Sarajevo je bilo domaćin druge po redu konferencije HEAL IT, u organizaciji ASA Bolnice i ASA Instituta, koja je okupila vodeće stručnjake iz oblasti medicine i informacionih tehnologija. Ovaj događaj stavio je u centar pažnje inovacije i digitalna rješenja koja redefinišu način pružanja zdravstvene usluge u Bosni i Hercegovini.
Konferenciju je otvorila Daria Ler, direktorica ASA Instituta, naglašavajući važnost saradnje i razmjene ideja.
-HEAL IT je platforma za inspirativne diskusije i razvoj konkretnih rješenja koja unapređuju zdravstveni sistem. Naš cilj i ovog puta bio je da okupimo lidere iz oblasti zdravstva koji svojom stručnošću oblikuju budućnost i da zajedno promislimo kako napredne tehnologije mogu unaprijediti naše zdravstvene sisteme – istakla je Ler.
Enes Hatibović, IT menadžer ASA Bolnice, predvodnik procesa digitalizacije u ovoj zdravstvenoj instituciji i začetnik organizacije ove konferencije, osvrnuo se na implementaciju naprednih softverskih rješenja.
-Digitalizacija u ASA Bolnici počela je mapiranjem svih procesa kako bismo razumjeli potrebe pacijenata. Danas koristimo najmodernije alate koji omogućavaju brzo postavljanje dijagnoza, efikasnu koordinaciju timova i smanjenje listi čekanja, čime postajemo lider u pružanju zdravstvene zaštite u BiH. Ova konferencija predstavlja priliku da učimo jedni od drugih, da diskutujemo o izazovima s kojima se susrećemo, ali i slavimo uspjehe koje postižemo na ovom uzbudljivom i važnom putu. Digitalno zdravlje je budućnost medicine, ali i sadašnjost. Naš zajednički rad omogućava bržu, efikasniju i precizniju brigu o pacijentima, a tehnologija koju koristimo ima snagu da promijeni živote – istakao je Hatibović.
Amna Popovac, direktorica Dedalusa BiH, kompanije koja je razvila softver za ASA Bolnicu, istakla je značaj interoperabilnosti sistema.
-Rascjepkanost je problem u našem zdravstvu, ali to nije ništa neuobičajeno u svijetu. Interoperabilna platforma koja omogućava da razni sistemi koji govore raznim jezicima govore između sebe je proizvod Dedalusa. Kod nas u praksi obična alergija može dovesti život pacijenta u pitanju jer nema razmjene informacija između zdravstvenih ustanova i Sistema – objasnila je Popovac
O važnosti zaštite osjetljivih informacija govorio je Muris Čeljo, direktor kompanije Kodeks, koja je zadužena za sigurnost podataka u ASA Bolnici.
-Sigurnost podataka u digitaliziranom zdravstvu nije opcija, već prioritet. Napadi na servere o kojima sve češće slušamo govore o potrebi jačanja sistema. Kod nas je prisutan paradoks i nerazumijevanje ovih potreba kod ljudi koji upravljaju novcem, kao i nepostojanje državne strategije i bilo kakve kontrole naših podataka. Čovjek je, s druge strane, najslabija karika u tom lancu. Edukacija, širenje svijesti o zaštiti podataka i država koja što ranije kroz edukativne sisteme obrazuje mlade ljude su ključni za napredak – istakao je Čeljo.
HEAL IT je zaključen jasnom porukom – digitalna transformacija nije samo tehnološki iskorak, već nužnost za modernizaciju zdravstvenog sistema. S tim ciljem neophodna je edukacija, koordinacija s industrijom i jasna vizija o uspostavljanju sistema razmjene informacija na nivou države.
IZVOR: Radiosarajevo.ba