Kadar:
Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore predviđeno je 148 zaposlenih.
Medicinski kadar čine medicinski radnici i medicinski saradnici: ljekari specijalisti transfuzijske medicine, ljekari na specijalizaciji, medicinski tehničari sa sertifikatom za rad u transfuziološkoj službi, medicinski tehničari opšteg i laboratorijskog smjera i referenti za dobrovoljno davalaštvo krvi.
Nemedicinski kada čini: Menadžment, Služba za administrativno-tehničke poslove i IT podršku.
Zbog značaja i važnosti transfuziološke službe u sistemu zdravstva kao i grane medicine koja se bavi veoma osjetljivim segmentom, obezbijeđenjem lijeka humanog porijekla, Evropa je još sredinom prošlog vijeka (1950 godine) uspostavila osnove zakonskih okvira u ovoj djelatnosti. Postavljeni su minimalni standardi koje svaka zemlja mora ispuniti da bi omogućila dalji razvoj zdravstvene djelatnosti u svojoj zemlji, a čije ispunjenje predstavlja preduslov za uključivanje u međunarodnu saradnju i razmjenu.
Prepoznajući važnost transfuziološke djelatnosti za funkcionisanje ukupnog zdravstvenog sistema, Ministarstvo zdravlja je još prije više od jedne decenije započelo sa preduzimanjem ključnih aktivnosti kao što su:
- 2003. – osnivanje Republičke komisije za transfuziju krvi pri Ministarstvu zdravlja
- 2004. – pridruživanje Projektu “SIGURNA KRV” za zemlje jugo-istočne Evrope
- 2005. – Analiza stanja transfuziološke službe u Crnoj Gori
- 2006. – Strategija bezbjedne krvi
- 2007. – Zakon o obezbjeđivanju krvi
- 2008. – Nacionalni program DDK u Crnoj Gori
- 2009./2010. – Aplikacija za IPA 2010 i odobrenje aplikacije od strane EU
- 2011. decembar – osnivanje JZU Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore.
Vodeći se opšte prihvaćenim stavom da razvijena transfuziološka djelatnost u skladu sa zahtijevima EU, kao pokazatelj stepena razvijenosti zdravstvenog sistema, čini jedan od dva uslova iz ukupne zdravstvene djelatnosti za pridruživanje EU, Ministarstvo zdravlja Crne Gore je 2009. godine podnijelo aplikaciju za projekat za predpristupne integracije pod nazivom EU IPA 2010 “Transfuzija krvi u Crnoj Gori” koji je nakon prezentacije bio u potpunosi prihvaćen. Projekat je započet krajem decembra 2012. godine, realizacija je trajala dvije godine ali je i pored izuzetne kompleksnosti, uspješno završen 31. decembra 2014. godine.
Projekat u vrijednosti od 3 000 000 eura, zasnivao se na kofinansiranju EUD u Crnoj Gori i Ministarstva zdravlja Crne Gore kao resornog ministarstva i sadržao je 3 komponente.
EU IPA PROJEKAT 2010 “TRANSFUZIJA KRVI U CRNOJ GORI”
I Komponenta – Izgradnja objekta referentne ustanove Zavoda u Podgorici koja je u nadležnosti Ministarstva zdravlja, započeta je 27.03.2013.godine, postavljanjem kamena temeljca. Prostor je projektovan u skladu sa propisanim standardima i zahtijevima transfuziološke struke sa jasno definisanim putem kretanja proizvoda, osoblja i potrošnog materijala, bez ukrštanja puteva infektivnog i neinfektivnog materijala, davaoca krvi kao zdrave populacije i pacijenata. Završetak objekta očekuje se 31.03.2015.godine.
II Komponenta projekta koja je bila u nadležnosti Delegacije EU u Crnoj Gori, podrazumjevala je nabavku nove savremene opreme za referentnu ustanovu Zavoda, novu opremu za potrebe organizacionih djelova Zavoda i laboratorijski namještaj za novo izgrađeni objekat u vrijednosti od 1 100 000 eura. Nabavka je usješno završena sprovođenjem tenderske procedure u nadliježnosti DEU u CG, oprema je dopremljena u našu zemlju i očekujemo instalaciju nakon završetka objekta.
III Komponenta projekta pod nazivom “Implementacija evropskog sistema transfuzije krvi u Crnoj Gori” koja je ujedno bila i najkompleksnija, podrazumijevala je izradu brojnih strateških dokumenata i realizaciju mnogobrojnih aktivnosti. Ova komponenta je dodijeljena SZO na realizaciju a finansirana sredstvima EU u vrijednosti od 700 000 eura.
