje duže od 6 nedjelja, nekada mjesecima ili godinama. Najčešće se srijeće kod sredovječnih žena. Kod oko polovine pacijenata uzročnik hroničnih urtikarija ostaje nepoznat, pa se taj oblik označava kao hronična idiopatska urtikarija.
U grupu inducibilnih urtikarija spadaju:
- Simptomatski dermografizam (Urticaria facticia)
- Urtikarija na hladnoću (Urticaria e frigore)
- Urtikarija na toplotu (Urticaria e calore)
- Odložena urtikarija na pritisak
- Vibratorni angioedem
- Solarna urtikarija
- Holinergijska urtikarija
- Adrenergijska urtikarija
- Kontaktna urtikarija
- Akvagena urtikarija
DIJAGNOZA se najčešće postavlja na osnovu anamnestičkih podataka i kliničke slike. Međutim, nekada je potrebno uraditi i dodatne dijagnostičke procedure u smislu laboratorijskih analiza, alergoloških proba, imunološkog ispitivanja, pregleda stolice na parazite i Helicobacter pylori, izuzetno i biopsiju kože.
LIJEČENJE URTIKARIJE
Liječenje akutne urtikarije podrazumijeva sprovođenje hipoalergijske dijete, prekid uzimanja aspirina, antiinflamatornih ljekova i drugih suspektnih ljekova koji su prethodno upotrebljavani, prekid uzimanja konzervirane hrane i pića (gazirana i obojena) i aditiva u ishrani, primjena antihistaminika u preporučenoj dozi koja se po potrebi može povećavati, u nekim slučajevima i primjena sistemskih kortikosteroida.
Terapija hronične urtikarije podrazumijeva kao i kod akutne, opšte mjere, zatim primjenu H1 antihistaminika 2. generacije čija doza se može povećati i do četiri puta. Ukoliko urtikarija i dalje nije kontrolisana, antihistaminicima treba dodati Omalizumab, koji predstavlja anti IgE monoklonsko antitijelo, a po potrebi u terapiju se može uvesti i Ciklosporin.
Reference:
Braun Falco’s Dermatology, Urticaria and Angioedema
Dermatovenerologija, Aleksandra Basta-Juzbašić i suradnici, Urticaria i angioedem
Slike:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hives
https://www.tuasaude.com/en/hives/
Add comment