Otorinolaringologija (ORL) je biser među medicinskim disciplinama, a prvi kongres otorinolaringologa Crne Gore sa međunarodnim učešćem pruža priliku za razmjenu iskustava i savremenih metoda, doprinoseći unapređenju stručnosti i jačanju prijateljskih i profesionalnih veza među kolegama iz regiona i cijele Evrope.
To je poruka sa prvog Kongresa otorinolaringologa Crne Gore sa međunarodnim učešćem, koji je organizovalo Udruženje otorinolaringologa Crne Gore povodom 30 godina postojanja u Budvi.
„Velika mi je čast što sam od 2018. godine na čelu našeg Udruženja. Svi smo tokom proteklih godina dali svoj doprinos njegovom razvoju. U protekle tri decenije imali smo različite strukture u predsjedništvu Udruženja, i ovom prilikom želim odati poštovanje svim kolegama koji su svojim radom doprinijeli njegovom razvoju“, rekao je dr Elvir Zvrko.
Kazao je da Udurženje danas ima 58 redovnih članova, 38 specijalista, 12 penzionera, osam specijalizanata i dva pridružena člana.
Ukazao je da je Udruženje otorinolaringologa Crne Gore danas članica Međunarodne asocijacije ORL udruženja, kao i Balkanskog udruženja otorinolaringologa.
Direktor Kliničkog centra Crne Gore dr Aleksandar Radović istakao je da Kongres ORL sa međunarodnim učešćem pruža mogućnost za razmijenu iskustva, saznanja i savremenih metoda koje se primjenjuju u liječenju širokog spektra oboljenja – od bolesti uha i poremećaja sluha, preko oboljenja nosa i sinusa, do kompleksnih poremećaja glasnica i tretmana različitih vrsta tumora glave i vrata.
Akademik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU) Goran Nikolić izrazio je zadovoljstvo što CANU, sada smještena u novim, modernizovanim prostorijama u Beogradskoj ulici, raspolaže savremenim uslovima za organizaciju različitih naučnih i kulturnih aktivnosti.
„Spremni smo da svojim iskustvom doprinesemo svim aktivnostima vašeg društva, a isto tako i da nešto novo naučimo. S obzirom na to da smo svi u akademiji svi vremešni, dobro bi nam došlo i malo osvježenja,“ poručio je akademik Nikolić.
Predsjednica Ljekarske komore Crne Gore dr Žanka Cerović kazala je da se crnogorska otorinolaringologija, od skromnih početaka, razvila u značajnu kliniku koja danas predstavlja bazu za stručno usavršavanje mladih kadrova.
„Ti mladi ljudi su budućnost i napredak ove grane medicine, na dobrobit građana Crne Gore”, istakla je Cerović.
Naglasila je značaj ovakvih skupova koji kroz razmjenu iskustava i spajanje novih znanja doprinose boljem definisanju smjernica i sagledavanju izazova savremene otorinolaringologije.
„Od naredne godine, Ljekarska komora Crne Gore će podržati dalji razvoj i stručno usavršavanje svojih članova. Na nedavnom skupu u Briselu, kojem sam prisustvovala kao predstavnica Komore, pokrenuli smo proceduru za prijem u najstarije evropsko udruženje specijalista Evrope. Očekujemo da ćemo od aprila 2025. godine postati pridruženi član ovog udruženja“, rekla je Cerović.
Ovim članstvom, kako je pojasnila, crnogorski ljekari će imati pristup međunarodnim edukacijama, što će značajno unaprijediti kvalitet zdravstvene zaštite u državi i omogućiti im ravnopravno učešće sa kolegama širom Evrope.
Na kongresu, koji je trajao do 3. novembra, bilo je prisutno više od 100 učesnika iz Crne Gore, Srbije, Turske, Bosne i Hercegovine, Belgije, Kosova i Slovenije.U stručnom dijelu Simpozijuma biće održano oko 60 predavanja a posebno vezano za liječenje oboljenja uva i oštećenja sluha, oboljenja nosa i sinusa, različitih poremećaja glasnih žica kao i tumora glave i vrata, kao i iz pedijatrijske otorinolaringologije.
RTCG