U Sjedinjenim Američkim Državama je pronovjereno više od 200 milijardi dolara federalnih zajmova koji su bili namijenjeni pomoći malim preduzećima tokom pandemije koronavirusa, saopštila je nadležna državna inspekcija.
Kancelarija generalnog inspektora je u novom izvještaju procijenila da je najmanje 17 odsto od 1.200 milijardi (1,2 biliona) dolara koje je isplatila Uprava za mala preduzeća (SBA, Small Business Administrtation) pogrešno potrošeno na lažne privrednike, prenio je CNBC. Kako se navodi, ukradeno je više od 136 milijardi dolara iz programa zajma u slučaju ekonomskih problema kao i 64 milijarde dolara iz zajmova za plate.
Program zaštite plate je garantovao kredite malim preduzećima, pojedincima i neprofitnim organizacijama, koji su bili podložni oprostu ako zajmoprimac ispuni određene uslove.
Program je obezbijedio zajmove sa niskom i fiksnom kamatnom stopom za pomoć organizacijama u pokrivanju operativnih troškova.
SBA je ukupno isplatila 400 milijardi dolara EIDL fondova (Economic Injury Disaster Loan) i 800 milijardi dolara zajmova iz Programa za zaštitu plata tokom trajanja programa. Generalni inspektor je saopštio da je ogroman broj prevaranata koje je privukla „laka zarada“ uspio da iskoristi prednosti programa, jer je SBA ublažio svoju internu kontrolu u žurbi da raspodijeli pomoć malim preduzećima koja su bila u problemima tokom pandemije.
SBA je u pismu uključenom u izvještaj osporila zaključke generalnog inspektora. Ipak, istrage kancelarije generalnog inspektora dovele su do više od 1.000 optužnica, 803 hapšenja i 529 osuđujućih presuda u vezi sa prevarom u programima zajma, navodi se u izvještaju.
Kako se navodi, te istrage su dovele do toga da su savezne agencije za sprovođenje zakona zaplijenile ili vratile skoro 30 milijardi dolara ukradenih kredita.
Danas.rs
Add comment