Zbog svega navedenog, tetoviranje se danas naziva “ruski rulet procedurom”!
Alergijske reakcije
Rijetke su, ali kada se dese mogu biti značajan i dugotrajan problem zbog teškog potpunog uklanjanja alergena – boja za tetovažu. Opisani su i slučajevi alergijske reakcije godinama poslije samog procesa tetoviranja. Najčešće alergijske reakcije su na crvenu, zelenu, žutu i plavu boju. Klinički se može uočiti alergijski osip praćen svrabom.
Granulomi
Čvorići koji nastaju oko tetovaže u vidu „reakcije oko stranog tijela“, na pigment-boju za tetovaže.
Formiranje keloida
Keloidi – hipertrofičn ožiljci, tj. ožiljci koji su iznad ravni kože nastaju poslije narušavanja integriteta kože iz bilo kog razloga (posjekotine, ogrebotine, bodenje, trauma kože drugog porijekla) u periodu zarastanja.
Komplikacije pri snimanju magnetnom rezonancom (MR)
Opisani su slučajevi žarenja ili oticanja kod osoba sa tetovažom ili trajnom šminkom (vrsta tetovaže) na mjestu tetovaže pri ispitivanju – snimanju magnetnom rezonancom tog područja.To se dešava rijetko i povremeno, bez drugih nus pojava. Takođe, opisani su slučajevi interferencije pigmenta tetovaže sa kvalitetom slike. Ovo se najčešće dešava kod osoba sa trajnom šminkom u vidu ajlajnera (eyeliner) pri magnetnoj rezonanci oka. Maskara može proizvesti sličan efekat. Razlika je u tome što se maskara može lako i odmah odstraniti. Uzroci ovim komplikacijama nisu dokazani, ali se smatra da dolazi do interakcije metalnih komponenti pigmenta za tetoviranje (fero-oksidi). Ipak, izbjegavanje odlaska na MR ispitivanje osobe sa tetovažom ili trajnom šminkom, kada ljekari to preporuče, nosi daleko veći rizik nego komplikacije eventualne interakcije metalnih komponenti pigmenta tetovaže – boje za tetovažu i MR. Potrebno je obavijestiti radiologa ili tehničara o tetovaži – trajnoj šminki prije procesa ispitivanja!
Proces tetoviranja takođe može uzrokovati: sarkoidozu, fotosenzitivne reakcije, reaktivaciju ili prvo pojavljivanje psorijaze, benigne i maligne tumore…
Problemi odstranjivanja
Ipak, od svih nabrojanih problema najčešći su problemi odstranjivanja tetovaže ili trajne šminke, misleći pri tome na odstranjivanje mogućih tehničkih greški pri tetoviranju i dobijenog nezadovoljavajućeg i neočekivanog rezultata, ali i potrebu za trajno odstranjivanje tetovaže. Takođe, tetovaža na samom početku može biti zadovoljavajuća, pa se poslije nekog vremena promijeniti: ako se pigment injicira preduboko u kožu, on može migrirati izvan početnog mjesta, rezultirajući zamagljenim izgledom tetovaže. Tijelo i koža se mijenjaju tokom vremena, kao i stilovi i moda, ali promjena tetovaže i trajne šminke nije tako jednostavna i laka kao promjena mišljenja. Američko Udruženje Dermatoloških Hirurga (American Society of Dermatological Surgery) prijavljuje: 50% tetoviranih želi da odstrani tetovažu, tako da je tržište za lasersko odstranjivanje tetovaža u Americi jedno od najbrže rastućih tržišta u dermatološkoj industriji.
Metodi za odstranjivanje tetovaža uključuju: laser tretmane, abrazije, skarifikaciju i hirurško odstranjivanje, TCA (trichlor acid) pilinge, kao i regenerativno presađivanje kože. Moguća je i kamuflaža neodgovarajuće tetovaže – novom.
Laser intrevencije su, najčešće, lakše i efikasnije od drugih tretmana. Laseri su počeli da se upotrebljavaju za uklanjanje tetovaža od 1980. godine. Najčešće se upotrebljavaju Q-switched sistemi (npr. Nd:Yag laser) koji su zlatni standard za odstranjivanje tetovaža i koji koriste kratke, visokoenergetske talase koji se absorbuju od strane pigmenta boje tetovaže. Efektom selektivne termolize i fotoakustičnim efektom, ovi visoko snažni pulsevi penetriraju sigurno kroz epidermis, razbijaju pigment tetovaže u manje čestice koje se postepeno odstranjuju iz tijela. Pošto crna boja upija svu svjetlost lasera, najlakša je za uklanjanje. Druge boje, kao što je zelena, djelimično upijaju svjetlost pa se zato mogu ukloniti samo ukoliko je poznat hemijski sastav te boje. Broj tretmana zavisi od vrste boje i dubine na kojoj se ona nalazi. Generalno, potrebno je više, najmanje 10-15, tretmana u periodu od nekoliko mjeseci ili godina, u razmaku oko tri nedjelje, koji mogu biti skupi. Kao nus pojava može se desiti hiperpigmentacija – potamnjenje kože na mjestu tretmana, hipopigmentacija – svijetljenje uobičajene boje kože na mjestu tetovaže. Takođe se može desiti da tetovaža samo postane blijeđa. Na nesreću, teško je znati koja vrsta pigmenta je upotrijebljena, posebno zato što postoje varijacije boje. Boje se uvijek prodaju samo pod zaštićenim nazivom, a ne i po hemijskom sastavu. Opisani su slučajevi alergijske reakcije na laser intervenciju pri odstranjivanju tetovaže , zato što laser izaziva otpuštanje alergena – boje za tetoviranje u organizam pri intervenciji.Takođe postoji mogućnost infekcije i mogućnost ožiljka (5%).
Dermoabrazijom se mehanički odstranjuju površinski slojevi kože žičanom četkicom ili dijamantskom glavom – vrsta diska za brušenje, pa i površinske tetovaže. Intervencija sama po sebi može ostaviti ožiljak.
Add comment