Žene tokom trudnoće, kaže dr Joksimović, imaju blago povišenu temperaturu, a svako njeno dodatno povećavanje može negativno uticati na zdravstveno stanje. – Porast temperature ploda tada može uticati na normalno funkcionisanje, pa čak dovesti do poremećaja ili manjih oštećenja – upozorila je dr Joksimović, ističući da se kod trudnica mogu javiti isti poremećaji kao i kod opšte populacije.
Sunčanica
Poseban oblik poremećaja je sunčanica, za čiji nastup, kako kaže dr Beatović, nije neophodna spojjašnja temperatura, već je ona uslovljena direktnim izlaganjem nepokrivene glave sunčevoj svjetlosti, posebno potiljačnog dijela. -To za posledicu ima otok mozga, koji izaziva malaksalost, mučninu, povraćanje, ošamućenost, vrtoglavicu i nesvjesticu. Da li će se razviti neki od prethodno opisanih poremećaja, ne zavisi samo od visoke temperature, već od zdravstvenog stanja osobe, njenog načina života i rada – kazala je Beatović.
Uticaji velikih vrućina na zdravlje
Specijalista higijene u Institutu za javno zdravlje dr Ivana Joksimović kazala je daje stručni tim te ustanove pripremio smjernice koje će pomoći da opšta populacija i najugroženije grupe ljudi spremno dočekaju i budu pripremljeni za period najvećih temperatura vazduha.
– Smjernice su urađene u cilju prevencije štetnih uticaja po zdravlje, koji mogu nastati kao posljedica visokih temperatura.
Sve učestaliji
Direktor crnogorskog Hidrometeorološkog zavoda Luka Mitrović kazao je da su toplotni talasi normalna prirodna pojava, ali da su se promijenili dužina njihovog trajanja i učestalost.
– Oni sve duže traju i iz godine u godinu se češće pojavljuju. U Crnoj Gori oni najduže traju u avgustu, a, prema prognozama, i ove godine se očekuju tokom tog mjeseca. Kada naš Zavod izda upozorenje o pojavi toplotniih talasa sve službe zaštite treba da podignu aktivnosti na viši nivo, a svi građani da se ponašaju u skladu sa uslovima visokih temperatura – kazao je Mitrović, objašnjavajući da je glavni faktor ovakvih klimatskih uslova geografski položaj Crne Gore.
Svjedoci smo da iz godine u godinu imamo jedan izazov, koji se zove adaptacija na klimatske promjene. Tokom talasa visokih temperatura važno je izbjegavati vrućinu, izlaske tokom najtoplijeg dijela dana, od 10 do 17 sati, kao i težak fizički rad tokom tog perioda. Ako se radi u tom periodu, onda se preporučuje pravljenje kraćih i češćih pauza, radi osvježenja. Neophodno je unositi veću količinu tečnosti i rashlađivati se, kao i tuširati se mlakom vodom više puta dnevno. Veoma je bitno i voditi računa o ishrani, a najbolje je da obroci budu češći i laganiji. I odjeću treba prilagoditi vrućini, tako što će biti od prirodnih materijala. Treba nositi šešire sa širokim obodom i naočare, a kožu osim odjeće treba da zaštite i kreme sa širokim spektrom zaštite od sunca – kazala je dr Joksimović.
Prema njenim riječima, vrtoglavica, slabost, uznemirenost, intenzivan osjećaj žeđi i glavobolja simptomi su koji ukazuju na moguće zdravstvene probleme i zahtijevaju da se osoba koja ih ima premjesti na neko prikladnije mjesto, odnosno premjesti sa vrućine u hlad.
– Neophodno je dovoljno unošenje tečnosti u organizam, a treba znati da se tokom intenzivnog znojenja gube elektroliti, pa je njihovo nadoknađivanje nužno. Ukoliko pomenuti simptomi potraju, ne povuku se ili se čak pojačaju, onda takva osoba treba da potraži pomoć ljekara. Ako su prisutni simptomi koji ukazuju na mogućnost nastanka toplotnog udara – suva vruća koža, grčevi, nesvjestica, bunilo – onda to zahtijeva hitnu reakciju ljekara u najbližoj zdravstvenoj ustanovi. Dok se čeka pomoć, osobu treba premjestiti u hlad, položiti je u vodoravni položaj, podići joj noge i rashlađivati je stavljajući joj obloge ispod pazuha, na prepone i na vrat. Ako je osoba bez svijesti, treba je položiti na stranu, zbog oslobađanja disanja – savjetuje dr Joksimović.
Toplotni udar najrizičniji poremećaj
Epidemiolog iz Instituta za javno zdravlje dr Vesna Beatović kaže da se na toploti javljaju različiti poremećaji organizma, od manjih, koji brzo prolaze, do toplotnog udara. -Pored udara, imamo toplotnu nesvjesticu, toplotnu iscrpljenost, zamor i toplotne grčeve, te toplotne otoke i kožni osip. Toplotni udar nastaje kada u organizmu otkažu odbrambeni mehanizmi koji održavaju normalnu tjelesnu temperaturu, zbog čega dolazi do njenog skoka na preko 40 stepeni Celzijusa. Koža je zajapurena, ali dolazi do prekida znojenja, što je karakteristično za toplotni udar. Stanje je praćeno poremećajima svijesti, kao što su zbunjenost, razdražljivost, dezorjentacija, pospanost, a može čak da dođe i do kome. Ti poremećaji nastaju zbog opasnog pregrijavanja mozga – kazala je dr Beatović, ističući da kod ostalih poremećaja tjelesna temperatura uglavnom ostaje normalna ili blago povišena.
Add comment