Poslije druge – treće godine života, kod djeteta treba formirati naviku da jede crni hljeb koji je mnogo zdraviji, kakav su jele naše bake i djedovi i bili su zdraviji od nas.
Kod djeteta treba razvijati naviku da obavezno uzima salate uz glavni obrok, a voće kao užinu. Time se obezbjeđuje unos potrebnih materija i sitost, a da nije unešen višak kalorija. Salata je bitna, jer obezbjeđuje dječjem organizmu nutritivne elemente, ali ima i u vodi rastvorljiva vlakna, koja služe kao podloga za razvoj korisnih bakterija u crijevima, koje imaju od rođenja do kraja života života važnu uloga i u zaštiti od bolesti.
Holesterol je važan, prisutan je u mozgu, čak u slučaju povišenog holesterola i nasledne predispozicije za hiperholesterolemiju, prvih 18-24 mjeseca života ne vrši se njegova restrikcija. Tek kasnije se ograničava unos holesterola i uz energetski deficit i pojačanu i raznovrsnu fizičku aktivnost, liječi se povišeni holesterol. Treba ograničiti unos kalorija, jer se višak masti i ugljenih hidrata u organizmu transformiše u holesterol. Postoji „dobri”, zaštitni, protektivni, HDL holesterol, koji je čistač krvnih sudova, kojeg je poželjno imati u višku u krvi, kao i „loši”, štetni, koji se lijepi i stvara naslage na intimi krvnih sudova i time izaziva aterosklerozu, te je cilj je da je što niži u krvi.
Izuzetan značaj ima fizička aktivnost za kompletan metabolizam, prevenciju i liječenje gojaznosti, a naročito za razlaganje masti i holesterola.
Piše: prim. dr Miroslav Femić, spec. pedijatrije
Dom zdravlja – Bijelo Polje
Add comment