Razvojem crnogorskog društva i povećavanjem broja stanovnika Podgorice, koja je kada je ustanova osnovana imala četiri puta manju populaciju, povećava se opterećenost i obim posla u IBD-u. Prema riječima dr Dakić u IBD-u je tokom 2012. godine hospi-talizovano 4.594 djece i urađeno 1.208 operacija. Kroz prijemnu ambulantu i dnevnu bolnicu prošlo je 6.655 pacijenata, a u subspecijalističkim ambulantama pregledano je 55.197 djece. Urađen je i veliki broj analiza i radioloških pregleda.
Na IBD-u sada radi 44 ljekara specijalista, 8 subspecijalista, 5 doktora medicinskih nauka, 9 magistara, 5 kliničkih doktora, 2 psihologa, 6 defektologa, a 12 ljekara je na specijalizaciji. Stalno je zaposleno 167 medicinskih sestara i 17 sestara sa visokom školom.
Direktor KCCG dr Milan Mijović, kazao je da je dobar kadar najveći kvalitet IBD-a, ali da je problem nedostatka stručnjaka i dalje prisutan. Taj problem, po njegovim riječima, rješavaće se kroz dodjele novih specijalizacija i u okviru projekta zapošljavanja kliničkih ljekara.
Prva postavka
“Prvu postavku” ljekara novoosnovane ustanove činili su, osim direktorke Jelene Đoković, i doktorke Eva Velimirović, Mileva Camović, Smijja Vavić, Zaga Borozan, Ljijjana Gojnić, doktor Ljubomir Đurović, a prva medicinska sestra bila je Stojanka Kastratović.
Novoosnovani Zavod za zdravstvenu zaštitu majke i djeteta nosio je ime prvoborca dr Arsenija Škatarića iz Mataguža.
I iz Ministarstva zdravlja najvljuju za naredni period intenzivnu podršku IBD-u. Predstavnik ministarstva dr Mira Dašić, kazala je da je zdravstvena zaštita majke i djece prioritet i da će biti podržano uvođenje jedinstvenih doktrinarnih stavova, smjernica i protokola rada kako bi uspjeh u liječenju djece bio još bolji, a sadašnja generacija dala svoj doprinos razvoju IBD-a.
– U pedijatriji se najbolje vidi jedinstvo tri dijela ljekarske prakse – prevencija, liječenje i habilitacija ometenih funkcija. Pedijatrija je medicina razvojne dobi i jedna od grana u kojoj je nužan timski rad i maksimalno angažovanje svih, da bi se postigao brzi oporavak oboljele djece. Sve su veće mogućnosti i uspjesi pedijatrije u liječenju teških oboljenja, pa je među pacijentima više djece kojoj treba dugoročno trajno liječenje, timski nadzor i medicinsko i socijalno osposobljavanje za uklapanje u društvo. Urbanizacija osim prednosti ima svoje negativno naličje u obliku pojave novih zdravstvenih problema djece i mladih-upozorila je dr Dašić, ističući da sve to potvrđuje veliki značaj koje društvo mora pridavati radu i razvoju ustanove kakva je IBD.
Add comment