Ako je suditi prema nauÄnom radu objavljenom u Äasopisu Annals of Anatomy, vrijeme je za aĆŸuriranje udĆŸbenika iz anatomije. Razlog je otkriÄe potpuno novog dijela tijela. RijeÄ je o miĆĄiÄnom sloju u donjoj Äeljusti koji igra bitnu ulogu u ĆŸvakanju. SmjeĆĄten duboko u ĆŸvakaÄni miĆĄiÄ, novi miĆĄiÄ nalazi se izmeÄu straĆŸnjeg dijela jagodiÄnih kostiju i donje Äeljusti.
MoĆŸete osjetiti miĆĄiÄ za ĆŸvakanje tako da stavite prste na straĆŸnju stranu obraza dok ĆŸvaÄete.
UopĆĄteno se smatralo da se sastoji od samo dva sloja: jednog dubokog i jednog povrĆĄnog, meÄutim neki tekstovi aludiraju i na tajanstveni super-duboki treÄi sloj.
– S obzirom na ove kontradiktorne opise, ĆŸeljeli smo ponovno sveobuhvatno ispitati strukturu ĆŸvakaÄeg miĆĄiÄa – rekao je prof. dr Jens Christoph TĂŒrp sa Univerzitetskog centra za dentalnu medicinu u Baselu.
Upravo je taj neuhvatljivi treÄi sloj konaÄno otkrio tim, predvoÄen prof. TĂŒrpom i dr Szilviom Mezey s Odjeljenja za biomedicinu Univerziteta u Baselu.
– Ovaj duboki dio miĆĄiÄa za ĆŸvakanje jasno se razlikuje od dva druga sloja u smislu svog toka i funkcije. Novi sloj je ukljuÄen u stabilizaciju donje Äeljusti – rekla je dr Mezey prouÄivĆĄi njezin raspored miĆĄiÄnih vlakana. Ona takoÄe vjeruje da je to jedini dio ĆŸvakaÄeg miĆĄiÄa koji povlaÄi donju Äeljust unazad.
Tim je secirao 12 glava saÄuvanih u formaldehidu i pregledao CT snimke 16 “svjeĆŸih” leĆĄeva, plus magnetsku rezonansu ĆŸivog subjekta kako bi identifikovao poloĆŸaj i vjerovatnu funkciju novog miĆĄiÄnog sloja.
Naravno, novom dijelu tijela potrebno je novo ime. U svom radu tim predlaĆŸe da se zove Musculus masseter pars coronidea, ĆĄto znaÄi koronoidni dio ĆŸvake, jer se veĆŸe na miĆĄiÄni (koronoidni) dio donje Äeljusti.
Ovaj pronalazak nije samo anatomski znaÄajan, tvrde autori, veÄ bi mogao biti i kliniÄki relevantan. Precizno poznavanje tkiva ĆŸvakaÄeg miĆĄiÄa poboljĆĄaÄe hirurgiju i terapije donje Äeljusti.
– Iako se uopĆĄteno pretpostavlja da anatomska istraĆŸivanja u posljednjih 100 godina nijesu ostavila prostora za daljnji napredak, naĆĄe otkriÄe pomalo sliÄi na to kao da zoolozi otkrivaju novu vrstu kiÄmenjaka – rekao je prof. TĂŒrp. Danas.hr