Grkljan je dio grla koji se nalazi ispod ždrijela i ima bar dvije značajne uloge. Prvo, sprovodi udahnuti vazduh u dušnik, odakle se dalje vazduh širi po plućima. Jedan dio grkljana (epiglotis) sprečava da zalogaj “upadne” u dušnik. Ovaj “poklopac” je od izuzetnog značaja za normalano gutanje hrane. Druga njegova funkcija je stvaranje glasa. Grkljan je zbog anatomske blizine sa nosom i ždrijelom često na udaru mikroorganizama koji mogu dovesti do zapaljenja – laringitisa. Kod male djece grkljan je i malog promjera, pa je skoro svako zapaljenje grkljana praćeno otežanim prolaskom vazduha.
Kako nastaje laringitis?
Zapaljenje grkljana je relativno česta bolest dječjeg doba. Sezona javljanja je kasna jesen i zima. Uzročnici laringitisa su najčešće virusi (virus Parainfluenze tip 1,2,3 oko 70%, RSV, adenovirusi i drugi) , a rjeđe (i opasnije) bakterije, koje predvodi Haemophilus influenzae tip 4, koje mogu dovesti do veoma teškog i opasnog oblika laringitisa. Srećom, danas je ova bolest rijetkost, prije svega zahvaljujući HiB vakcini.
Klinička slika laringitisa
Virusi obično dovode do otoka (edema) glasnih žica i dodatno sužavaju promjer grkljana. Zbog otoka glasnih žica javlja se promuklost, a zbog pomenutog suženja javlja se karakterističan vibratorni zvuk koji se naziva stridor. Kašalj je redovni pratilac zapaljenja grkljana kod djece. Dijete teško diše, često je promuklo i dugo kašlje (karakterističan kašalj poput „laveža psa“), i po pravilu se noću javlja, remeti san, pa je dijete potrebno odvesti u dežurnu pedijatrijsku ustanovu.
Kako pomoći djetetu tokom napada?
Najprije, roditelji, nema mjesta panici!
Ako dijete nema visoku tjelesnu temperaturu, ako je i pored promuklog kašlja i stridora u dobrom stanju, ako ne modri oko usnica, imajte na umu da se skoro sigurno radi o virusnom laringitisu, relativno bezopasnoj bolesti i pored dramatičnog ispoljavanja. Prije dolaska u zdravstvenu ustanovu roditelji bi trebalo da vrelom vodom dobro napare kupatilo, potom da unesu dijete da udiše vlažan vazduh. Poslije minut dva, da iznesu dijete na otvoren prozor da udahne nekoliko puta hladni spoljni vazduh. Kod većine djece napad skoro trenutno prolazi. Iako djeluje „strašno“ ovaj „babski lijek“ itekako pomaže.
Kako se liječi laringitis?
Postoje izuzetno efikasan lijek koji se primjenjuje preko inhalatora (nebulizatora), odnosno lokalni kortikosteroid koji smanjuje otok glasnih žica (i sluznice grkljana) i tako olakšava disanje, što umnogome olakšava liječenje laringitisa, jer se preparat primjenjuje lokalno, tako da ogromna većina djece izbjegne omražene injekcije. Poslije nekoliko dana dijete se izbori sa virusom i ozdravi.
Neka djeca imaju sklonost ka ponavljanju laringitisa. U tim situacijama je najbolje imati svoj inhalator i lijek za inhalaciju, pa se inhalatorna terapija može sprovoditi u kućnim uslovima. Podrazumijeva se da je konsultacija pedijatra neophodna. Ova sklonost se obično gubi sa odrastanjem djeteta (najčešće do pete godine).
Dr Rajko Zdravković, specijalizant pedijatrije
Dom zdravlja Bar
Add comment