Svijet je zahvaćen ekstremnim vrućinama, a Azija, Evropa i Sjedinjene Države suočavaju se s veoma visokim temperaturama. Slične klimatske prilike zahvatile su i prostor Zapadnog Balkana, gdje su temperature dostizale i do 42 stepena Celzijusove skale.
Nakon vrućeg vala, u noćima 18. i 19. jula regiju je pogodilo snažno nevrijeme praćeno munjama, grmljavinom, desetine hiljada ljudi je ostalo bez struje, a zabilježeno je i šest smrtnih slučajeva.
Sva četiri godišnja doba su jasno izdiferencirana na našem prostoru, ali postoji određena vjerovatnoća za pojavom elementarnih nepogoda kakvim smo svjedočili.
Superćelijske oluje nastaju kada hladna vazdušna masa stigne na pregrijano tlo, što uzrokuje ekstremnu termičku nestabilnost atmosfere. Regija Zapadnog Balkana bila je izložena upravo takvim vremenskim uslovima, velike vrućine na jugu a na sjeveru se osjetio uticaj vlažnog vazduha sa Atlantika. Sudaranje te dvije vazdušne mase zbog velike razlike u temperaturi dolazi do jakih superćelijskih oluja.
Superćelijske oluje su rijetke, ali imaju tendencije da naprave opasne vremenske neprilike poput snažnih i razornih vjetrova, krupnog grada, a ponekad i tornada.
Superćelijske oluje se mogu javiti u bilom kom kraju svijeta.
Iako su najčešće u Sjedinjenim Državama, pojava ovakvih oluja nije rijetkost za Evropu. Prema podacima Evropske baze za teške vremenske uslove (ESWD) godišnje bude zabilježeno od 300 do 500 izvještaja o tornadu. Sezona tornada na prostoru Evrope najčešća je maja do avgusta.
Bakir Krajinović, meteorolog i stručnjak za klimatske promjene Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) Bosne i Hercegovine rekao je da svjedočimo rezultatu porasta temperature vazduha usljed promjene klime na zemlji, što dovodi do toga da su nepogode češće i intenzivije.
Radio Slobodna Evropa
Dodajte komentar