Aktivnosti koje se sprovode u cilju očuvanja zdravlja kostiju jesu: šetnje, svakodnevna vožnja bicikla, trčanje, ples, odbojka, sportovi koji iziskuju upotrebu reketa – naročito badminton i tenis. Tenis se pokazao veoma korisnim za poboljšanje kardiovaskularnog sistema ali i za poboljšanje gipkosti, koordinacije, koštane gustine, čak i za liječenje stresa i napetosti. Nasuprot ovome, za plivanje ne postoje sigurni dokazi o efektivnosti uticaja na kosti. Postoje studije koje pokazuju da muškarci koji se godinama bave plivanjem imaju 14% veću koštanu masu u odnosu na neplivače, ali kada su žene u pitanju, nije ustanovljena razlika u koštanoj građi onih koje se bave plivanjem i neplivačica.
Osobe koje pate od osteoporoze ne treba da se bave treninzima koji podrazumijevaju skakanje u vis, sportovima pri kojim dolazi do naglih pokreta i skokova. Ne preporučuje se skakanje padobranom, skokovi u vodu, jahanje, skijanje, boks, tenis. Ono o čemu posebno treba voditi računa jeste da se ne smije pretjerati sa vježbanjem, pogotovu kod osoba kod kojih je sedantarni način života prethodio osteoporozi. Kada su u pitanju vježbe gravitacije i otpora, učestalost vježbanja treba da bude 2-3 puta sedmično. Intenzitet otpora treba ostvariti do 80% maksimalno mogućeg. Samo uz konsultacije ljekara i uz redovne kontrole, moguće je sprovoditi i vježbe protiv sopstvene težine koje traju najviše 30 minuta dnevno. Vježbe protiv otpora vrše se u 3 seta, sa po 8-10 ponavljanja po svakoj mišićnoj grupi.
Vježbe balansa veoma su bitne kod ovih bolesnika. Ovo iz razloga da ne bi došlo do posljedičnih padova, ali i zbog prevencije fraktura. Na strane balansa lagano se vrše vježbe skakanja sa zatvorenim očima, stajanja na jednoj nozi, oči otvorene – oči zatvorene, skakutanje gore-dolje na jednoj nozi. Dnevno, 5 minuta balansa može da smanji rizik za pad. Tai-či vježbe, takođe, smanjuju rizik od nastanka padova, a u smislu sprečavanja ove pojave od naročitog su značaja savjeti za opremanje stanova, dobro osvjetljenje, uklanjanje pragova, sklanjanje gajtana, izbjegavanje upotrebe određenih ljekova – prije svega sedativa, i kontrola i korekcija vida. Jako je bitno i da osobe sa izrazitom osteoporozom pri hodu upotrebljavaju hodalice i zaštitnice za kukove. U posljednje vrijeme posebna se pažnja posvećuje individualnoj prilagođenosti pomagala. Time se utiče na smanjenje uticaja na kičmeni stub, rizika od nastanka fraktura i zaobljavanja ramena, jačanje posturalnih mišića, skapularnih reflektora, abdominalnih mišića… Uz to, radi se istezanje muskulature, prije svega pektoralnih i vratnih mišića. Posljednjih godina, liječenje se fokusira i na suzbijanje posljedično nastale kifoze.
Fizikalni oblik terapije koji se primjenjuje u liječenju pacijenata koji pate od osteoporoze sprovodi se na osnovu elektro stimulansa. Tako npr., elektroforeza nesteroidnim antireumaticima može imati jako dobre efekte. Pored ovoga, u primjeni su i laseroterapija, elektrostimulacija za jačanje muskulature, a jedini fizikalni agens koji ima dokazano dejstvo na povećanje koštane mase jeste elektromagnetno polje niske frekvencije, do 50 Hz. Dokazan je njegov povoljan efekat u sanaciji preloma kostiju, kao i to da utiče na povećanje koštane gustine za 2.8%.
Sve vježbe koje se sprovode kod osoba sa osteoporozom treba da budu individualno prilagođene, uz svakodnevnu evaluaciju. Bitno je da se izbjegne pretjerani uticaj stresa na osteoporotičnu kost, da se izbjegnu aktivnosti kod kojih postoji visok rizik za padove, kao i pokreti fleksije i rotacije kičme. Ovaj program morao bi biti pod strogom kontrolom kompetentnog zdravstvenog radnika, tj. fizijatra.
U opšte mjere, koje traju kroz cijeli život a odnose se na suzbijanje rizika za razvoj osteoporoze, spadaju: unos dovoljne količine kalcijuma (10001200 mg dnevno), uzimanje dovoljne količine vitamina D (400-800 IJ), redovno vježbanje, nikako sedentarni način života, sprečavanje padova, prekid pušenja duvanskih proizvoda, sprečavanje unosa alkohola, kafe i napitaka na bazi koka-kole. Treba znati i da dobijanje na težini nekada možepredstavljati mjeru borbe protiv osteoporoze.
Tim koji liječi osobe oboljele od osteoporoze čine reumatolozi, endokrinolozi, ortopedi, specijalisti očne medicine i ginekolozi. Ciljevi fizikalne terapije u preveniranju i kontroli osteoporoze jesu djelovanje na kost u smislu povećanja koštane gustine, kontrole bola, usporenog razvoja torakalne kifoze, održanja dobre posture, prevencije padova, kao i smanjenje rizika od nastanka preloma, naročito preloma kuka. Bitno je jačanje mišića u rasteretnom položaju ili uz pomoć agenasa za suzbijanje bola, bez primjene toplotnih procedura.
Izlaganje: doc. dr sc. Dušan Mustur, spec. fizijatar i reumatolog
Add comment