CInMED dobio pohvale za organizaciju sadržajne i plodonosne prve godišnje konferencije
Naglašen značaj saradnje i partnerstva
Prva godišnja konferencija Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore (CInMED) pod nazivom Evropska perspektiva CInMED-a – saradnjom i partnerstvom do zajedničkog cilja održana je u prostorijama hotela CUE u Podgorici. Ovaj trodnevni veoma sadržajni program realizovan je u periodu od 1. do 3. decembra, a organizovan je u saradnji sa projektom MEDI-THEFT.
Konferencija je izazvala veliko interesovanje, budući da je bilo prisutno više od 200 učesnika iz zemlje i inostranstva, predstavnici Vlade, akademske zajednice i međunarodnih institucija, regulatornih tijela iz regiona, farmaceutskog sektora, kao i eksperti i spoljni saradnici Instituta.
Pored edukativnog, konferencija je imala i humanitarni, donatorski karakter, budući da se Institut, kao nastavna baza Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, opredijelio da putem kotizacija obezbijedi sredstva potrebna za formiranje nove, savremene laboratorije Medicinskog fakulteta, u svrhu unapređenja kvaliteta izvođenja praktične nastave, kao i naučno-istraživačkog rada.
Institut je u prethodnih godinu postigao fascinantne rezultate, koji će služiti na čast budućim generacijama, svim našim saradnicima i zdravstvenom sistemu. CInMED je postao institucija koja garantuje kvalitet i bezbjednost ljekova i u koju građani i zdravstveni sistem mogu imati puno povjerenje – kazala je direktorica ove institucije doc. dr Snežana Mugoša otvarajući prvu godišnju konferenciju Instituta u hotelu CUE u Podgorici.
Dr Mugoša je predstavila rezultate koji su Institut pozicionirali, kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom planu, kao instituciju koja garantuje kvalitet, bezbjednost i efikasnost ljekova i medicinskih sredstava.
U prethodnih godinu dana, svi postupci i procesi u Institutu su ubrzani, od kojih pojedini i do pet puta. Istakla bih neke konkretne rezultate: značajno smo skratili rokove za izdavanje dozvola za stavljanje u promet za inovativne ljekove i time stvorili preduslov za dostupnost novih terapija na Listi ljekova. Pored toga, veoma smo povećali efikasnost u postupcima odobravanja generičkih ljekova, koji će stavljanjem na Listu ljekova omogućiti velike uštede za zdravstveni sistem i povećati broj terapijskih opcija za naše zdravstvene radnike i pacijente – kazala je dr Mugoša.
Takođe je navela da su odobreni prvi veterinarski ljekovi i da je time postavljen temelj za regulisanje tržišta veterinarskih ljekova. Pripremili smo brojne podzakonske akte, privodimo kraju izradu novog portala, a započeta je i digitalizacija svih poslovnih procesa uvođenjem aplikacija obaveznih u Evropskoj uniji. Naša Laboratorija intenzivno radi na obezbjeđivanju zaštite građana od ljekova koji ne ispunjavaju stroge standarde kvaliteta koje Institut primjenjuje u svom svakodnevnom radu, dok Inspektorat sprovodi nadzor u skladu sa najvišim evropskim standardima, čime se sprečava ulazak falsifikovanih ljekova u legalni lanac snabdijevanja – dodala je Mugoša.
Polazna zamisao naših reformi je da tražimo i nudimo rješenje. Zahvaljujući ovakvom pristupu, danas dobijamo pohvale za naš rad od klijenata, partnera, ali i sa brojnih međunarodnih, za našu instituciju relevantnih adresa. Naročito nam je važna podrška koju je Institut dobio od najviših predstavnika Evropske komisije, Evropske agencije za ljekove, kao i evropskih odnosno međunarodnih regulatornih organa u oblasti ljekova i medicinskih sredstava po pitanju svog daljeg razvojnog puta – kazala je Mugoša, naglašavajući da ovako dobre rezultate ne bi bilo moguće ostvariti bez dobre saradnje i partnerskog odnosa sa klijentima.
