Uzrok bola se može liječiti savremenim ljekovima, ali često, kad nam pacijenti dođu, ljekovi, klasične i alkoholne blokade već nisu dali rezultate. U tom slučaju indikovane su interventne metode liječenja trigeminalne neuralgije. One podrazumijevaju da se lijek aplikuje tačno u izvor bola koji dovodi do iritacije trigeminalnog nerva ili njegovu neposrednu okolinu, ili da se na izvor bola djeluje nekom drugom interventnom metodom (stimuliše, zagrije, uništi, dekomprimuje…). Budući da su izvori bola često manji od 1 cm, da su u dobini, i da se oko njih nalaze važne strukture, potrebno je promjenu tokom intervencije prikazati snimanjem i tokom snimanja pratiti dolazak igle ili drugog instrumenta i ubrizgavanje lijeka tačno u izvor bola. Ovo se najčešće vrši pod ultrazvučnim snimanjem na aparatima posebnih performansi sa posebnim iglama, ili na RTG skopiji (tzv. ultrazvučna ili RTG navigacija). Ove intervencije zato ne treba miješati sa tzv “blokadama” jer se one rade naslijepo i površno u predjelu završnih grana nerava i uvijek je pitanje da li je lijek dat na pravo mjesto. Često je dovoljno da se promaši i nekoliko milimetara pa da intervencija ne uspije. To što ljekar ima veliko iskustvo ne znači da može da sigurno aplikuje lijek bez simultanog snimanja.
Ove intervencije se rade ambulantno, nisu bolne, a bol se odmah smanjuje. Sve, zajedno sa pregledom traje oko 1 do 1,5 sat i nakon toga pacijent može otići kući. Za dugotrajniji efekat potrebno je obično uraditi 1-3 interventne procedure sa razmakom od nekoliko nedjelja. Ni finasijski efekat nije beznačajan jer je njihova cijena manja od višenedjeljnog fizikalnog tretmana, a pogotovo manja od banjskog liječenja ili operativnog liječenja.
Kod preko 80% pacijenta koji imaju uporne i intenzivne bolove u licu možemo savremenim ljekovima ili, u težim slučajevima, posebnim interventnim ambulantnim procedurama zaustaviti odmah bol i kontrolisati ga. Zbog toga ove procedure uvijek treba probati prije eventualnog operativnog liječenja ili stereotaksičnog zračenja, npr. Gamma knife metodom.
Prof. dr Željko Kojadinović, neurohirurg
Klinički centar, Novi Sad
Stručni konsultant poliklinike Rezidencija zdravlja Kerber, Podgorica
Add comment