Obuhvat vakcinacijom u populaciji koja ispunjava uslove za MMR vakcinu u Crnoj Gori je 83,2 odsto, što je znatno ispod ciljanih 95 odsto potrebnih za postizanje kolektivnog imuniteta, kazali su iz Instituta za javno zdravlje (IJZ). Iz te zdravstvene ustanove su rekli da je tokom posljednjih nekoliko godina primjetan trend odgađanja vakcinacije MMR vakcinom, pri čemu se vakcinacija ne sprovodi u skladu sa propisanim rokom, odnosno sa navršenih 12 mjeseci, već se često pomjera na starije uzraste.
-Detaljniji podaci pokazuju da je obuhvat MMR vakcinom među djecom rođenom 2018. godine 84,7 odsto, dok je među djecom rođenom 2019. godine 80,4 odsto – kazali su iz IJZ agenciji MINA.
Prema njihovim riječima, obuhvat opada kod mlađih godišta.
-Među djecom rođenom 2020. godine iznosi 75,3 odsto, dok je među djecom rođenom 2021. godine 65,8 odsto – kazali su iz IJZ.
Iz te zdravstvene ustanove su rekli da je za djecu rođenu 2022. obuhvat 46,7 odsto, a za djecu rođenu u 2023. godini samo 17,96 odsto. Taj trend je, kako su kazali iz IJZ, praćen i padom obuhvata vakcinacijom koji trenutno iznosi za predškolce 57,83 odsto (za uzrast od 2019. do 2023. godine), za osnovce 87,93 odsto i srednjoškolce 91.63 odsto.
-Na nivou Crne Gore, obuhvat vakcinacijom u populaciji koja ispunjava uslove za MMR vakcinu iznosi 83,2 odsto, što je znatno ispod ciljanih 95 odsto potrebnih za postizanje kolektivnog imuniteta – naglasili su iz IJZ.
Govoreći o vakcinaciji HPV vakcinom, iz IJZ su rekli da je najmanje jednu dozu vakcine primilo 11,5 hiljada osoba, od čega 9,5 hiljada djevojčica/djevojaka i dvije hiljade dječaka/mladića. Kako su naveli, najveći udio vakcinisanih primio je vakcinu u uzrastu od devet do 14 godina.
Iz IJZ-a su rekli da obuhvat vakcinacijom značajno varira među različitim godištima, ali i vrstama vakcina, a posebno je izražen pad u obuhvatu MMR vakcine.
-Ti trendovi ukazuju na zabrinjavajući pad obuhvata vakcinacije, naročito među mlađim uzrastima, što stvara ozbiljan izazov za javno zdravlje, jer djeca koja nijesu vakcinisana ostaju podložna teškim i potencijalno opasnim oboljenjima – kazali su iz IJZ.
Oni su naglasili da je vakcinacija jedan od najefikasnijih načina zaštite od zaraznih bolesti, očuvanja javnog zdravlja i smanjenja socijalnih i ekonomskih posljedica bolesti.
IZVOR: MINA