Udruženje studenata Medicinskog fakulteta (MoMSIC), u saradnji sa kompanijom Hoffmann – La Roche, organizovalo je niz aktivnosti u novembru – mjesecu borbe protiv karcinoma pluća!
Naš cilj ovog mjeseca bio je pružanje mogućnosti zajednici da podigne svijest o faktorima rizika za nastanak ove bolesti i istakne načine za smanjenje tereta koje ova bolest donosi širom svijeta, kako pojedincu tako i zdravstvenom sistemu jedne države.
Karcinom pluća brzo raste, rano metastazira, obično se kasno otkriva te je postao jedan od najvećih zdravstvenih problema na globalnom nivou. Prema podacima, karcinom pluća godišnje odnose više života nego karcinom debelog crijeva, karcinom dojke i karcinom prostate zajedno. Ovo je prvi najčešći karcinom kod muškaraca i drugi najčešći karcinom kod žena. Većina karcinoma pluća ne izaziva nikakve simptome dok se ne proširi, a najčešći simptomi su: kašalj koji ne prolazi ili se pogoršava, iskašljavanje krvi ili ispljuvka u boji rđe, bol u grudima koji je često veći kod dubokog disanja, kašlja ili smijeha i infekcije poput bronhitisa i upale pluća koje ne nestaju ili se ponovo vraćaju.
„Faktor rizika“ je ono što povećava mogućnost da kod određene osobe dođe do razvoja oboljenja. Najvažniji faktor rizika za karcinom pluća je pušenje cigareta, koje sadrže mnogobrojne kancerogene koji trajno oštećuju ćelije. Što osoba više puši, rizik od razvoja raka je veći, i to ne samo karcinoma pluća, nego i karcinoma usne duplje, grla, jednjaka, grkljana, mokraćne bešike, bubrega, grlića materice i pankreasa.
Iako je pušenje daleko najvažniji uzrok karicnoma pluća, nije i jedini. Ostali uzroci su:
– Pasivno pušenje: izlaganje dimu koji proizvode druge osobe (duvanski dim iz okoline povećava rizik od karcinoma pluća kod nepušača);
– Okupaciona izloženost: izlaganje kancerogenima na radnom mjestu – (azbest, hrom, arsen… povećavaju rizik od razvoja oboljenja);
– Osim „vanjskih“ uzroka koji povećavaju rizik od pojave raka pluća, postoji i genetska predispozicija. Postoje osobe koje se lakše razbolijevaju nego drugi ljudi, a ponekad, iako rijetko, čak i kada ne postoje spoljašnji faktori.
Dijagnostika karcinoma pluća se radi na osnovu laboratorijske analize krvi, tumor markera, rendgenom pluća, citološkim pregledom sputama, bronhoskopijom, iglenom biopsijom pluća, skenerom grudnog koša, magnetnom rezonancom kostiju ili spirometrijom. Svakako jako je bitno na vrijeme se javiti ljekaru, kako ne bi došlo do nesrećnih slučajeva, a ukoliko se karcinom pluća otkrije na vrijeme i počne se sa adekvatnom terapijom moguće je i čak izlječenje. Rano postavljanje dijagnoze karcinoma pluća može da produži životni vijek za više od 600.000 života na godišnjem nivou. Kako biste otkrili karcinom pluća i dobili adekvatnu terapiju potrebni su vam stručnjaci iz oblasti medicine, a ljekari koji su vam potrebni su: onkolog, pulmolog, grudni hirurg i radioterapeut. Liječenje karcinoma pluća može da obuhvata operaciju, hemioterapiju, biološku terapiju ili zračenje, odnosno radioterapiju.
Potrudili smo se da ovog mjeseca ukažemo na značaj ranog otkrivanja ovog malignog oboljenja, kao i da edukujemo građanke i građane Crne Gore o prevenciji i prekidu pušenja. Držali smo predavanja širom države, razgovarali sa studentima Univerziteta Crne Gore, sa studentima iz više evropskih država koji su na razmjeni u našoj državi. Vršili smo edukaciju korisnika Crvenog krsta u Nikšiću, Podgorici i Plavu, kao i članova Udruženja slijepih i slabovidih Crne Gore. Pored ovoga, naši studenti su organizovali akcije na trgovima u Podgorici, Nikšiću, Baru, Budvi i Plavu, na kojima su građani mogli da preuzmu edukativni materijal, odgovore na anketu o konzumaciji duvanskih proizvoda i na poklon dobiju antinikotinske proizvode kako bi napravili prvi korak na putu odvikavanja. Takođe, svi zainteresovani su imali priliku da izmjere krvni pritisak i nivo šećera u krvi. Rezultate ankete planiramo da analiziramo i objavimo u narednom periodu.
U narednom periodu planiramo da putem Zoom platforme održimo panel diskusiju u kojoj će učestvovati grudni hirurg, onkolog i patolog, kako bi razgovarali o najnovijim metodama liječenja i terapijskim mogućnostima koje se nude pacijentima. Građani će moći da postave pitanja tako što će ih poslati putem mail-a. Takođe, studenti će organizovati dobrovoljnu trku u znak podrške svim oboljelima od ove maligne bolesti, i obogatiti jedan dio grada sadnicama kako bi doprinijeli smanjenju zagađenja vazduha.
Naša poruka je: svi zajedno moramo da se zalažemo za inovacije za dobrobit pacijenta, s fokusom na dva ključna područja: osiguranje tačne i rane dijagnoze karcinoma pluća i poboljšanje dostupnosti personalizovanih opcija liječenja!
Udruženje studenata Medicinskog fakulteta (MoMSIC)
Add comment