STRUKTURA
Antimilerov hormon (AMH) spada u homodimerne glikoproteinske hormone povezane disulfidnim mostom iz porodice transformišućeg faktora rasta (3 (TGF-(3), kao što su inhibin i aktivin. Danas se zna da se gen za AMH nalazi na 19. hromozomu, dok je gen za njegove receptore-II smješten na 12. hromozomu.
FUNKCIJA
Antimilerov hormon ima presudnu ulogu u razvoju muških polnih organa tako što, još u toku embrionalne faze (prvih 8 sedmica), sprečava razvoj Milerovih kanala iz kojih nastaju ženski polni organi. Ime je dobio po čuvenom njemačkom anatomu i fiziologu Mileru (Johan Peter Müller). AMH se vezuje za speciične II receptore, čime se pokreće proces programirane ćelijske smrti – apoptoze ciljnih tkiva (fetalnih Milerovih kanala). Utvrđeno je, takođe, postojanje ovih receptora i na neuronima mozga, što ima ulogu u seksualno dimorfnom razvoju mozga, a to ima za posljedicu razvoj rodno specifičnog ponašanja. Značajna je uloga AMH hormona za aktivaciju NF-kappa (3 transkripcionog faktora.
Rezerva jajnih ćelija u jajnicima žene i njihov kvalitet smanjuje se tokom reproduktivnog doba. Do puberteta, u jajnicima zdravih djevojčica prisutno je 300 000-500 000 tzv. primodijalnih folikula – jajašaca s ovojnicom granuloznih ćelija. Nakon puberteta, dio njih će preći preobražaj u stadijum primarnih folikula u kojima se mogu razviti zrele jajne ćelije.
Na početku menstruacijskog ciklusa, pod djelovanjem FSH iz hipofize, u jajnicima se izdvaja nekoliko primarnih folikula i prelazi u stadijum preantralnih ili antralnih folikula. Najčešće 1-2 od njih postaje vodećim folikulom koji ulazi u proces ovulacije, zahvaljujući djelovanju lutropina iz hipofize (LH). Ovaj se ciklus mjesečno ponavlja, sve dok se ne iscrpi rezerva primodijalnih folikula u jajnicima, kada nastupa menopauza. Antimilerov hormon (AMH) proizvode granuloza ćelije preantralnih i malih antralnih folikula. Njegove koncentracije u krvi odražavaju rezervu prisutnih folikula u jajnicima.
PRAKTIČNA PRIMJENA ODREĐIVANJA KONCENTRACIJE AMH
AMH JE POUZDAN MARKER POTENCIJALA JAJNIKA I PLODNOSTI ŽENE. Može da se mjeri bilo kada u toku ciklusa, za razliku od inhibina B i FSH koji moraju da se određuju trećeg dana ciklusa da bi nalaz bio validan. Lučenje AMH u krv nije zavisno od mehanizma djelovanja gonadotropina iz hipohize na ciklične hormonske promjene u jajnicima. Njegove koncentracije su stabilne tokom cijelog menstruacijskog ciklusa. Klinička vrijednost koncentracije AMH u serumu naročito je značajna za žene koje se podvrgavaju postupcima potpomognute oplodnje. Ovi postupci zahtijevaju primjenu egzogenih hormonskih preparata, naročito gonadotropina, što utiče na sintezu endogenih gonadotropina kod tretiranih pacijentkinja, a koncentracija AMH u serumu zavisi isključivo od broja antralnih folikula.
S jedne strane, mjerenje koncentracije AMH pomaže u boljem prepoznavanju osoba sa oslabljenim ovarijskim odgovorom na stimulaciju gonadotropinima, tj. pomaže u prepoznavanju slučajeva sa smanjenom šansom za povoljan ishod trudnoće. S druge strane, provjera ovarijalne rezerve daje priliku onim ženama koje bi prema standardnim protokolima bile isključene iz programa liječenja samo zbog poodmakle životne dobi.
AMH u predviđanju menopauze
Smanjenjem broja primarnih folikula tokom reproduktivnog razdoblja opada i prosječna koncentracija AMH u serumu. Ovaj pad koncentracije uočava se prije nego što dođe do značajnog porasta FSH koji je jedan od pokazatelja hormonskih promjena u menopauzi, odnosno u perimenopauzi. Istraživanja su dokazala da je AMH najraniji serumski marker biološke starosti jajnika čije se koncentracije smanjuju nekoliko godina prije nastupanja menopauze. Za razliku od toga, mjerena aktivnost FSH u serumu postaje povećana tek kada menstruacijski ciklusi postaju neredovni.
