Pored programskih aktivnosti, klijentima je omogućeno da prisustvuju što većem broju kulturno-umjetničkih manifestacija. Značajnu saradnju na tom polju ostavrili smo sa Gradskim pozorištem, CNP-om i KIC-om Budo Tomović. Klijenti se, takođe, usmjeravaju na zdrave aktivnosti, kao što su izleti i planinarenja. Sadržaj akcija uglavnom je usmjeren na podizanje svijesti javnosti da problem bolesti zavisnosti ne treba skrivati i da se radi o bolesti koja se uspješno tretira. U cilju omogućavanja klijentima da poboljšaju socijalnu interakciju i uđu u društvene tokove često organizujemo sposrtske turnire, muzičke događaje i svečana okupljanja.
Nakon završenog cjelokupnog tretmana ustanova ne prekida kontakt sa klijentima, već i dalje ostaje sigurno okruženje u kojem oni uvijek mogu pronaći razumijevanje i koristan savjet za održavanje kvalitetne apstinencije. Veoma smo ponosni na činjenicu da pojedini naši klijenti nastave sa školovanjem i profesionalnim usavršavanjem nakon uspješno obavljenog tretmana u našoj ustanovi, a većina njih se uspješno zaposli. Klijentim koji svojim primjerom pokažu uspješnost i kvalitet u oporavku omogućen je volonterski rad u ustanovi.
Kako je izrađivanje radnih navika jedan od pozitivnih obrazaca koji se želi formirati u Javnoj ustanovi Podgorica, u okviru radno-okupacione terapije klijenti se bave: ambijentalnim uređenjem kruga ustanove, radovima u plasteniku i vinogradu, obradom drveta i pčelarstvom. Takođe, dio okupacione terapije čini i art-terapija (slikaraska radionica) koji vodi akademski slikar Vojislav Rabrenović. Ovaj vid ekspresije trenutnih osjećanja i dešavanja pomaže klijentima da kroz slikanje i kreativnost izraze svoja stanja, i rade na prikazivanju emocija.
Projekti koje relealizuje Javna ustanova Podgorica
Javna ustanova za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci- Podgorica je potpisivanjem partnerstva sa UNDP-em unaprijedila sadržaje radno-okupacione terapije, kao jednog od segmenata tretmana u Javnoj ustanovi. Ova aktivnost omogućena je kroz projekat „Unapređenje usluga rehabilitacije (radno-okupaciona terapija) i resocijalizacije“ koji je dio šireg projekta „Reforma sistema socijalne i dječje zaštite – unapređenje socijalne inkluzije IPA 2010“, koji sprovodi kancelarija UNDP-ja u Crnoj Gori u partnerstvu sa UNICEF i Ministarstvom rada i socijalnog staranja. Ovaj projekat finansira Evropska unija posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Sadržaji radno okupacione terapije unapijeđeni su novim radionicama za uzgoj pčela i vrcanje meda, stolarskom radionicom i radionicom za umjetničku obradu drveta. Ovi sadržaji su prepoznati kao višestruko korisni za naše klijente, jer im omogućavaju sticanje novih vještina, discipline u radu, i obnavljaju ili nadograđuju radne spsobnosti. Cilj je osbosobljavanje klijenata, kako bi im i tržište rada bilo dostupnije, a njihova konkurentnost veća.
Naša ustanova je nedavno okončala realizaciju projekta „OTVORI OČI – TI BIRAŠ“ koji je namijenjen srednjoškolcima u cilju prevencije bolesti zavisnosti. Sredstva za realizaciju ovog projekta obezbijeđena su putem Konkursa Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću 2013. godine.
Osnovna aktivnost projekta bila je edukacija učenika prvih razreda srednjih škola od strane stručnih lica iz JU Podgorica o problemima koji mogu dovesti do razvoja bolesti zavisnosti kao i mehanizmima zaštite i načinima za razvijanje kapaciteta za odupiranje iskušenjima u vrlo specifičnoj fazi razvoja kao što je adolescencija.
