Jod koji se uzima u obliku tableta ili sirupa smatra se načinom zaštite tijela od stanja kao što je rak štitne žlijezde u slučaju radioaktivnog izlaganja.
Ruska invazija na Ukrajinu i riječi ruskog predsjednika Vladimira Putina da je moskovsko nuklearno oružje kao sredstvo odvraćanja u visokoj pripravnosti izazvali su talas tjeskobe u srednjoj Evropi, s ljudima koji su pojurili da kupe jod za koji vjeruju da bi ih mogao zaštititi od zračenja.
– U proteklih šest dana bugarske apoteke prodale su joda onoliko koliko prodaju za godinu dana. Naručili smo nove količine, ali bojim se da neće dugo trajati – rekao je Nikolay Kostov, predsjednik Sindikata apotekara.
– Bilo je malo ludo – rekla je Miroslava Stenkova, predstavnica apoteka Dr Max u Češkoj, gdje su neke ostale bez joda nakon što je potražnja porasla.
Japanske vlasti su 2011. preporučile da ljudi oko oštećene nuklearne elektrane Fukushima uzimaju jod.
Funkcioneri u regionu prepoznali su potražnju, ali upozoravaju da jod nije neophodan u trenutnoj situaciji i ne bi pomogao u slučaju nuklearnog rata.
Dana Drabova, čelnica češke državne kancelarije za nuklearnu sigurnost, napisala je na Twitteru: “Puno pitate o tabletama joda… kao zaštita od zračenja kada se koristi nuklearno oružje, ono je u osnovi beskorisno”.
Nivo zračenja u Černobilu porastao je, ali je još uvijek dovoljno nizak da ne predstavlja opasnost, saopštila je UN-ova nuklearna organizacija IAEA.
U Poljskoj se broj apoteka koje prodaju jod više nego udvostručio, navodi gdziepolek.pl, poljska web stranica koja pomaže pacijentima da pronađu najbližu apoteku s lijekom koji traže.
– Interni podaci na našoj web stranici pokazuju da se interes za jod povećao oko 50 puta od prošle nedjelje – rekao je Bartlomiej Owczarek, suosnivač web stranice. Danas.hr
Dodajte komentar