Međunarodni dan fizioterapeuta obilježava se širom svijeta svake godine 8. oktobra nakon što je 1951. godine osnovana Svjetska konfederacija za fizikalnu terapiju. Tog dana fizioterapeuti skreću pažnju na njihov doprinos u poboljšanju javnog zdravlja i kvaliteta života svakog pojedinca. Fizioterapija je važna za očuvanje i poboljšanje zdravlja i kvaliteta života od rođenja pa do duboke starosti.
Ovaj dan značajan je za promociju fizioterapeutske struke i podizanje svijesti o efikasnosti i uspjehu fizioterapeuta u prevenciji i lječenju različitih oboljenja tokom cijelog životnog vijeka.
Crnogorski fizioterapeuti dugi niz godina, takođe, različitim aktivnostima obilježavaju ovaj datum kada aktivno učešće uzimaju fizioterapeuti Centra za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju (CFMR) Kliničkog centra Crne Gore (KCCG).
Centar je veoma opterećena organizaciona jedinica KCCG koji sprovodi fizikalnu medicinu i rehabilitaciju ambulantnih i pacijenata koji su na bolničkom liječenju. Ističe se njihova važna uloga koju su imali i imaju i dalje u liječenju i rehabilitaciji oboljelih od COVID-19.
Centar sprovodi ranu kardiološku, neurološku, ortopedsku, neurohiruršku i hiruršku rehabilitaciju hospitalizovanih pacijenata, ne samo na klinikama već i jedinicama intenzivnog liječenja, dva puta dnevno svakog dana, što znači i vikendom i praznicima.
Od početka godine do danas ambulantno su zbrinuta 7.144 pacijenta, kao i dodatnih 2.000 konzilijarnih pregleda od kojih je 1.883 bilo na Konzilijumu za upućivanje na rehabilitaciju u Igalo i 173 na Konzilijumu fizijatara.
Na Odeljenju za ambulantnu rehabilitaciju dnevno bude između 450-500 pacijenata, a sprovodi se elektro, ultrazvučna, lasero i magnetna terapija, zatim kinezi terapija, manuelna masaža, parafinoterapija kao i kompleksna denkongestivna fizikalna terapija u liječenju limfedema (KDFT).
Na Odeljenju za ranu rehabiliticaju na dnevnom nivou je oko 80 do 100 pacijenata koji su uključeni u neki od vidova rane rehabilitacije (ortopedska, neurološka, neurohiruška, kardiološka, kardiohiruška, rehabilitacija u jedinicama intenzivnog liječenja, kao i na Internoj i Hiruškoj llinici).
Iz KCCG su naveli da se sve navedeno postiže zahvaljujući profesionalnom i veoma posvećenom radu zaposlenih CFMR od kojih je pet ljekara specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, 45 visokoškolovanih fizioterapeuta, četiri fizioterapeutska tehničara, dva masera, tri medicinske sestre i dvije radnice. Osim stručnog, zaposleni CFMR veliku pažnju posvećuju i akademskom obrazovanju. Od pet ljekara jedan je profesor, jedan primarijus a dva su na doktorksim studijama, dok tri fizioterapeuta imaju akademsko zvanje magistra.
Add comment