Crnogorsko udruženje medikalnih onkologa (CUMO) u saradnji sa, Kliničkim Centrom Crne Gore i Institutom za onkologiju KCCG, kao i Ministarstvom zdravlja Crne Gore, udruženjima neurologa i pulmologa Crne Gore, je od 13 – 15. maja 2022. godine održalo prvi Kongres pod nazivom Nacionalni program za kontrolu raka i palijativno zbrinjavanje u Crnoj Gori u hotelu Avala u Budvi, na kome su naglašene potrebe za unaprjeđenjem zbrinjavanja statusa oboljelih od teških bolesti koje ograničavaju život.
Tokom tri dana Kongresa predstavnici Ministarstva zdravlja Crne Gore, dr Slađana Ćorić i mr Luka Đukanović, direktorka Kliničkog Centra Crne Gore, dr Ljiljana Radulović i direktori i predstavnici drugih javno zdravstvenih institucija od značaja, kao i eksperti iz oblasti onkologije, pulmologije, neurologije, palijativne i suportivne medicine iz Crne Gore i regiona, razmijenili su svoja znanja i iskustva iz oblasti javno zdravstvenih politika kao i iz oblasti onkologije, ali najčeščih bolesti i stanja koja zahtijevaju integrisani palijativni pristup liječenju.
-Ovaj skup bio je izvanredna prilika za interaktivnu razmjenu iskustava i ideja i pokretanje inicijativa za unapređenje inter i mutiprofesionalne kao i međusektorske saradnje u oblasti onkologije, pulmologije i neurologije sa ciljem unapređenja sveobuhvatnog pristupa liječenja bolesnika koji boluju od neizliječivih bolesti – istakao je predsjedavajući skupa dr Nikola Milašević, onkolog iz Kliničkog Centra Crne Gore, predsjednik Crnogorskog udruženja medikalnih onkologa.
Poseban akcenat dat je i neophodnosti primjene preventivnih i razvoju skrining programa kako bi se spriječio nastanak najtežih bolesti, odnosno ova oboljenja otkrila u ranom stadijumu i time omogućilo i ranije započinjanje liječenja kada su i terapijske opcije mnogobrojnije.
– Komunikacija između svih aktera koji se bave liječenjem bolesnika, ljekara, psihologa, farmakologa, socijalnih radnika, donosioca odluka i predstavnika civilnog društva je najvažniji element za unapređenje zdravlja našeg stanovništva. Veliko mi je zadovoljstvo da je ova konferencija doprinijela da se čuju potrebe oboljelih i njihovih porodica i prepozna značaj zajedničkog djelovanja svih uključenih strana, kako bismo preduzeli sve potrebne korake i mjere i unaprijedili liječenje i njegu naših bolesnika na svim nivoima zdravstvenog zbrinjavanja – naglasila je dr Nevenka Lukovac Janjić, onkolog iz Kliničkog Centra Crne Gore.
O značaju skupa i potrebi za iniciranjem novih inicijativa za poboljšanje statusa bolesnika oboljelih od neizliječivih bolesti i njihovih porodica govori i činjenica da je skup imao međunarodni karakter, te su gosti Kongresa bili iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Slovenije, Rumunije i Velike Britanije.
Add comment