Šta je botoks
Botox je neurotoksin proizveden iz bakterije Clostridium botulinum, a sintetizovan je u obliku proteina.
Dejstvo botoksa
Botulinum neurotoksin veže se za presinaptičke neurone i onemogućava oslobadjanje neurotransmitera acetilholina u neuro-muskularnu vezu i tako dovodi do relaksacije mišića. Onemogućavajući pokretljivost mišića dolazi do njihove opuštenosti, samim tim do smanjenja ili potpunog nestanka bora na licu.
Gdje se botoks primjenjuje u estetskoj medicini
Tokom više od 30 godina primjene botoksa u medicini, nije zapažena nijedna ozbiljna alergijska reakcija i zbog takve dugovječnosti primjene može se zaključiti da ne izaziva nikakve dugotrajne nuspojave.
Botoks se najčešće primjenjuje u gornjoj trećini lica kako bi se riješili bora u glabelarnoj regiji – bore mrštilice, horizontalnih bora na čelu, bora smijalica – oko očiju.
Ostali zahvati u kojima botox zaista ima čudesnu primjenu jesu njegova aplikacija kod spuštanja usne (pacijenti kojima se previše vidi zubno meso tzv. gummy smile), ali i sužavanje lica kod osoba s previše izraženom muskulaturom za žvakanje, što pomaže i kod nepoželjne pojave bruksizma (‘škripanje’ ili stiskanje zuba).
Ono što posebno treba napomenuti jeste da je botoks djelotvoran i u otklanjanju migrene.
Botoks se takođe koristi i u smanjenju pojačanog znojenja u području pazuha i dlanova.
Da li botoks daje „zamrznuti izraz lica“
Nekada je bio trend u potpunosti relaksirati mišiće, ali u današnje vrijeme trend je naći ravnotežu između uklanjanja bora i očuvanja mimike lica.
Kad se primjenjuje botoks i koliko traju efekti
Botoks se može primijeniti već kod pojave prvih znakova starenja, kako bi se osim saniranja postojećih spriječila pojava novih bora i samim tim preveniralo starenje.
Efekti botoksa traju oko 6 mjeseci, a lice djeluje odmornije, mlađe i vedrije.
Dr Milka Pušonja
Aesthetic & Dental centar Star
Add comment