Kada govorimo o primjeni vještačke inteligencije u medicini, mnogi ljudi zamišljaju scene slične onima u naučno-fantastičnim filmovima, gdje roboti liječe i operišu pacijente. Iako je takva stvarnost i dalje daleko, AI tehnologija uveliko se primjenjuje i u zdravstvenom sektoru.
Nevenka Dimitrova, izvršna direktorka za biomedicinske podatke i tehnologiju u Memorial Sloan Kettering Cancer Center klinici u Sjedinjenim Američkim Državama za Euronews objašnjava da već sada vještačka inteligencija može da služi kao “kopilot” ljekarima.
-Najveći napredak u medicini trenutno se ostvaruje u radiologiji, na primjer, gdje je različite vrste kancera moguće veoma rano otkriti uz pomoć vještačke inteligencije. Oni mogu da detektuju vrlo fine strukture koje su skoro nevidljive za radiologe – objašnjava Dimitrova.
Ona ističe da primjena vještačke inteligencije u ovoj oblasti najviše zavisi od podataka za obuku.
-Razvoj modela vještačke inteligencije je bitan, ali ono što zaista pravi razliku su podaci – kazala je Dmitrova te da su se nove tehnologije pokazale naročito uspješnim u prepoznavanju ranih stadijuma raka dojke.
Da je riječ o oblasti koja se rapidno transformiše, dokaz je i to što su ove godine Nobelove nagrade za fiziku i hemiju dodijeljene upravo za otkrića koja se tiču vještačke inteligencije. Priznanje za hemiju ravnopravno je dodijeljeno Dejvidu Bejkeru za kompjuterski dizajn proteina i Demisu Hasabisu i Džonu M. Džamperu za predviđanje strukture proteina.
Bejker, biohemičar Univerziteta Vašington u Sijetlu je sa svojim kolegama još 1998. napravio kompjuterski program Rosetta, koji od na osnovu kratke sekvence amino kisjeline može da predvidi izgled 3D strukture proteina. Oni su, zatim, ideju obrnuli naglavačke i na osnovu trodimenzionalnog nacrta proteina kakav ne postoji u prirodi, tražili od Rosetta programa da dođe do rješenja koja sekvenca aminokiselina bi mogla da se uklopi u tu strukturu.
Značaj ovog otkrića je ogroman, naročito u farmaciji, jer je pronašao primjenu u borbi protiv virusa, čiji je omotač sačinjen od proteina.
IZVOR: Euronews