Sastav vakcine je javno dostupan. Jedna od zablude koju antivakcinalisti koriste, govore da je zdravstveni sistem netransparentan, da smo u nekoj sprezi sa proizvođaćima. Naša jedina misija je očuvati i unaprijediti zdravlje stanovništva Crne Gore. Konkretno, kada se radi o Institutu za javno zdravlje i podacima o sastavu vakcina i o njihovoj registraciji ili kliničkim studijama koje su sprovedene da bi se došlo do podataka o njihovoj bezbjednosti i učinkovitosti – oni su dostupni. Konkretno, na sajtu CALIMS-a mogu se naći sve informacije o registraciji vakcina koje postoje kod nas.
Trenutno u svijetu postoje vakcine protiv 40-ak zaraznih bolesti. Svakoj državi je ostavljeno da odabere u programu imunizacije one vakcine koje su najbitnije za njenu populaciju za bolesti koje ugrožavaju zdravlje stanovništva. Podsjetiću vas da mi malariju nismo imali od 50 i neke godine prošlog vijeka. Iskorijenili smo je i ona kod nas ne predstavlja javno zdravstveni problem. Mi vodimo računa o onim vakcinama koje štite od patogena koji su prijetnja po zdravlje stanovništva zemlje, i definitivno ćemo pratiti trendove i biti apsolutno sigurni da sve što predložimo bude u interesu populacije Crne Gore i da bude prihvaćeno od našeg stanovništva.
Postoje države koje HPV vakcinu koriste više od jednu deceniju i ta decenija praćenja učinka vakcine je bila sasvim dovoljna da se utvrde određene činjenice. Australija je dokazala da je vakcinacija protiv humanih papiloma virusa skoro prepolovila perzistentne uporne infekcije grlića materice sa humanim papiloma virusima. Svaka perzistentna infekcija grlića materice je početak maligniteta. Austrija, SAD, Velika Britanija su države koje najduže koriste ovu vakcinu i zadovoljne su njenom učinkovitošću.
Kada se radi o Crnoj Gori, nacionalno savjetodavno tijelo za imunizaciju Ministarstvu je dalo preporuku da se krene sa vakcinacijom humanog papiloma virusa i mi se nadamo da ćemo do kraja godine krenuti sa ovom vakcinacijom, čime ćemo se svrstati u red zemalja, njih 88, koje ovu vakcinu koriste duži niz godina. U regionu ovu vakcinu koriste Slovenija i Hrvatska zadnjih nekoliko godina, dok je u Srbiji od prošle godine uvedena vakcinacija, omogućeno je roditeljima koji hoće da vakcinišu svoju djecu da vakcinu kupe na privatnom tržištu i da je iskoriste. Takođe, vakcinaciju sprovodi Makedonija, i gotovo sve zemlje Evropske Unije.
Maja Stanković, dipl. ph spec.
Roditelji i zdrvstveni radnici koji imunizuju svoju djecu treba da znaju da je MMR vakcina bezbjedna, kvalitetna i efikasna, i ona je zahvaljujući tome dobila dozvolu za prometovanje od strane svih Agencija zemalja Evropske Unije.
Naša Agencija za ljekove i medicinaska sredstva je odobrila tu vakcinu kao bezbjednu za upotrebu. Sva naša istraživanja u kojima je procjenjivana bezbjednost vakcine su bila upravo povod za sprovođenje istraživanja. Zbog medijskih spekulacija, dezinformacija koje su kružile društvenim mrežama, ciljano su rađena mnoga istraživanja gdje je potvrđeno da MMR nije uzročno–posljedično povezana sa pojavom autizma i drugim poremećajima razvoja.
Sve prijave, sumnje na neželjena dejstva nakon primjene MMR-a, od strane zdravstvenih radnika dolaze u Agenciju za ljekove. Mi zaključno sa današnjim danom nismo imali ni jednu prijavu smulje na MMR vakcinu.
Sastav vakcine se ispituje u Agenciji i ono što se sa sigurnošću može reći je da svaki sastojak, počev od aktivnog sastojka, zakljno sa pomoćnim supstancama, je kontrolisan te da su ti sastojci u vakcini u onim količinama u kojima su dokazano bezbjedni za ljude.
Doc. prim. dr Nebojša Kavarić:
Zahvaljujući kampanji u zadnjih 18 mjeseci, koju smo pokrenuli da neophodne istinite informacije stignu do građana kada je u pitanju MMR vakcina, uz saradnju i sa medijima, a uz podršku naučnih dokaza i karakteristika imunizacije, preko pedijatara, pedijatrijskih timova, nevladinih organizacija, preko medicinskih, privatnih, elektronskih, štampanih medija – imamo zadovoljavajuću situaciju.
Po anketi, 80% građana vjeruje u učinkovitost i djelotvornost vakcina. Svega 20% izražava određeni vid sumnje, što govori prvo da su roditelji prihvatili imunizaciju kao značajnu metodu sprječavanja teških oboljenja, drugo, vrlo visok stepen povjerenja građana u javni zdravstveni system. 80% građana povjerava nam djecu da im damo vakcinu, vjerujući u njenu učinkovitost. Treba da dobijemo ponovo procenat od 95% pokriveneost vakcinom, što smo ranije imali.
Očekujemo ovim trendom da ćemo u narednom periodu dići značajno kolektivni imunitet i značajno zaštitili zdravlje najmlađih. Najveći pad smo imali kod 2016. godišta prije 18 mjeseci. Od 16% obuhvata od prije dvije godine smo došli na 70%. Intencija je da ćemo u nekoliko narednih godina vratiti procente koji će garantovati kolektivni imunitete. Treba preventivno da djelujemo. Možemo se pohvaliti da Crna Gora jedina u regionu nije zadnjih dvije godine imala ni jedan smrtni slučaj od morbila.
Verica Pantelić
Add comment