Dr Mugoša je istakla da je Institut nezavisna i nepristrasna institucija u čiji rad građani i cjelokupni zdravstveni sistem mogu imati puno povjerenje, te da smatra da su izgradnja partnerskih odnosa sa klijentima i saradnicima, drugim ključnim činiocima zdravstvenog sistema na čelu sa Ministarstvom zdravlja, kao i uključivanje javnosti i pacijenata u regulatorni proces od presudnog značaja za stvaranje uslova koji pogoduju razvoju tržišta ljekova i medicinskih sredstava, a time i njihovoj većoj dostupnosti građanima.
CInMED kao jedan od najvažnijih stubova crnogorskog sistema zdravstva
Budući da je prva godišnja konferencija Instituta događaj od posebnog značaja za efikasnije funkcionisanje zdravstvenog sistema u Crnoj Gori, prisutnima na svečanom otvaranju obratio se ministar zdravlja Dragoslav Šćekić.
Ministar zdravlja konstatovao je da Institut nakon organizacionih promjena pod liderstvom novog menadžmenta značajno unaprijeđen i da veoma kvalitetno obavlja nadležnosti.
Institut svoj rad temelji na principima dobre regulatorne prakse, usvojene kroz rad i razmjenu iskustava sa kolegama iz regiona, a posebno evropskih zemalja i jedan je od najvažnijih stubova crnogorskog sistema zdravstva. Kroz sistem farmakovigilance koji je razvio Institut, ljekari i zdravstvene ustanove imaju mogućnost da na jednom mjestu imaju informacije o bezbjednosnim profilima ljekova, kao i da u najbržem roku budu obaviješteni o preduzetim mjerama u slučaju identifikovanja problema u njihovom kvalitetu, bezbjednosti i efikasnosti – kazao je Šćekić.
Timski rad i kolegijalnost, kao i opredijeljenost Instituta ka konstantnom usavršavanju i unapređenju, kako je naglasio, rezultirali su uspjehom koji će biti od koristi za naš zdravstveni sistem i građane.
Priznati predavači na otvaranju konferencije
Direktor hrvatske Agencije za lijekove i medicinske proizvode, prof. dr Siniša Tomić istakao je da saradnja ove dvije institucije traje prilično dugo i naročito je intenzivirana kroz EU Twinning projekat „Podrška Institutu za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore (CInMED)“, sa krajnjim ciljem jačanja zdravstvenog sistema i zaštite pacijenata.
Ojačani su institucionalni kapaciteti i vidljivost Instituta, unaprijeđen sistem farmakovigilance, sistem nadzora medicinskih sredstava u Crnoj Gori i poboljšan sistem izdavanja dozvola, inspekcije za ljekove i kliničkih ispitivanja. Na temelju prijateljskog odnosa nastavićemo misiju gdje će naši eksperti razmjenjivati informacije i učiti jedni od drugih – poručio je Tomić.
Mr pharm. Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije govorio je o tome kako upregnuti moć umjetnosti u javnozdravstvene svrhe, od primjera iz istorije do prevencije budućih pandemija.
Prof. dr Svetlana Ibrić sa Farmaceutskog fakulteta u Beogradu govorila je o izazovima četvrte industrijske revolucije u farmaciji.
Predstavljene nove nadležnosti, aktuelnosti u regulativi i organizovane značajne edukacije
Nakon svečanog otvaranja i predstavljanja impozantnih rezultata koje je ova institucija uspjela da ostvari u proteklih godinu dana, učesnici su bili u prilici da se upoznaju sa brojnim inovacijama u radu Instituta, novim nadležnostima i aktuelnostima u regulativi, kao i drugim temama od značaja za uspješno poslovanje farmaceutskog tržišta.
Drugi dan održavanja konferencije bio je posvećen Inspektoratu Instituta, predstavljanju njegovih novih nadležnosti i budućim planovima u oblasti primjene evropskih smjernica dobre prakse u distribuciji ljekova, kao i u farmakovigilanci. Zaključeno je da Institut izuzetno uspješno primjenjuje ove standarde u praksi i time podiže nivo kvaliteta distribucije ljekova od proizvođača do krajnjeg korisnika, kao i sistema praćenja neželjenih dejstava ljekova. Naime, implementacija smjernica Dobre prakse u distribuciji, kao najznačajnijeg alata u borbi protiv ulaska falsifikovanih ljekova u legalni lanac snabdijevanja, obezbjeđuje da do naših pacijenata dođu samo kvalitetni, bezbjedni i efikasni ljekovi.
