Svijet je na putu da iskorjeni AIDS do 2030. godine ukoliko budu obezbijeđena sredstva za najvažnije zdravstvene programe, navodi se u novom izvještaju Ujedinjenih nacija.
Podsaharska Afrika, gdje 65 odsto stanovništva živi sa HIV-om, takođe pravi krupne korake ka iskorjenjenu bolesti. Bocvana, Esvatini, Ruanda, Tanzanija i Zimbabve su već dostigli takozvane ciljeve ‘95-95-95’, piše u izvještaju UNAIDS-a (Zajednički program Ujedinjenih nacija za borbu protiv HIV-a/AIDS-a). To znači da je 95 odsto stanovništva koji žive sa HIV-om toga svjesno, 95 odsto stanovništva koje zna njihov zdravstveni status prima antiretroviralne ljekove, i 95 procenata stanovništva koji su na ovoj terapiji trenutno imaju virusno opterećenje koje se ne može detektovati i skoro je nemoguće da šire zarazu.
-Okončanje epidemije side je prilika za savremene vođe da ostave jedinstveno, snažno nasljeđe. Mogli bi da spasu milione života i zaštite zdravlje svih. Mogli bi da pokažu šta liderstvo može da učini – navela je u pisanoj izjavi izvršna direktorka UNAIDS-a Vini Bianjim.
Ali, UNAIDS-u nedostaje 8,5 milijardi dolara u budžetu do 2025. godine za zemlje sa niskim i srednjim primanjima.
U izvještaju se navodi da bi napredak lako mogao biti obesmišljen zbog zemalja gdje je tokom 2022. godine svakog minuta od side preminula jedna osoba.
-Činjenice i brojke predstavljene u ovom izvještaju ne pokazuju da smo kao svijet već na tom putu, pokazuju da bismo mogli da budemo. Put je jasan – rekla je Bianjim.
Međutim, još postoje prepreke koje treba savladati. Svake nedjelje, 4.000 adolescentkinja i mladih žena zarazi se HIV-om.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, uprkos napretku, u podsaharskoj Africi žene i djevojčice svih uzrasta činile su 63 odsto svih novozaraženih HIV-om u 2022. godini.
U Bocvani, južnoafričkoj zemlji, djevojčice su i dalje ugrožene, jer su seksualne žrtve starijih muškaraca.
BBC
Add comment