Ovaj i drugi slični slučajevi su doveli do oštrijih provjera, propisa, zakona i potrebe za sveobuhvatnom sistematizacijom ljekova pri upotrebi u trudnoći. Od tada je aktuelna i preporuka da se lijek koji je u praktičnoj upotrebi kraće od deset godina ne primjenjuje kod trudnica.
Smatra se da su mnogi ljekovi neopravdano klasifikovani kao teratogeni i da je broj stvarno teratogenih ljekova manji od 50. Kako je, iz prvenstveno etičkih razloga, nemoguće provesti praktičnu studiju uticaja te grupe ljekova u trudnoći, jednom proglašen teratogen lijek to i ostaje.
Na opreznost u korišćenju ljekova buduće trudnice treba upozoriti već prilikom redovnih pregleda i prekoncepcijskog savjetovanja. To se naročito odnosi na populaciju u kojoj je veći procenat samoinicijativne konzumacije ljekova bez kontrole stručnih lica. Zbog toga je preporuka da žene u reproduktivnom periodu treba savjetovati da svoju trudnoću planiraju i da je poželjno obratiti se svom ginekologu radi pre i postkoncepcijskog nadzora, a odluku o upotrebi nekog lijeka uskladi sa mišljenjem ginekologa. Takođe, aktivnost društva u cjelini treba da bude veća u cilju edukacije ciljne populacije, naročito putem sredstava masovnog informisanja kao što su televizija, radio, štampa, internet i drugi.
Literatura:
- Francetić I, Đelmiš J. “Lijekovi u trudnoći” u Lijekovi u trudnoći i laktaciji, drugo izdanje, IP SKK Beograd 2006; 13-15
- Ćirković A, Rakić S. “Principi teratologije u farmakoterapiji” u Lijekovi u trudnoći i laktaciji, drugo izdanje, IP SKK Beograd 2006; 16-21.
- Ćirković A. “Farmakokinetika u trudnoći” u Lijekovi u trudnoći i laktaciji, drugo izdanje, IP SKK Beograd 2006; 22-29
- Dragomir Mladenović I saradnici “ Primena lekova u trudnoći” u Ginekologija i akušerstvo, deveto izdanje, zavod za udžbenike 2008; 313.
- Milić M. “Primena lekova u toku trudnoće” Katedra za farmakologiju, Univerzitet u Beogradu 2013.
Dr Vlado Dragaš
Ginekologija i akušerstvo, Opšta bolnica Berane
Add comment