Delegacija ministarstva zdravlja, predvođena ministrom zdravlja dr Kenanom Hrapovićem, na poziv ministarke zdravlja republike Moldavije Ruxande Glavan, učestvovala je na IV forumu ministara zdravlja zemalja jugoistočne Evrope, koji se održao u Kišinjevu, u Moldaviji, 3. i 4.aprila.
Sastanak je imao za cilj vođenje dodatnih razgovora u vezi političke i stručne saradnje i načina uspostavljanja bližih formi partnerstva. Osnovna svrha foruma je stvaranje zajedničkih subregionalnih i nacionalnih aktivnosti u okviru regiona jugoistočne Evrope u cilju sprovođenja i dostizanja održivih ciljeva razvoja UN i unapređenja zdravlja, poštovanja principa jednakosti i dostupnosti.
Na forumu je potpisan četvrti politički dokument – Kišinjev Deklaracija, zajedno sa strategijom zdravlja regiona jugoistočne Evrope do 2030 i novim Memorandumom o razumijevanju. Tokom skupa govoreno je o problemu epidemije hroničnih oboljenja kao prepreke održivom razvoju i rastu. Ministri zdravlja jugoistocne Evrope poručili su da zdravlje doprinosi smanjivanju siromaštva i socijalnoj inkluziji i da se ulaganjem u zdravlje ulaže u održivu budućnost cjelokupnog društva.
Na Forumu je ministar Hrapović imao niz značajnih bilateralnih sastanaka sa kolegama iz regiona, u cilju formalizovanja saradnje na polju zdravstva, usaglašavanja prioritetnih aktivnosti radi jačanja kvaliteta zdravstvenih servisa. Hrapović je predsjedavao sesijom koja je bila posvećena međunarodnom zdravstvenom pravilniku.
Predstavnik Evropskog direktorata za medicinu i zdravstvenu zaštitu, mr Francois Xavier Lery i ministar Hrapović razgovarali su o reformi farmaceutske politike, koja je počela u Crnoj Gori. Značajan susret ministar Hrapović imao je sa regionalnom direktorkom SZO za Evropu Zsuzsanna Jakab, sa kojom je razgovarao o intenziviranju saradnje u oblasti kontrole zaraznih bolesti sa fokusom na vakcinaciju. Takođe je razgovarao i sa dr Betinna Mene, SZO kordinatorom za održive ciljeve razvoja, kao i sa ostalim ličnostima iz oblasti zdravstva.
Pored Crne Gore, na IV Forumu ministara zdravlja učestovale su i ostale članice zdravstvene mreže Jugoistočne Evrope: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Izrael, Makedonija, Moldavija, Rumunija i Srbija.
Add comment