Istraživanje naučnika sa Univerziteta Duisburg-Essen (UDE) u zapadnoj Njemačkoj pokazalo je da određeni gen smanjuje rizik od smrti od covida-19 za 35 posto.
Studija je pratila 1570 pacijenata kojima je koronavirus dijagnostikovan između 11. marta 2020. i 30. juna 2021., objavili su naučnici njemačkog Univerziteta. Trinaest posto ili 205 učesnika studije imalo je tek blagi oblik bolesti, 760 ili 48 posto ih je hospitalizovano, a 292 ili 19 posto ih je završilo na odjeljenju intenzivne njege. Umrla je petina ili 313 pacijenata čiji je razvoj bolesti pratilo istraživanje.
Gen koji je kod dijela pacijenata smanjio vjerovatnost od smrtnog ishoda nazvan je GNB3 TT. To je varijanta za koju se procjenjuje da je ima oko 10 posto stanovništva Evrope.
GNB3 je gen koji dekodira takozvane G-proteine, važne za odvijanje niza procesa u tijelu. Studija je pokazala i da gen GNB3 “uzrokuje aktivaciju imunih ćelija”, rekla je za dpa jedna od autorica studije prof. Birte Möhlendick. Ova brža imunološka reakcija “može objasniti zašto je rizik od smrti u tolikoj mjeri manji za grupu ljudi koja nosi ovaj gen”, pojasnila je prof. Möhlendick.
Studijom je potvrđena pretpostavka po kojoj mlađa životna dob i izostanak hroničnih zdravstvenih problema, poput dijabetesa, znatno povećavaju izglede da pojedinac preživi infekciju covidom-19.
Studijom, čiji su rezultati objavljeni u stručnom časopisu Frontiers in Genetics, nije praćeno ponašanje nove varijante koronavirusa – omikrona. Hina
Add comment