Koje su još sekundarne pojave kod oboljenja štitaste žlijezde? Jedna od najtežih posljedica kod hipertireoze jeste to što može zahvatiti i oči, odnosno tkivo koje se nalazi iza očiju, koje počne naglo bujati, pa oči se polako izbacuju vani. Onog trena kad riješite štitastu, niste riješili oči i onda prolazite mukotrpan put da bi riješili taj problem, ako se ikad uspije riješiti do kraja. I zato je važno reagovati na vrijeme.
Sve je više muškaraca s oboljenjem štitaste žlijezde. U čemu se njihovo oboljenje razlikuje u odnosu na žene? Bolest štitaste je prvenstvo ženska bolest zato što žene pet puta više obolijevaju od muškaraca. Muškarci u mnogim stvarima, pa i u toj, imaju veliki nedostatak, jer kad se kod muškarca javi bolest, onda se najčešće radi o tumoru, odnosno raku. Kod muškaraca se znatno rjeđe javlja Hashimotov tiroidist, najčešće su kod njih hipertireoza, što se relativno brzo otkrije, i tumori koji su obično zloćudni.
Šta raditi ako se oboljenje štitaste pojavi u trudnoći? Po zadnjim svjetskim saznanjima, svaka žena treba da provjeri hormone čim sazna da je trudna, bez obzira da li je ikad imala problema sa štitastom žlijezdom. Kod žena koje su imale manjak hormona, a koji se otkrije slučajno tek nakon trudnoće, dokazano je da se njihove bebe rode potpuno zdrave, ali da imaju smanjen koeficijent inteligencije. Na početku svake trudnoće trebalo bi obavezno uraditi hormone štitaste, a ukoliko se ustanovi da ih nema dovoljno, isti čas početi sa nadoknadom. To bi svi ginekolozi morali odmah tražiti.
Imamo li danas neke ekstremne podatke o oboljenju štitaste? Oboljenje štitaste sve više zahvata mlađe ljudi. Ukoliko se kod njih pojavi rak štitaste, onda je puno agresivniji nego kod starijih. Najmlađa bolesnica koju sam primio imala je tek 11 godina.
Zbog čega mladi obolijevaju?
To je vezano za kvalitet i način života, ne u smislu stresa, radi se o hrani i zagađenju u okolini. Hrana je nekad bila zdrava, danas je puna dodataka, a te stvari koje čuvaju hranu od kvarenja očito utiču na organizam i izazivaju reakcije poput stvaranja antitijela i autoimunih bolesti. Ljudi koji su ranije izloženi tim uticajima, ranije i obolijevaju.
Prim. mr sc Renato Janušić, hirurg glave i vrata*
* Stručni konsultant u poliklinici Rezidencija zdravlja Kerber, Podgorica
Add comment