Zdravstveni sistem nema nikakve podatke o tome koliko je trenutno ljudi u Crnoj Gori propisno zaštićeno pred potencijalni novi talas korona virusa, koji procenat populacije ima hibridni, a koji procenat imunitet samo od vakcinacije ili samo od infekcije, kazala je epidemiološkinja i predsjednica Sindikata doktora medicine dr Milena Popović-Samardžić.
Ona je na nedavnoj konferenciji o trideset mjeseci borbe sa pandemijom korona virusa, u organizaciji Centra za građansko obrazovanje. govorila o istraživanju učinkovitosti vakcina protiv SarsCoV2 virusa koje je radilo Odjeljenje za imunoprofilaksu Instituta za javno zdravlje, a koje je pokazalo znatno manje učinke vakcina kineskih i ruskih proizvođača u zaštiti od smrtnih ishoda u odnosu na „konkurenciju“.
– Analizu koju smo radili na Odjeljenju za imunoprofilaksu prezentovali smo tadašnjoj ministarki zdravlja, direktoru IJZ-a i ostalim članovima radne grupe za kovid-19 vakcinaciju. Uprkos ograničenjima, ovi podaci ukazivali su na učinkovitost vakcinacije i na benefite u odnosu na preživljavanje prema starosnim grupama. Međutim, poslije prezentovanja izvještaja, za koji se očekivalo da će biti predmet daljih statističkih analiza u svrhu bolje organizacije procesa imunizacije, desilo se potpuno suprotno.
Nakon 5. januara, više se ne obrađuju podaci o vakcinaciji, a analize koje smo ranije radili niko nije nastavio. Institucije u Crnoj Gori nemaju podatke o učinkovitosti svih dostupnih vrsta vakcina protiv kovid-19, broju zaraženih nakon vakcinacije, broju reinfekcija, ne sprovode analize o hospitalnim pacijentima na nivou Crne Gore, koliki broj hospitalnih pacijenata koji je ili nije vakcinisan, je razvio tešku kliničku sliku, koliko je preminulih u grupi hospitalnih pacijenata koji su bili vakcinisani i kojom vakcinom su vakcinisani.
Sa novim talasom soja omikron, ostali smo bez osnovnih podataka o epidemiji i to nas je onemogućilo da se bavimo praćenjem efektivnosti vakcina. Valja napomenuti i da su prve uvezene vakcine (Sputnjik i Sinopharm) odobrene samo na osnovu naredbe Vlade, a ne na osnovu studija o efikasnosti i bezbjednosti, tako da za njih nijesmo imali nikakve procjene o učinkovitosti. Mišljenja sam da bismo značajno doprinijeli izgradnji povjerenja u vakcinaciju da smo javnosti prezentovali podatke o učinkovitosti svih korišćenih vakcina protiv kovida-19 u Crnoj Gori – saopštila je dr Popović Samardžić.
Ona je istakla da bi se mogla pratiti epidemija moramo imati svoje podatke, po mogućnosti sa visokim stepenom pouzdanosti.
– Nažalost, epidemijom se nije upravljalo na osnovu prikupljenih podataka već prepisivanjem mjera iz drugih zemalja. Mi ne znamo koliko pacijenata je razvilo long covid (produženi kovid), koje su najčešće posljedice i komplikacije bolesti razvili naši pacijenti, niti od kojih se komplikacija najčešće umiralo. Ti podaci se sistematski ne prikupljaju i ne analiziraju, a bez njih ne možemo realno sagledati posljedice pandemije.
Ključna prepreka je što IJZ nema pristup Centralnom registru stanovnika, što gotovo da onemogućava vođenje registara raznih bolesti, onemogućava analize učinkovitosti preventivnih programa, a samim tim onemogućava izradu planova razvoja zdravstvenog sistema shodno potrebama stanovništva.
Iz tog razloga postavlja se pitanje do koje mjere smo mi u mogućnosti da pratimo zdravlje naše populacije, na koji način planiramo razvijanje kadra i jačamo bolničke kapacitete. Potreban nam je hitan zaokret u vođenju zdravstvene politike koja mora proizilaziti iz stvarnih potreba stanovništva – kazala je epidemijološkinja dr Popović Samardžić. Pobjeda
Add comment