U okviru farmaceutskog menadžmenta pominju se „dobre prakse“.Šta bi po Vama ćinilo strukturu „dobre apotekarske prakse“?
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je, u saradnji sa Međunarodnom federacijom farmaceuta- Federation Internationale Pharmaceutique (FIP), izradila važan dokument – “Dobra apotekarska praksa-(Developing Pharmacy Practice – smjernice za apoteke i bolničke apoteke”. Neposredni ciljevi izrade Standarda DAP su da se defininiše i standardizuje farmaceutska usluga i aktivnosti farmaceuta u apoteci, da se uniformišu procesi rada u javnim i bolničkim apotekama, što doprinosi povećanju kvaliteta usluge i proizvoda, da se de niše način rada koji doprinosi minimalizaciji grešaka u radu. Istovremeno, Standardi treba da predstavljaju nadogardnju zahtjeva koje apoteka mora da ispuni u smislu prostora, opreme i kadra, a koji su de nisani zakonskim propisima. Kvalitet usluge koju pruža farmaceut, ukoliko je de nisan, može da se unapijredi, može biti mjerljiv, a samim tim i pravilno vrednovan. Usvajanje i implementacija Standarda u farmaceutskoj praksu doprinosi poboljšanju kvaliteta i sadržaja farmaceutske zdravstvene zaštite, kao i razvoj i uvođenje novih usluga.
Budući da su apoteke zdravstvene ustanove, Politika kvaliteta i sigurnosti zdravstvene zaštite, sistem poboljšanja kvaliteta i akreditacija u zdravstvu, jednako se odnose i na apoteke. Kako se zdravstvena zaštita odvija u trouglu ljekar- pacijent – farmaceutski tim, ovi standardi obuhvataju i važan segment međuprofesionalnih komunikacija i komunikacija s pacijentima. Standardi su zasnovani na principima dobre apotekarske i skladišne prakse, etičkom kodeksu farmaceutske struke i nizu zakona i podzakonskih akata koji se direktno ili indirektno odnose na apotekarsku djelatnost. Opšti ciljevi Standarda DAP su da se promoviše stalna briga farmaceuta za dobrobit i zadovoljstvo korisnika farmaceutskih usluga i svih zainteresovanih strana, uz de nisanje mjesta farmaceuta kao zdravstvenog stručnjaka u sistemu zdravstvene zaštite, odnosno, vrste i kvaliteta usluge koju farmaceut može i/ili mora da pruži kao zdravstveni stručnjak. Iz izloženog proizilazi da se DAP se zasniva na četiri osnovna principa (zahtjeva):
- prva i osnovna dužnost farmaceuta je dobrobit pacijenta,
- suština farmaceutske djelatnosti je snabdijevanje lijekovima i drugim proizvodima dokazanog (bezbjednog) kvaliteta, pružanje odgovarajućih informacija i savjeta pacijentu, kao i praćenje efekata upotrebljenih ljekova
- integralni dio farmaceutskog doprinosa zdravstvenoj zaštiti je unapređenje racionalnog i ekonomičnog propisivanje ljekova i njihove pravilne upotrebe i
- cilj svakog elementa farmaceutske usluge relevantan je za pacijenta, jasno je definisan i efikasnom komunikacijom prezentiran svima koji su uključeni.
Add comment