Ističući značaj kolektivnog rada u zdravstvu, ukazao je i na korist od donacija. — Zahvaljujući njima zdravstveni sistem je, prema evropskom zdravstveno potrošačkom indeksu, napredovao sa pretposljednjeg, 34-og, na 25. mjesto. Obavezujuća je i činjenica da treba uvijek stremiti ka boljem i višem. Radimo na prostoru i opremi. Radimo na usavršavanju sistema, ali ne bez onih koji su stub sistema, jer je bez njih funkcionisanje nezamislivo. Ljekari i njihovi saradnici zaslužuju podršku i visoko poštovanje i uvjeravam vas da će Vlada učiniti sve da dalje unapređuje ambijent za njihov rad, edukaciju i život. Upravo ovakvi skupovi prilika su da se predstavi crnogorski zdravstveni sistem, dostignuća u oblasti medicine, ali i svi koji na bilo koji način participiraju u ovom sistemu — naveo je Antović.
Pohvalivši učinak „Medicala” u organizaciji ovakvih stručnih skupova, on je naveo da se time doprinosi da se održi korak s najsavremenijim dostignućima u medicini i da se otvaraju nove perspektive našim zdravstvenim ustanovama, zdravstvenim radnicima, ali i građanima. — Siguran sam da će rezultati razmjene znanja i iskustva na ovom sajmu doprinijeti razvoju medicinske struke i nauke i posredno bolje zdravstvene usluge — rekao je na kraju.
Prisutne na VII Sajmu medicine posjetio je ministar zdravlja dr Kenan Hrapović. Tom prilikom razgovarao je sa prisutnim izlagačima, među kojima je veliki broj ustanova iz crnogorskom zdravstvenog sistema. Sa predstavnicima Doma zdravlja Podgorica razgovarao je o daljim pravcima razvoja i reforme primarnog nivoa koja je u pripremi, zajedno sa ekspertima Svjetske zdravstvene organizacije.
Trodnevni stručni rad
Stručni dio sajma sastojao se od više od 50 stručnih predavanja koja su održana u dvije sale za predavanja. Program Sedmog sajma medicine realizovan je u okviru 14 sesija, a teme su bile brojne i raznovrsne: od aktuelnosti u medicinskoj farmaceutskoj struci, preko prikaza kliničkih slučajeva, probiotske terapije i zdravih stilova života do prezentacija novih aktera na ovom polju. Predavači su, pored domaćih stručnjaka iz oblasti javnog i privatnog zdravstva, bili i iz okruženja i inostranstva. Prezentaciju putem štandovskih izlaganja imalo je oko 50 subjekata iz oblasti javnog i privatnog zdravstva, farmaceutskih kompanija i veledrogerija, bolničkih grupacija kao i domaćih udruženja pacijenata.
Stručni rad Sajma započet je sesijom čiji je moderator bio prof. dr Vladimir Todorović. U okviru nje objašnjeno je funkcionisanje sistema dijagnostički srodnih grupa (DRG) u zdravstvu Crne Gore (mr sci med. Sanja Simović, Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore), govoreno je o sada toliko aktuelizovanim imunizacijama (dr Senad Begić, Institut za javno zdravlje Crne Gore), o projektima unapređenja liječenja kancera u zemljama regiona (prof. dr Vladimir Todorović, Klinički centar Crne Gore), a prezentovane su i dvije velike zdravstvene grupacije „Medigroup”, kao najveći privatni zdravstveni sistem u regionu (dr Milan Mijović, Medigroup — Beograd) i „Acibadem” (dr Nevena Bešević, Acibadem — Turska).
Moderatori druge sesije, prim. dr Gordana Rašović i dr Nela Eraković, vodile su učesnike programa kroz prikaz rada Transfuziološke službe Crne Gore (prim. dr Gordana Rašović, Zavod za transfuziju krvi Crne Gore), predavanje o uticaju medijskih kampanja na izmjenu strukture davaoca krvi u Crnoj Gori (dr Nela Eraković, Zavod za transfuziju krvi Crne Gore), a bilo je riječi i o pristupu afereznom prikupljanju trombocita – značaju motivacije (prof. dr sci. med. Gradimir Bogdanović, Institut za transfuziju krvi Srbije, Beograd), kao i o značaju HLA u transfuziologiji i transplantaciji (prim. dr sci. med. dr Zorana Andrić, Institut za transfuziju krvi Srbije, Beograd).
Prim. dr sci med. Đurđica Ostojić, moderatorka treće sesije, najavila je predavanja o Međunarodnom institutu za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope (prof. dr Vladimir Todorović), programima prevencije u Crnoj Gori – skrininzima (prim. dr Mevlida Gusinjac, Ministarstvo zdravlja Crne Gore), te i govorila o nacionalnim programima za rano otkrivanje raka u Crnoj Gori (prim. dr sci med. Đurđica Ostojić, Institut za javno zdravlje Crne Gore).
Drugog dana rada Sajma bilo je riječi o inovacijama: 5-ASA u novom vremenu (dr sci Velimir Milošević, „ARS medica” – Podgorica), neurološkim manifestacijama deficita vitamina B-12 (dr Sabrina Hadžiosmanović, Bolnica — Pljevlja), a održano je i predavanje pod nazivom „Laku noć i dobro spavaj” (dr Zorica Barac Otašević, Klinički centar Crne Gore). Moderator ovog dijela programa bio je dr Milošević.
O rutinskoj primjeni ultrasonografije na nivou doma zdravlja govorila je dr Almina Dacić, Dom zdravlja — Rožaje, a prikaz slučaja reumatoidnog artritisa izvršila je dr Veselinka Paunović, Dom zdravlja — Andrijevica.
Add comment