Opšti cilj plana i programa „OTVORI OČI – TI BIRAŠ“ je uticaj na srednjoškolce koji pokreće životna priča bivših zavisnika, i izlaganja stručnih lica zaposlenih u JU Podgorica kako bi se doprinijelo odabiru životnog puta sa zdravim i konstruktivnim životnim obrascima. Pored navedenih, aktivnost predviđena planom i programom bila je i pružanje informacija predstavnicima Kancelarija i nastavnom kadru o mogućnosti tretmana za sve oblike bolesti zavisnosti na području Crne Gore i okruženju, uključujući i informacije o tretmanu u JU Podgorica. Zbog obimnosti projekta, tj. velikog broja učenika koji pohađaju prve razrede srednjih škola, a koji su direktna ciljna grupa, previđena je realizacija projekta i u narednoj školskoj godini. Realizacija I faze izvršena je u drugom polugodištu školske 2014. godine, i obuhvatila je 22 škole u svim regijama Crne Gore. Projekat je u prvoj fazi obuhvatio određeni broj škola sa područja Podgorice, Cetinja, Nikšića, Bara, Budve, Ulcinja, Berana i Bijelog Polja.
Na početku rada ustanove definisana je cijena tretmana koja iznosi 1000 eura mjesečno za državljane Crne Gore, a 1500 eura za strane državljane. Tokom prve godine rada ustanove u njeno finansiranje učestvovalo je tadašnje Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja i Glavni grad podgorica. Nakon godinu dana podrška pomenutog ministarstva prestaje, tako da ostaje samo Glavni grad Podgorica koji sada finansira dvije trećine pomenute cijene boravka u ustanovi, a klijenti jednu trećinu u iznosu od 333 eura. Trenutno smo u procesu pronalaženja modela finansiranja sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja, odnosno mogućnost njihovog učestvovanja u pružanju pomoći ustanovi da bi se cijena koju plaćaju klijenti još više snizila.
CENTAR ZA ŽENE ZAVISNICE OD PSIHOAKTIVNIH SUPSTANCI
Javna ustanova za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih suspatanci Podgorica je u saradnji sa nadležnim Sekretarijatom za socijalno staranje i Kancelarijom za prevenciju narkomanije Glavnog grada, a u partnerstvu sa Zajednicom opština Crne Gore, Opštinom Nikšić, Opštinom Tivat i NVO “4 Life“, izradila projekat za izgradnju Centra za žene zavisnice od psihoaktivnih supstanci. Evropska komisija je odobrila ovaj projekat i u njegovom finansiranju učestvuje sa 62%. Ostatak finansijskih sredstava obezbijedila je Vlada Crne Gore i Glavni grad Podgorica. Saradnici na ovom projektu su kancelarije za prevenciju narkomanije iz Tivta, Danilovgrada, Nikšića, Cetinja i Kotora, kao i NVO „Preporod“ iz Nikšića.
Ovaj projekat, pored izgradnje objekta, podrazumijeva i niz drugih aktivnosti, kao što su izrada situacione analize, osnivanje SOS linije za zavisnike i zavisnice (koja je već u funkciji i dostupna je sa svih mobilnih mreža u Crnoj Gori na broj 0800 82 000 ), izradu stručnog programa namijenjenog zavisnicama, uspostavljanje saradnje sa terapijskim zajednicama iz okruženja, organizaciju četiri okrugla stola, periodičnu prezentaciju projektnih rezultata, organizovanje dvije konferencije za novinare.
Predviđeni period implemetacije projekta je 18 mjeseci. Centar za žene biće izgrađen po najsavremenijim standardima u okviru Javne ustanove, kao poseban objekat i posebna cjelina, uz korišćenje postojećih administrativnih kapaciteta, a uz upošljavanje novih stručnih lica za rad sa zavisnicama.
Aleksandar Radinović, direktor
Add comment