[heading]U Crnoj Gori započeo trogodišnji projekat uvođenja novog načina obračuna troškova u sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti. Bolničko liječenje u dogledno vrijeme plaćaće se prema australijskom DRG modelu, odnosno prema dijagnostičkom postupku[/heading]
– Glavni cilj politike koju vodi Ministarstvo je unapređenje indikatora pozitivnog zdravlja stanovništva Crne Gore- kazao je ministar doc.dr Miodrag Radunović otvarajući XVII međunarodnu ljetnju školu „Menadžment zdravstvenih institucija”, koju tradicionalno organizuje Evropski centar za mir i razvoj. Skup regionalnog karaktera, održan je od 18. do 22. juna u Miločeru, a ovogodišnja tema je bila “Kapitacija, DRG i Klinički putevi: savremeni alati za podsticanje kvaliteta i efikasnosti zdravstvenih usluga”
Podsjećajući prisutne na koncepciju reforme zdravstvene zaštite Radunović je kazao da je trebalo naći način kako podići efikasnost i dostupnost zdravstvene zaštite na viši nivo, a valorizacijom rada pomiriti očekivanja pružalaca i primalaca usluga.
– Postojeći model zdravstvene zaštite prikladan je za dalje unapređenje, što zahtijeva afirmisanje i demonstraciju multidisciplinarnog rada, promociju dobre kolegijalnosti i komunikacije uz holistički pristup bolesniku, a ne bolesti. To je jedan od razloga zašto su i definisani reformski ciljevi, koji se, između ostalog, ogledaju i u tome da se uvode nacionalne i međunarodne kliničke smjernice, standardi i protokoli, ojača specijalističko-ambulantna djelatnost, akutna i neakutna bolnička obrada, a radi se i na definisanju obaveznog paketa usluga na sekundarnom i tercijarnom nivou – rekao je ministar Radunović, dodajući da je sve to samo segment reforme, a značajno je za racionalizaciju potrošnje u zdravstvu.
REALIZACIJA NOVOG MODELA VEĆ KRENULA
Postojeći model plaćanja u sekundarnoj i tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti u Crnoj Gori, biće zamijenjen novim, efikasnijim i jeftinijim. Taj model zasnivaće se na takozvanim Dijagnostički vezanim grupama (DRG), koji korste australijsku klasifikaciju. Prva faza trogodišnje razrade modela završena je, a u toku je prevođenje sa engleskog klasifikacija bolesti. U ovoj fazi potrebno je sprovesti i obuku za učenje pravila kodiranja i korišćenja knjiga klasifikacije bolesti.
Direktor crnogorskog Fonda zdravstva dr sc. Kenan Hrapović, u sklopu svoje prezentacije objasnio je da će treća faza biti vezana za utvrđivanje cijena DRG, a da će testiranje finansijskih komponenti trajati dva mjeseca, do novembra ove godine.
– Preostale dvije faze obuhvatiće sklapanje ugovora sa opštim i specijalnim bolnicama i postepeni prelazak na DRG, te jačanje institucionalnih kapaciteta. Model obezbjeđuje veću transparentnost rezulatata bolnice, a sistem zasnovan na rezultatu važan je za upoređivanje troškova i za nadzor nad kvalitetom koji pružaju pojedinačne bolnice. Mogućnost upoređivanja kvaliteta usluga je vitalna za dalje podsticanje konkurencije između bolnica-istakao je Hrapović.
Prema njegovim riječima u Crnoj Gori trenutno ima 620.029 osiguranika, a osnovni vid finansiranja su doprinosi koji su sastavni dio Budžeta.
Na skupu u Miločeru prezentirana su uporedna iskustva zemalja iz okruženja, a naglašena je važnost uvođenja “kliničkih puteva”, kao standardizacije kliničke prakse što predstavlja osnovu za određivanje troškova akutnih ili epizodičnih bolničkih liječenja.
ISKUSTVA IZ REGIONA
Iskustva iz Srbije predstavili su dr Olivera Jovanović, Nacionalni koordinator za kliničke puteve i mr. sc. Vukašin Radulović. Dr Jovanović je kazala da je tamo gdje su uvedeni klinički putevi došlo do snižavanja troškova usluga, smanjenja dužine ležanja, broja dijagnostičkih pretraga i troškova za ljekove.
Iskustva iz Hrvatske predstavio je dr med. Tihomir Strizrep, ističući da je reforma plaćanja bolničkog liječenja u Hrvatskoj počela 2002., te da je uvedeno plaćanje po terapijskom postupku uz tzv. “glavarinu”. Radi se o periodičnom, najčešće godišnjem, plaćanju fiksne sume po osiguranom licu.
Prof. dr Dušan Kreber, direktor Ljetnje škole, objasnio je da su glavni trendovi u plaćanju bolničkih usluga sve manje plaćanje ulaznih troškova, sve manje neograničenog plaćanja, a sve više integrisanih plaćanja “po primjeru a ne po danu ili pojedinačnim uslugama”.
– DRG je sistem klasifikacije bolničkih pacijenata u 500 do 700 grupa, za koje se očekuje da ostvaruju otprilike iste troškove. Kod određenja troškova u obzir se uzimaju klasiikacija bolesti, komplikacije, druge bolesti i pol. DRG se upotrebljava za određivanje cijene koju plaća kupac (fond) bolnici, pošto su bolesnici u istom DRG-u klinički slični i stvaraju slične troškove. Dobre strane su povećanje efikasnosti i smanjenje troškova, povećava se pravednost u plaćanju bolničkog liječenja, a kao slabosti dosadašnjeg uvođenja DRG mogu se izdvojiti povećavanje kompleksnosti primjera, spor razvoj nacionalnih cijena, te kašnjenje sa razvojem cijena ishoda za koje ovaj metod nije dobar izbor, a to su rehabilitacije, psihijatrijska liječenja i dugotrajna njega-upozorio je dr Keber.
On je imao više prezentacija, između ostalih i o istoriji metoda plaćanja, a naglasio je i važnost preciznog vođenja protokola, potkrepljujući to primjerom Amerike u kojoj godišnje usljed grešaka umre 100.000 ljudi.
Prezentacije na skupu imali su i izvršni director EPCD prof.dr Negoslav Ostojić, kao i prof. dr Dončo Dončev, sa makedonskog Instituta za socijalnu medicinu iz Skoplja.
Na završnoj panel diskusiji razgovaralo se o budućnosti finansiranja zdravstvene zaštite, a na kraju skupa uručeni su i međunarodni Sertiikati EPCD.
Add comment