AMH kao pokazatelj patofizioloških procesa u jajnicima
Jedan od najčešćih poremećaja kod žena reproduktivnog doba jeste sindrom policističnih jajnika – PCOS, koji se susreće kod oko 10% slučajeva s nepravilnim menstrualnim ciklusima. Postoji širok spektar kliničkih i biohemijskih parametara kojima se može dokazati PCOS: ultrazvučni nalaz povećanog broja antralnih folikula u jajnicima, sa povećanom koncentracijom cirkulišućih androgena (testosterona i androstendiona) i poremećenim odnosom FSH i LH (1: 2.5) na početku menstrualnog ciklusa. Narušen biohemijski sastav odgovoran je za izdvajanje dominantnog folikula prije ovulacije i kao posljedicu imamo anovulatorne, neredovne ili izostale menstrualne cikluse, čime je smanjena i šansa za početak trudnoće. Ovakve procese (prisustvo brojnih malih antralnih folikula) prati povećana koncentracija AMH i u serumu i folikularnoj tečnosti. Koncentracija zavisi od broja folikula identifikovanih ultrazvukom, koncentracije testosterona u cirkulaciji, tj. težine kliničke slike. Tokom liječenja hiperandrogenemija se normalizuje, a koncentracija AMH u serumu neznačajno se smanjuje u odnosu na početne vrijednosti.
AMH kao onkološki marker
Sposobnost AMH da učestvuje u apoptozi i inhibiciji rasta tkiva povećava nadu i korisnost ovog hormona u liječenju i identif kaciji različitih bolesti kao što je endometrioza, adenomiozitis i tumor.
Tumor granuloza ćelija pojavljuje se kod 1-2 % pacijentkinja oboljelih od tumora jajnika. S obzirom na to da tumori granuloza ćelija proizvode hormone, markeri u cirkulaciji mogu biti estradiol, progesteron, a naročitu kliničku vrijednost imaju AMH i inhibin B. Prisutnost i najmanjih koncentracija AMH u cirkulaciji ovarijektomisanih žena može ukazati na rezidualne ćelije tumora, odnosno mogući povratak bolesti.
AMH kao marker sindroma perzistirajućih Milerovih kanala
Sindrom perzistirajućih Milerovih kanala rijetko je evidentan poremećaj koji uključuje prisustvo ostataka ženskog reproduktivnog tkiva (Milerovih kanala) kod muškaraca. Tada se detektuje mutacija na receptorima II za AMH ili na samom genu za AMH, tako da mjerenje ovog parametra ima značaja kod djece sa heteroseksualnim karakteristikama, dvojnim genitalijama i kriptorhizmom.
KAKO INTERPRETIRATI REZULTATE ISPITIVANJA AMH?
AMH je moguće određivati kod muškaraca od rođenja i tokom cijelog života, zato što se luči u testisima. Kod žena je to moguće tek nakon puberteta, jer tek tada počinje da se produkuje. Ovaj hormon je stabilniji od ostalih hormona markera ovarijalne rezerve. U literaturi se može pronaći podatak da vrijednosti AMH ne zavise od dana ciklusa. Međutim, iskustva ipak govore da kod nekih žena sa smanjenom ovarijalnom rezervom AMH pred kraj ciklusa može biti u rangu graničnih vrijednosti, a da 3. dan ciklusa pokazuje znatniji pad i ukazuje na „low range”. Stoga je najmjerodavnije analizirati ga onda kada se ispituje FSH.
Inhibin B se pokazao kao hormon sa većim oscilacijama. Njegova koncentracija više govori o dotičnom ciklusu nego o cjelokupnoj rezervi (što imamo u slučaju AMH), zato i imamo varijacije od ciklusa do ciklusa. Udružena analiza triju hormona: inhibina B, AMH i FSH, uz ultrazvučni nalaz 2-3. dana ciklusa, daje jasniju sliku o tome gdje se nalazimo na kontinuumu rezerve.
Piše: mr.sci Vesna Radonjić, spec. med. Biokemije
Add comment