Sesija posvećena inspekciji u farmakovigilanci je pružila uvid u aktivnosti koje Institut i nosioci dozvole za lijek obavljaju u cilju nadzora nad primjenom ljekova u Crnoj Gori, te kontinuirane procjene odnosa koristi i rizika koji prate njihovu primjenu. Predstavljeni su zahtjevi nacionalne, kao i regulative Evropske unije (EU) u oblasti farmakovigilance, kako bi nosiocima dozvole za lijek bile pojašnjene zakonom propisane obaveze. Ovo je bila idealna prilika da se diskutuje na temu smjernica u dijelu koji se odnosi na inspekciju u farmakovigilanci. Kako je u pitanju nova nadležnost Instituta, nosioci dozvole za lijek su sa velikom pažnjom ispratili izlaganja vezana za aktivnosti planirane u ovoj oblasti, kao i primjere i iskustva, kako bi se adekvatno pripremili za predstojeće provjere i svoj sistem farmakovigilance maksimalno usaglasili sa zahtjevima regulative.
Treći dan konferencije imao je izuzetno raznolik i bogat sadržaj, te su predavanja, kao i diskusije bili izuzetno plodonosni. Predstavljena je nova organizaciona jedinica Instituta – Laboratorija, koja je usmjerena na kontrolu tržišta u pogledu detekcije substandardnih i falsifikovanih ljekova. Laboratorija posjeduje izuzetno sofisticirane tehnike, odnosno X-ray difraktometar i X-ray fluorescentni spektrometar. Ovi instrumenti su veoma specifični i precizni, te nijesu karakteristični za druge regulatorne organe u oblasti ljekova, pa je konstatovano da je Institut, pa i Crna Gora otišla korak dalje u obezbjeđivanju zaštite svojih građana od ljekova koji ne ispunjavaju stroge standarde kvaliteta koje Institut primjenjuje u svom svakodnevnom radu.
U saradnji sa kolegama iz Agencije za ljekove Italije, prezentovan je MEDI-THEFT projekat koji Institut sprovodi u saradnji sa EU partnerima, a koji za cilj ima prevenciju ulaska kradenih i falsifikovanih ljekova u legalni lanac snabdijevanja.
Takođe, predstavljeni su novi podzakonski akti za sprovođenje Zakona o medicinskim sredstvima. Zaključeno je da je od izuzetnog velikog značaja bliže regulisanje oblasti medicinskih sredstava, imajući u vidu da nikada do sada ova oblast nije bila bliže uređena. Kroz broja pitanja i diskusiju zaključeno je da će u uslovima izvjesnosti i predvidljivosti poslovanja nova regulativa umnogome uticati na rast i razvoj sektora medicinskih sredstava u Crnoj Gori.
Konferencija je zaključena okruglim stolom pod nazivom ,,Partnerstvom do zajedničkog cilja“, koji je u cjelosti posvećen pitanjima i komentarima učesnika, a na raspolaganju su im bili kako direktorica i zamjenica direktora, tako i rukovodioci svih centara Instituta. Učesnici su pohvalili dosadašnje reforme i rezultate Instituta i izuzetno uspješnu organizaciju konferencije, ali i dali prijedloge za dalje unapređenje rada ove prestižne institucije.
Zaključeno je da je organizacija ovakvih događaja najbolji način za razmjenu znanja i iskustava i sagledavanje pitanja od značaja za oblast ljekova i medicinskih sredstava, ali i za uspostavljanje kontakata i dobrih partnerskih odnosa koji će rezultirati daljim pozitivnim iskoracima kako u poslovanju Instituta, tako i njegovih klijenata i saradnika.
U završnoj riječi, direktorica doc. dr med. spec. Snežana Mugoša zahvalila je učesnicima na prisustvu, a svojim kolegama iz Instituta na uloženom trudu u prethodnom periodu. Timski rad, kolegijalnost, saradnja i pozitivna energija bili su pravi recept da u periodu od samo godinu dana postignemo izvanredno unapređenje naših procesa. Iako nam tek predstoje godine u kojima ćemo postići nove uspjehe, ali i učiti jedni od drugih i zajedno rasti i razvijati se, uvjerena sam da je Institut stvorio tim koji pobjeđuje – zaključila je Mugoša.
Anita Đurović
Add comment