U okviru ove Komponente realizovane su četiri grupe aktivnosti koje predstavljaju osnov za uspostavljanje kvalitetne organizacije, funkcionisanja i održivosti Ustanove.
Prvi i osnovni dio ove komponente odnosio se na harmonizaciju zakonske regulative sa regulativom EU koja je izradom i usvajanjem Zakona o obezbijeđivanju krvi u skladu sa matičnom EU Direktivom 2002/98/ EC i 6 Podzakonskih Akata koji implementiraju EU Direktive 2001/83/EC, 2005/62/EC, 2004/33/EC,2005/61/EC, u potpunosti postignuta. Time su pokriveni svi segmenti transfuziološkog rada na polju obezbijeđenja sigurne krvi.
Drugi segment, izuzetno važan u transfuziološkoj djelatnosti obezbijeđivanja dovoljnih količina krvi, bio je usmjeren na podizanje svijesti stanovništva o značaju dobrovoljnog, nenamjenskog davalaštva krvi i njegovom daljem razvoju izradom strateških dokumenata i sprovođenjem PR Kampanje u okviru koje su preduzete brojne aktivnosti i otvorena nova polja djelovanju uz stratešku i plansku međuinstitucionalnu saradnju.
Treći segment podrazumijeva uspostavljanje sistema kvaliteta u okviru koga su za dvije godine urađena sva četiri nivoa dokumentacije ključnog dokumenta, Priručnika za kvalitet, i pripremljen dokument “Plan inspekcije i akreditacije Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore”. U okviru ovog segmenta sprovedene su brojne obuke zaposlenih u cilju sprovođenja kontrole kvaliteta, kao i obuka ljekara, specijalista transfuzijske medicine za sprovođenje interne kontrole.
Četvrti segment je podrazumjevao jačanje ljudskih kapaciteta sprovođenjem obuka na četiri nivoa. Sprovedene su sve planirane obuke za visokoobrazovni i srednji medicinski kadar, što je podrazumjevalo: 2 KME za ljekare specijaliste transfuzijske medicine i kliničare koji primjenjuju krv u liječenju, 4 KPR (kontinuirani profesionalni razvoj) za tehničare sa sertifikatom za rad u transfuziološkoj službi, šestomjesečnu obuku za medicinske tehničare bez sertifikata za rad u transfuziološkoj službi, ustanovljeno je formalno obrazovanje u Crnoj Gori za ovaj profil kadra, šestomjesečnu obuku za medicinske sestre koje rade na odjeljenima gdje se primjenjuje krv u liječenju. Ovim edukacijama uspostavljena je neraskidiva veza djelovanja u transfuziološkoj službi i bolničkom lancu transfuzije krvi koji obezbijeđuje sljedljivost i bezbijednost primjene krvi kao lijeka.
Pored ovih krucijalnih stvari, preduzete su i brojne aktivnosti u pravcu tehniče podrške ukupnom sistemu, kao što su izrada elektronske baze podataka davaoca krvi, izrada operativniog sistema transfuzije krvi i povezivanja sa zdravstvenim ustanovama koje primjenjuju krv u liječenju.
Pripremljen je i nacrt predloga modela finansiranja Zavoda u cilju finansijske održivosti ove ustanove.
Pored uspješne realizacije aktivnosti EU IPA projekta, Zavod je u cilju provjere svog stručnog rada i eksterne provjere kvaliteta, uzeo učešće u više studija Evropskog Direktorata za kvalitet u medicini i zdravstvenoj zaštiti (EDQM) Savjeta Evrope.
Ispunjenjem osnovnih preduslova za ustanovljavanje savremene transfuziološke službe u skladu sa zahtijevimai implementacijom evropskog sistema transfuzije krvi u Crnoj Gori, Zavod za transfuziju krvi Crne Gore je ustanova koja će biti u mogućnosti da odgovori svim zahtijevima zdravstvenog sistema u našoj zemlji.
Imajući u vidu sve naprijed navedeno, Zavod kao zdravstvena ustanova koja predstavlja transfuziološku djelatnost u Crnoj Gori, je kompetentni predstavnik transfuzijske medicine u svim internacionalnim, svjetskim i evropskim strukovnim udruženjima, spremna za međunarodnu saradnju i razmijenu.
Direktorka
Prim. dr Gordana Rašović
Add comment