Kada se govori o tipovima operacija, danas se izvode u principu tri vrste intervencije:
- Laparoskopska „sleeve“ (rukavna) resekcija želuca.
Operacija se izvodi u opštoj anesteziji i kroz četiri ili tri rupice na trbuhu veličine od 5 mm do 1,5 cm uvode se instrumenti pod kontrolom kamere i prvo mobiliše želudac a onda oko 80% ovog organa se resecira i odstrani. Želudac se na ovaj način pretvori u manju cijev, veličine banane i ne može da primi više od 100-150 ml tečnosti odnosno hrane. Pacijent mršavi do normalne tjelesne težine, smanjuju se metaboličke potrebe, smanjuje se bazalni metabolizam, a nivo šećera u krvi se normalizuje. Ova operacija pogodna je za pacijente koji imaju „inzulinsku rezistenciju“ ili pacijente koji uzimaju oralne anti-dijabetike;
- Laparoskopski „mini gastric by-pass“
Ova operacija se pokazala kao najuspješnija u tretmanu šećerne bolesti jer je preko 90% pacijenata bez terapije bilo kakve 7 godina. Ona se takođe izvodi laparoskopski, uradi se „sleeve“ resekcija ali se tako smanjeni želudac spoji sa vijugom tankog crijeva na oko 2 metra od prelaska želuca u dvanaestopalačno crijevo;
- Laparoskopska operacija „duodenalno isključenje“ (switch)
U ovoj laparoskopskoj operaciji se takođe uradi želudačna rukavna resekcija, ali se tanko crijevo (završni dio) spoji sa dvanaestopalačnim crijevom, čime se postiže, ne samo smanjeni unos hrane u želudac, nego i veoma kratko zadržavanje hrane u tankom crijevu, a na taj način se drastično smanjuje resorbcija masti i šećera iz tankog crijeva, a rezultat je dugotrajna remisija šećerne bolesti.
Sve ove operacije zahtijevaju pažljivu preoperativnu pripremu, iskustvo hirurga u izvođenju operacija, kao i kontrole jednom u 6 mjeseci. Ostanak u bolnici traje nekoliko dana, a postoperativni tok podrazumijeva dijetalni tretman nekoliko nedjelja.
Danas je hirurgija izuzetno uspješna u liječenju šećerne bolesti. Nalazi se u svim kliničkim vodičima dobre prakse najvećih svjetskih udruženja endokrinologa. U našoj sredini malo se zna o ovim mogućnostima, a operacije se izvode u našem regionu sa uspjehom.
Prof. dr Miroslav D. Ilić, hirurg
Medicinski fakultet u Novom Sadu
Klinika za grudnu hirurgiju
Institut za plućne bolesti Vojvodine, Sremska Kamenica
Stručni saradnik bolnice Codra, Podgorica
Add comment