Glavni grad Podgorica postao je prvi grad u Crnoj Gori sa javno dostupnim automatskim eksternim defibrilatorima. Time je napravljen važan korak u unapređenju javnog zdravlja i bezbjednosti građana.
Defibrilatori su postavljeni na šest javnih lokacija: zgrada Skupštine Crne Gore, Skupštine Glavnog grada, tržni centri Big Fashion, Bazar, Mall of Montenegro, i na objektu Okova na Starom aerodromu. Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun naglasio je ovim povodom da navedeni uređaji spašavaju živote, jer je u slučaju akutnog srčanog zastoja svaka minuta dragocjena. AED uređaji su jednostavni za upotrebu i mogu ih koristiti i građani koji nisu medicinski radnici.
Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć dr Vuk Niković istakao je da pravovremeno korišćenje defibrilatora može povećati stopu preživljavanja nakon srčanog zastoja na do 30, pa čak i više posto (u poređenju sa 8-10% u zemljama EU bez pravovremene pomoći).
Ministarstvo zdravlja i Zavod za hitnu medicinsku pomoć najavili su nastavak širenja mreže javno dostupne defibrilacije. Trenutni plan je da javna defibrilacija bude dostupna u 11 opština Crne Gore u narednih godinu dana.



