Ljekari oba entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, iznijeli su u Tuzli zajedničke zahtjeve kojima će zastupati prava ljekara u reformi zdravstva koju je BiH prema reformskoj agendi dužna da sprovede. Medicinari ističu da je njihov sadašnji status u bosansko hercegovačkom društvu veoma loš i da je protekle dvije godine na stotine stručnjaka napustilo zemlju kako bi svoje znanje pokazali u najprestižnijim klinikama širom svijeta.
Sve je više ljekara koji traže dozvolu za rad u inostranstvu. Na evropskom tržištu posebno su dobrodošli specijalisti, kojima se nudi plata i do 13.000 eura, a plata medicinske sestre je oko 2.500 eura. U Sloveniji su ljekari plaćeni do 25 eura po satu. Osim toga, uslovi rada su prema najvišim evropskim standardima.
Ljekari iz cijele Bosne i Hercegovine organizovali su se zbog toga u zajednički sindikat.
Dr Miodrag Femić, predsjednik Strukovnog sindikata RS-a, ističe da je zdravstvo u BiH u kolapsu i da na tu činjenicu upozorava već pet godina. – Zdravstvu treba oporavak, prvo u smislu pravne regulative, a onda sve ostalo. Ovdje, u ovom dijelu, najgore prolazimo mi, ljekari, jer imamo najveću odgovornost, najviše posla. Za nama su sestre, koje takođe imaju veliku odgovornost. Praktično, mi nemamo nikakvu zakonsku zaštitu po tom pitanju. Svugdje na Zapadu, u Evropi, zna se koja su prava ljekara i zdravstvenih radnika. Ta prava moraju da budu i ovdje. Ovo je budućnost, oni koji jedu zdravstveni hljeb, oni moraju da budu zajedno, bez obzira gdje se nalazili. Mi se nalazimo na jednoj teritoriji, mi moramo zajedno da radimo, zajedno da živimo i zajedno od toga da ubiramo plodove svoga rada.
Ovakvo teško stanje BiH zdravstvenog sistema, nakon dugog vremena razjedinjenosti, konačno je ujedinilo ljekare u Bosni i Hercegovini.
Add comment